Jump to content

Oświetlenie 200l


marcmonk

Recommended Posts

Cześćwłaśnie jestem w trakcie składania swojego pierwszego Malawi :). Stąd mam do Was pytanie odnośnie oświetlenia do mojego zbiornika. Poczytałem sporą ilość postów na kilku forach ale jasnych wytycznych nie znalazłem.


Planuje zbiornik o wymiarach 100x40x50 z opti (kompromis między chęciami a możliwościami), oświetlenie na pewno na T5 i teraz pytanie czy dwie T5 o mocy 39W to nie będzie za dużo. Odnośnie barwy i doboru świetlówek nie pytam, bo to rzecz gustu ale wytycznych odnośnie natężenia nie mogę się doszukać nigdzie.Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.

Marcin

Link to comment
Share on other sites

Ja do takiego akwa dałbym tylko jedną świetlówkę, ale są osoby które lubią prześwietlone zbiorniki, więc tak jak przy barwie światła, to też kwestia gustu. Jeżeli lubisz mieć jasno w akwarium to ostatecznie 2 będą ok.

Link to comment
Share on other sites

Ja tylko dodam, że akwa 200l, jest z szyby 8mm, a taka grubość opti white...nie bedziesz widział różnicy. Imho zbędny wydatek. A co do świetlówek, 1x39w będzie ok :)


oczywiście że będzie widział różnicę... i to kolosalną - jasne nie czarne łączenia silikonem, bezfugowe, pewnie bez wzmocnień, ale i prześwit przez szkło... to wszystko rozjaśnia akwarium...

Zdrowy bardzo Cię proszę... widziałeś dwa takie baniaki obok siebie że oceniasz?


taki baniak aż się prosi o zrobienie go bez pokrywy otwarty, bez teł strukturalnych i bez zaklejania tylnej szyby i co najmniej 2x39W - jak nie jesteś zdecydowany, to proponuję urządzić baniak i zaprosić kogoś z okoliccy z lampą hagena glo 2x39W do przetestowania


zakładam się, że bardziej spodoba Ci się jaśniejsze... :P

Link to comment
Share on other sites

Różnica przejrzystości przy tej grubości szkła będzie ale czy wyraźnie zauważalna dla ludzkiego oka - wątpię ;) (pomijam sposób wykonania i kolor silikonu).

Ale koniec OT.

Jeśli chodzi o światło to proponuję montaż na dwóch statecznikach tak aby można było włączać świetlówki niezależnie i dylemat rozwiązany ;) IMHO najlepsza opcja (sam przerabiałem pokrywę aby móc pstrykać jak mi się podoba :))

Link to comment
Share on other sites

Pewnie, ale wątpię aby 8mm optiwhite było warte zachodu. Sama świadomość, że ma się opti to już jest cos :P Ale biały silikon, owszem.


Mam zamiar zamówić akwarium z 10mm, wprawdzie jest różnica w cenie ale nie trzeba robić wzmocnień.


Widziałem dwa akwaria koło siebie oświetlone tą samą świetlówką T5, jedno było z opti a drugie nie. Zbiorniki były wielkości około 100l. Różnica w odbiorze wizualnym jednego i drugiego była ogromna.Dzięki za rady z oświetleniem faktycznie zrobię pokrywę z możliwością zapalania pojedynczo świetlówek i problem z głowy :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.