Skocz do zawartości

Osprzęt osprzętem ... a samo akwa


cezarix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam


Czytam to forum od kilku tygodni, zamierzam "wrócić" do akwarystyki po dobrych kilkunastu latach przerwy. Śledzę posty bo wiele się od tego czasu zmieniło - systemy filtracji gadżety, biotopy, kiedyś chodowałem pielęgnice ... ale do rzeczy.


Kończę budowę chaty, więc mam dokładnie zaplanowane gdzie postawię moje nowe akwa, mam jeszcze parę miesięcy na przemyślenia więc chcę się do tego porządnie przyłożyć.


Wiele informacji znalazłem (przeczytałem chyba całe stare forum:) ale nie natrafiłem na sprawę można by rzec fundamentalną ... jakie AKWA ... (nie chodzi oczywiście o pojemność) ale o typ (proste, panoramiczne, profilowane bo fala to dla mnie raczej ... kicz) Q kiedyś nie było takiego wyboru


Jakich używacie, jestem raczej za prostym ale ponieważ jeden óg będzie mocno wystawał w stronę "centrum" mojego gabinetu wymyśliłem że możnaby zrobić profil ale tylko z jednej strony, tak żeby złagodzić krawędź. Nie będę robił szafki tylko podmurówkę z cegły więc profil może się przenieść i na podstawę.


Co o tym myślicie, jakiej wielkości powinno być to "zcięcie" żeby było funkcjonalne i nie szpeciło, jak dorobić pokrywę. Dodam że planowany zbiornik to 150x50x60h (w obrysie) więc chyba mogę kupić gotową pokrywę i trochę ją przerobić.


To tyle na razie, ale na pewno z czasem pojawią się kolejne wątpliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem za tym co napisal sys - sciety jeden rog akwarium

pomijajac koszty - nie kupowac standardowej plastikowej pokrywy maja one dosc mocne ograniczenia - tzn mowie o tych z dwiema klapeczkami - dostep do akwrium bez zdejmowania calej pokrywy jest godzien pozalowania :)

jesli chcesz to moge Ci polecic kolege ktory tym sie zajmuje, ale to juz prosze kontakt na prv - zeby nie bylo ze jakas reklame sieje czy cus :)

mozesz sobie z nim pogadac co i jak robi i za ile

pozdr

adi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, ale jak mocne powinno być to ścięcie, czy na miejscu łączenia szyb będzie mocno widać ??


Może ktoś ma panoramę i mógłby podpowiedzieć, jak szeroka powinna być ta boczna szyba - może jakaś fotka, bo w sklepach int. są albo rysunki albo puste zbiorniki.


Domyślam się że krawędź jest cięta pod kątem 45st. ale zupełnie nie wyobrażam sobie końcowego efektu, niechciałbym za bardzo skaracać optycznie przedniej szyby.


A z innej beczki, mam trochę skał z Chorwacji, pamiątka z zeszłorocznych wakacji :) głównie dolomity są super - takie spękane i mają ciemnobeżowy odcień .. wiem że to nie ten temat ale czy nadają się do malawi (chodzi mi o skład chemiczny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie, pokrywe można nabyć w wyżej wymieniony sposób, bądź zamówić sobie ją specjalnie - chyba Aquael daje taką możliwość - widziałem takie pokrywy, właśnie w akwarium o podobnych wymiarach - wyglądały całkiem przyzwoicie, ale cena wtedy wzrosłaby o 600-700zł (cena z przed paru lat)

Jeżeli chodzi o dolomit, - nie wiem w jakim stopniu on się rozpuszcza w wodze- jako minerał (moze w ogóle) ale jeżeli chodzi o materiał z którego jest zbudowany wydaje się być niezwykle rozsądnym. Posiadałby bardzo przyjemne właściwości buforujące. Ponieważ obydwa związki z których może składać się dolomit są słabo, lub praktycznie nierozpuszczalne w wodze - bufor będzie praktycznie na stałym poziomie (węglan wapnia, i węglan magnezu). Przed tym pomoczyłbym go w wodzie w oddzielnym np. garneczku, pobadał właściwości wody na pH i twardość, i zobaczył jak jest z tą jego rozpuszczalnością.

Charakterystyka tego minerału i jego barwy mówi o tym, że moze byc lekko zanieczyszczony (ten beż) Dlatego też nalezałoby uważać ponieważ nie znamy związku który zabarwił te kamienie. A w kontakcie z wodą może się rozpuścić i dojść do zatrucia ryb. - A generalnie jezeli byłoby mniej wiecej wporzadku, to sparzyć i do akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze dolomity z chorwacji maja w swoim skladzie dosc duzo metali. Nie jest to specjalnie korzystne dla akwa jak pewie sam wiesz. Mozesz ewentualnie wlozyc kilka kamoli do woaderka z woda o odpowiednich parametrach i po kilku dniach zrobic test na obecnosc metali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój gabinet jest na rysunku poniżej, to niestety jedyne miejsce gdzie mogę postawić akwa, salon :( odpada. Gabinet nie jest on duży ale tu przynajmniej żona nie ma nic do gadania :)

gabinet.jpg


wymiary obrysowe to 320x250, u góry to okno, te niebieskie to akwa, dałem 60 cm głębokość podstawy bo przecie z tyłu musi być trochę miejsca (mam nadzieję że 10cm wystarczy). Te brązowe to obowiązkowe meble potrzebne mi do pracy. Więcej nic tam nie będzie - no może jakieś półki. Kratki co 10cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, to nie było by problemu, żeby stało tam akwarium proste...

Ścięcie rogu nie wiele pomoże, chyba, że ściąłbyś cały bok. Ale to moim zdaniem mija się z celem. W ostateczności możesz próbować trójkątnego akwa, ale dla pyszczaków ma to raczej więcej wad niż zalet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie pomyślałem rysując ten schemat ... tak wogóle to pewnie mógłbym się pokusić o 180x50, ten mebel z boku to nie szafa, ma odkryty charakter więc zachowam trochę przestrzeni.


A co do odległości z tyłu - 10cm wystarczy od ściany ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.