radzio27 Opublikowano 21 Listopada 2011 #21 Opublikowano 21 Listopada 2011 Wiem, użyłem nie tego słowa Przywiązałem je do kamieni i mam nadzieję, że się przyjmą
simonsyp Opublikowano 21 Listopada 2011 #22 Opublikowano 21 Listopada 2011 Glony w malawi będą rosły wszędzie i zawsze Zgadza się, ale można ograniczyć ich wzrost na różne sposoby. Radzio27 elementarnym czynnikiem wpływającym na wzrost glonów jest oświetlenie , a z tego co widziałem nie napisałeś ile godzin świecisz?
radzio27 Opublikowano 21 Listopada 2011 #23 Opublikowano 21 Listopada 2011 12,5h. Jedna świetlówka 6500k standardowa a druga narva oceanic chyba.nie jestem w stanie powiedzieć bo na uczelni siedzę.
simonsyp Opublikowano 21 Listopada 2011 #24 Opublikowano 21 Listopada 2011 Jeśli świecisz 12,5h nie możesz oczekiwać, że szybki nie będą oblegać zielenice, które światło uwielbiają. Spróbuj świecić 7h ( wiem, że to trudne ) przez około 3 tyg. Jeśli pomoże i sytuacja z zielenicami się unormuje to stopniowo dobij do 12 h. W moim wypadku pomogło .
szczep85 Opublikowano 25 Listopada 2011 Autor #25 Opublikowano 25 Listopada 2011 No ja w moim przypadku świetlówką 54W 865 świecę 13godzin. I szyba co 2-3 dni do czyszczenia cała. A czy np: gdyby dać światło słabsze (pasek Led) to by to coś zmieniło jeśli chodzi o glony? Na razie zmienię ilość godzin świecenia i zobaczę czy będzie jakaś poprawa. Pozdrawiam
makok Opublikowano 25 Listopada 2011 #26 Opublikowano 25 Listopada 2011 jeśli utrzymujesz no3 <15mg/l mierzone nawet przed podmianą oraz czyścisz szybę dokładnie co podmianę, to glony na szybie rosnąć nie będą... nieważne ile świecisz
simonsyp Opublikowano 26 Listopada 2011 #27 Opublikowano 26 Listopada 2011 szczep85 - Jeśli zrezygnujesz z podstawowego oświetlenia na rzecz jednego paska led to gwarantuje Ci, że przy regularnych podmianach glona nie zobaczysz długo ! Ale czy taka alternatywa się sprawdzi ? W moim akwarium dodatkowym oświetleniem są 2 paski led które uruchamiają się tuż przed zgaszeniem światła tworząc efekt stopniowego zaciemnienia. Nigdy nie wykorzystał bym jednego paska led do podstawowego oświetlenia dlatego, że zwyczajnie w baniaku będą ciemności egipskie . Wracając do glona, tak jak już Makok napisał regularne podmiany i zmniejszenie czasu świecenia powinno dać rezultaty . Osobiście stosuję tą technikę i ciesze się czystymi szybami kilka tygodni.
zbuffer Opublikowano 6 Lutego 2012 #28 Opublikowano 6 Lutego 2012 jeśli utrzymujesz no3 <15mg/l mierzone nawet przed podmianą oraz czyścisz szybę dokładnie co podmianę, to glony na szybie rosnąć nie będą... nieważne ile świecisz To jeszcze zależy ile się ma glonów w ogóle, z tego co zauważyłem.... Ja nie ingeruję w glony w żaden sposób a NO3, które kiedyś było maks 30 mg/l, spadło praktycznie do zera - nie przez podmiany a przez tak gwałtowny rozwój glonów, że teraz same go zużywają w całości - i mimo to po 5 dniach mam już wyraźne nitki na całej przedniej szybie a po 7 dniach przejrzystość spada do 50%. Co ciekawe nie mam też za dużo światła bo tylko jedną świetlówkę 30W na 160l.
szczep85 Opublikowano 9 Lutego 2012 Autor #29 Opublikowano 9 Lutego 2012 Zmieniłem oświetlenie na Paski Led i z glonami na szybach jest spokój!
simonsyp Opublikowano 9 Lutego 2012 #30 Opublikowano 9 Lutego 2012 Gratuluje ! Jak długo już świecisz na Ledach i ile h dziennie ? Jesteś zadowolony z efektu ? Jeśli możesz to napisz jaka ilość , długość i barwa Led została u Ciebie zainstalowana. Może to pomóc osobom, które mają podobne problemy :-) Chętnie zobaczył bym efekt jaki uzyskałeś ;-)
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się