Jump to content

start 600l i pierwsze pomiary


nightdream

Recommended Posts

Nadszedł czas na start nowego baniaczka 200x60x50 - 600l.

Filtracja: biolog JBL e900 zasypany w 1/2 seachem matrix, 1/4 zeolit i 1/4 gąbka - od strony wirnika; mechanik: 2xatman 2t-203

Akwarium zalane 14 dni temu, przy czym dolałem okolo 20 litrow wody z poprzedniego zbiornika (też malawi), kubeł został też ze "starą wodą", do którego wrzuciłem w/w wkłady. Do tego jakieś 5 dni temu około 20ml uryny ;)

Pierwsze pomiary w dniu dzisiejszym, wykonane testami kropelkowymi JBL'a:

Ph - 7,4

NH4 <0,05

NO3 0,5 - 1,0

NO2 <0,01

PO4 - 0,4

KH 12

GH 11

Wiem, że na pewno podwyższeniu musi ulec ph i te PO4 do zera, a na reszte trzeba poczekac. A może szanowni koledzy coś jeszcze mogą zasugerowac?

Pozdrawiam


Wyniki pomiarów w dniu dzisiejszym (08.11.2011):

Ph - 7,4

NH4 <0,05

NO3 między 1,0 a 5,0, ale bliżej 5,0

NO2 <0,01

PO4 - 0,6

KH 13

GH 11

Widać, że cykl się rozpoczął (NO3 w górę), ale zastanawia mnie wzrost PO4. Czy ktoś ma jakieś wytłumaczenie?


Prośba do moderatora: proszę scalić moje posty, bo mimo, że kliknąłem edycje poprzedniego posta, pojawił się nowy...

Link to comment
Share on other sites

czemu jesteś przekonany że PO4 musi spaść do zera??

a mi się wydaje że raczej powinno być bliżej współczynnika Redfielda:

redfield_ratio_141a.GIF

gdzie pozycja przecięcia na żółtym daje brak glonów, na zielonym zielenice, a na niebieskim paskudne sinice ;)

a przynajmnej zdecydowanie ułatwia tymże przebicie się ;)

Link to comment
Share on other sites

Jesli dobrze czytam tabele, to moje dotychczasowe dane z pomiarow są gdzieś w okolicy między żżotlym a niebieskim. A co oznacza liczba w danym polu?

Jeśli NO3 mam 5 a PO4 0,6 to przecięcie wychodzi na żółtym tylko nie wiem co oznacza ta cyfra.

Zastanawia mnie jeszcze jedno, czy w miare dojrzewania zbiornika, PO4 powinno rosnąć w stosunku tego, co jest w kranówie?

Link to comment
Share on other sites

Te cyfry to właśnie Stosunek Redfielda, który powinien zawierać się między 10 a 22. W twoim przypadku przy PO4=0,6 a NO3=5 wynosi 13 czyli niby dobrze, ale teoretycznie istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się sinic. Nie ma się jednak czego obawiać ponieważ NO3 będzie sukcesywnie rosło. W linku na samym dole jest tabela/kalkulator za pomocą której możesz sobie sam obliczyć odpowiednie zależności.

http://buddendo.home.xs4all.nl/aquarium/redfield_eng.htm

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Rozumiem. Wszystko i sie rozjaśniło. Wygląda na to, że niedlugo wpuszcze ryby :)

--

Wyniki pomiarów w dniu dzisiejszym (13.11.2011) po dodaniu sody oczyszczonej 09.11 lub 10.11 (nie zapisałem ;) w ilości całego opakowania, tj. 30g:

Ph - 7,8

NH4 <0,05

NO3 10

NO2 <0,01

PO4 - 0,6

KH 15

GH 12

Wynika z tego, że zbiornik (start 22.10.2011), praktycznie dojrzał i moge wpuszczać ryby (czas je zamawiać), okrzemki już są :)

Chyba, że ktoś ma jeszcze jakieś sugestie?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

W związku z tym, że zastanowiły nie dzisiejsze wyniki pomiarów, postanowiłem skrobnąć posta. mianowicie:

20.11.2011 pierwsza podmiana wody. Tego samego dnia wpuszczone kilka starterów. Dziś, tj. 24.11.2011 zmierzyłem wszystkie parametry i oto co mi wyszło:

Ph - 8

NH4 <0,05

NO3 <0,5

NO2 <0,01

PO4 - 0,02

KH 10

GH 7

Zastanowiło mnie niskie NO3, mimo obecności starterów i spadek obu twardości. Sądzę, że to ma związek ze wzrostem pH (mówię o twardości - gdzieś to mi się rzuciło w oczy na forum). Czy coś jest nie tak? A może ma to związek z wsadzeniem 20.11.2011 kilku kryptokoryn, które miały odebrać pladze okrzemek pożywienie?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Masz to akwarium w salonie i wszystko słychać tak głośno jak na filmie? Muszę odszczekać swoje słowa, że miałem już każdy rodzaj filtracji,  nie używałem jednak K1 , ale z takim szumem bym chyba sobie nie poradził, chyba, że to nagranie tak tylko brzmi w związku z bliską odległością mikrofonu.
    • Zamierzasz kupić dorosłe ryby czy małe podrostki?
    • Możliwości filtracji rozważaj pod wieloma aspektami.  Każda filtracja ma swoje plusy i minusy. Sump jest super do każdego akwarium, moja 240 miała kiedyś też 240 L sumpa, nie widziałem w tamtym rozwiązaniu wielu minusów. Sprawdzało mi się, bo miałem miejsce, ciepłe mieszkanie i był wtedy w miarę tani prąd. Minusem okazała mi się wilgoć, niestety parowanie dumpa w szawce będzie zawsze. Kaseciak, to z kolei w nie za dużym akwarium dla mnie strata miejsca. Obecnie mam takie rozwiązanie u siebie w akwarium, ale ma ono 2500 l. Przy 450 l został bym przy kubełku jako biolog i narurowcu jako mechanik.  
    • Jeżeli robią to gdy zobaczą kogoś w pobliżu akwarium   jest to normalne. Jeżeli masz szansę je podejrzeć w sposób taki by samemu być przez  nie niezauważonym, to powinny zachowywać się już spokojniej.
    • Rozumiem. Przy równych przegrodach, czyli takich samych tych niższych dochodzących do dna, poziom wody w sumpie powinien teoretycznie być maksymalnie na wysokości przelewu dolnej przegrody. Czyli trzeba liczyć, że w razie zatkania przelewu do akwarium przeleje się maksymalnie woda z komory z pompą. Czyli trzeba tak ją wyliczyć, aby pompa miała w miarę luz, ale nie za dużo, teoretycznie im mniej tym lepiej. A szybkość przepływu i tak mogę regulować na zaworach. A jeśli zamontuję oprócz rurki przelewowej komin, to wszystko zależy, jaki to będzie komin, ale też nie musi być za duży. W razie wyłączenia prądu woda zejdzie tyle, ile będzie się przelewała do komina i z komina. Ale jest tam jeszcze rurka odpowietrzająca zanurzona w wodzie. jeśli zostawię ja w połowie komina, to woda zejdzie tyle, aż ona się zapowietrzy i zatrzyma cały układ.  Pompę chyba też mogę spokojnie kupić 4000, 5000l/h. Można ja przecież skręcić na sterowniku, a zawsze lepiej mieć zapas mocy.  A co sądzisz o ewentualnym zastosowaniu grzałki przepływowej pomiędzy pompą, a rurką wlewu? Miałoby to sens, czy raczej grzałka zanurzeniowa w sumpie. Pytam, bo akurat mam grzałkę przelewową i zastanawiałem się czy się ją da wykorzystać  
    • Mam pierwszą wersję. Tego niestety nikt Ci nie podpowie. Musisz to policzyć. Komora pompy musi mieć taką pojemność, żeby w przypadku zatkania spływu, woda którą wypompuje pompa zmieściła się w akwarium, oczywiście jeszcze z pewnym bezpiecznym marginesem. I w drugą stronę tak samo w przypadku braku zasilania, woda która spłynie z akwarium musi się zmieścić do sumpa.
    • No i taka opcję przemyślę. Jednak kubełki też mogą się rozszczelnić. Kaseciak w tym czy nieco większym zbiorniku - będzie zawsze zabierał miejsce a tego bym nie chciał niezależnie od tego czy to będzie teraz 300 a w przyszłości 450 czy 500l. Zawsze mogę jeszcze zmniejszyć sumpa i dac słabszą pompę, tylko czy to ma sens? Ale i tak uważam, że sump będzie o niebo lepszą opcją od kubełka. Więcej mediów to dużo daje.
    • Cześć. Moim zdaniem filtracja z sumpem w tak małym akwarium -450l mija się z celem. Duże straty energii elektrycznej. Bo woda trafiając do sumpa będzie się wychładzała. Nie potrzeba w w takim zbiorniku 100l filtracji. Ale to moje zdanie. Ja mam u siebie filtrację kasetową. Zbiornik 230x70x65 więc trochę większy. Wymiary kasety filtrującej to 25x23. Gąbka przez całą wysokość kasety. Wysokość 55cm. O grubości 5cm + do tego nam Narurowca - 3 korpusy ze sznurkami. I to jest moja cala filtracja zbiornika 1047l. Wodę nam ładną i uważam, że bez Narurowca też by się obeszło. Plusy takiej filtracji - woda nie opuszcza akwarium, zatem nie ma strat ciepła. No i czyszczenie filtra- 5min i po robocie   
    • Dzięki za porady.  Co do rurki przelewowej, to miałem zamiar zbudować coś jak na tym filmie, ale Twoje rozwiązanie wydaje mi się mniej skomplikowane i nawet bezpieczniejsze. Ty masz tą pierwszą czy drugą prostszą wersję rurki? Pytanie mam co do komór. Czy w takim razie skoro komory będą 3 to rozplanować i dołożyć po kilka centymetrów na każdą? Czy skupić się na powiększeniu dwóch pierwszych a ta z pompa wystarczy taka jaka jest? Ewentualnie powiększyć tylko środkową żeby jak najwięcej mediów weszło?  1 komora: wlew z rurki przelewowej na włókninę z gąbkami (mam włókninę tapicerską 300g bo używam jej do narurowców). 2 komora: media, ceramika 3 komora: pompa (myślałem o Aqua Nova 4000 albo 5000) Do przegród pomiędzy komorami nic nie daję.  Komin zrobię.  Chciałbym to wszystko ogarnąć, sumpa i przelewowej już z myślą o tym większym zbiorniku. 
    • Po co Ci aż 4 komory w sumpie? 3 w zupełności wystarczą, 1 - gąbki, 2 - ceramika, K1 etc... 3 - pompa. Gąbki w pierwszej komorze wstaw odwrotnie niż na rysunku czyli od dołu 10ppi na nią 20ppi i na wierzch włóknina, 30ppi wylatuje bo będzie Ci się to szybko zapychać. W takiej konfiguracji jak napisałem filtracja mechaniczna odbywa się na włókninie i ją wymieniasz raz lub dwa razy w tygodniu. Gąbek nie musisz wtedy długo ruszać i gdy zbierze się w nich szlam będziesz miał dodatkowe medium biologiczne. Włóknina tylko poliestrowa, inne pylą https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499 Możesz oczywiście użyć JBL Symec (kto bogatemu zabroni) czy innych wat akwarystycznych, ale te tapicerskie wychodzą o niebo taniej i co najważniejsze sprawdzają się. Pod gąbki i media w 2 komorze koniecznie daj kratki rastrowe, są dostępne z dystansami lub bez, wtedy możesz do niej przymocować trytytkami kawałki rurek PVC. Chodzi o to żeby pod mediami zostawić przestrzeń dla swobodnego przepływu. Jak słusznie zauważył @darianus gąbka z przegrody wylatuje. I żadnych łączonych narurowców i dwóch pomp w sumpie, znudziła Ci się sucha podłoga w mieszkaniu? Teraz odnośnie budowy rurki przelewowej, nic nie wspomniałeś co to ma być, mam tylko nadzieję, że to będzie działać na zasadzie syfonu (jest tego sporo na necie). Niezależnie jaki rodzaj wybierzesz to i tak sugeruję zbudować komin. U mnie to działa, skleiłem ze spienionego PCV "pudełko" otwarte od góry z grzebieniem na dwóch krawędziach i umocowałem w rogu akwarium. Rura przelewowa ssie wodę z tego pudełka/komina i w przypadku braku prądu, do sumpa zrzuci Ci tylko to co ponad krawędzią grzebienia plus pojemność komina. Komina nie musisz robić do samego dna akwarium. Przelew zbudowałem taki jak na poniższym filmie. Zmieniłem tylko wymiary rur, dostosowując je do własnych potrzeb. Z tego co pamiętam to rura ssąca i dalej ta co wpada do sumpa to 25mm, a ta najszersza to 75mm. Wszystko bez problemu do kupienia na Allegro. Takie zwiększenie wymiarów dało mi dużo większy przepływ niż pokazany na filmie. Dokładnie jaki, nie wiem nie mierzyłem. W każdym razie pompa Jebao DCP-6500 pracuje na 70% to chyba nieźle. Działa to u mnie już 3 lata, bez przerwy i nie raz zdarzały się wyłączenia prądu. Mogę potwierdzić, że jest to bezpieczne tylko trzeba wszystko dobrze policzyć i wykonać z głową. Poniżej do obejrzenia mój film z testów. Wykorzystałem tam pompę DCP - 2500 bo akurat taką miałem pod ręką. Powodzenia  (film ma 1.3 GB i może się dość długo ładować, ale cierpliwość cnotą akwarysty☝️🤣) 20220814_184535.mp4    
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.