Jump to content

Czarne glony


Sib

Recommended Posts

Witam,

czy ktoś z Was rozpoznaje co to za cholerstwo i jak z tym walczyć?

Mój zbiornik to 180 litrów, obsada to 7 Ps. Saulosi Coral. Filtracja mechaniczna i biologiczna. Podmiany wody 20% raz w tygodniu. Oświetlenie 2x18W 10 godzin dziennie. Sporo roślin, anubiasy itp. niezjadliwa zielenina. Akwarium ma 2 lata.

post-9419-14695713008316_thumb.jpg

post-9419-14695713008467_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nie jestem pewien czy to sinice. Czarne paskudztwo nie daje się łatwo usunąć mechanicznie, nie odchodzi płatami, nie zauważyłem pęcherzyków powietrza. Nie mam żadnego paskudztwa na piasku, ten czarny glon ? porasta jedynie skałę przywiezioną z Chorwacji. Trwa to już jakieś 3 miesiące. Powoli, ale rozrasta się. Woda jest klarowna, żadnych nieprzyjemnych zapaszków.


Dodam, że z szyb zbiornika muszę co jakiś czas zdrapywać czarne "kropki". Czy to ma związek, nie wiem.


Moje anubiasy porośnięte są czarnym meszkiem, ale wg mnie są to dwie różne sprawy. Do anubiasów z czasem zawsze coś się przyklei i trzeba to polubić.


Co to jest i co z tym świństwem zrobić?

Link to comment
Share on other sites

Dopóki nie wypowie się ktoś, kto ma podobny problem, radzę profilaktycznie:

- robić podmiany co 3-4 dni

- podczas pierwszej podmiany wyjąć ten zainfekowany kamień i go porządnie wyszorować oraz odparzyć

- ograniczyć karmienie ryb

- zastosować zaciemnienie

Jeżeli to nie pomoże, wtedy zaczniesz się martwić...

Link to comment
Share on other sites

Nie bardzo wiem czym się martwić i po co ta profilaktyka? Rodzajów glonów jest wiele i szkodzą ew. na estetykę, inna sprawa to sinice ale one rosną bardzo szybko a tu z taką sytuacją nie mamy miejsca. Jak możesz to zrób większe zbliżenie tych kropek.

Link to comment
Share on other sites

Nie każdy jest miłośnikiem glonów:)

Z pierwszego postu Siba, można wywnioskować, że oprócz wiedzy czym to jest, chce się też tego jak najszybciej pozbyć(bo mu się to nie podoba...), dlatego ''profilaktyka'' w tym przypadku jest uzasadniona.

Link to comment
Share on other sites

Na pozbycie się glonów to ta profilaktyka niewiele pomoże :) no chyba że cotygodniowe szorowanie ;) Można pokusić się na wyhodowanie bardziej dekoracyjnego zielonego glonka (szukaj symfonia złota :))

Sib a ile czasu używasz tych świetlówek?

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Świecę 10 h/dobę. Najzwyklejsze świetlówki 10.000K.

Pełnego zaciemnienia raczej nie zrobię, bo moje rośliny szlag trafi. Pysków nie przekarmiam, gdyby umiały mówić to pewnie by mi nawrzucały na temat racji żywnościowych ;o)

Kamulca pewnie wyciągnę (waży ze 30 kg) i wyszoruję szczotą ryżową, do gara mi się nie zmieści żeby go pogotować, więc pewnie przeleję go wrzątkiem. Kamola raczej się nie pozbędę, bo mi się bardzo podoba.


Tak jak się przyglądam tym glonom, i biorąc poprawkę na moje rozróżnianie kolorów to dochodzę do wniosku, że są one koloru brunatnego. Są koloru brunatnego.


Postaram się zrobić jakieś lepsze zdjęcie.

Link to comment
Share on other sites

Nie chodzi mi o to ile czasu świecisz w akwa na dobę, tylko jak długo używasz tych świetlówek:) Jak świecą od początku, czyli 2 lata to najwyższy czas aby je wymienić;) stare świetlówki + wysokie NO3, do tego spory prąd wody to dobry sposób na krasnorosty (wiem wyhodowałem kiedyś w ogólnym) a tych to już bardzo trudno się pozbyć.

Dodatkowo stare świetlówki nie pomagają rosnąć roślinom które posiadasz i zaczynają one przegrywać bitwę z glonami.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi
  • I tak trzymaj. Nie ma najmniejszego sensu. Nie są.  Redy mają taką budowę a maingano wygląd super.
  • Po piątkowym tarle BB jednak nie odpuścił Ciapatej, cały czas była i jest przez niego nękana. Uczestniczy w tym także samiec Alfa Perlmutta (zaleca się do niej i ją pogania) oraz jej największa konkurentka samica O (Pomarańczka). Czasami obserwuje jak w trójkę ją gonią. Sytuacja trochę mnie niepokoi bo do oprawców dołączyła jeszcze kolejna samica Metriaclimy (mniejsza OB). W 4 dniu inkubacji podobnie jak poprzednio Ciapata nie ma już ikry, ewidentny skutek nękania. Już miałem ją odławiać i przekładać do kotnika aby uniknąć zamęczenia. Teraz przynajmniej może się pozostawić i walczyć z samicą O co właśnie ma miejsce.   Mam następujące przemyślenia: - Metriaclimy E. Minos Reef to niezłe wariaty, zarówno samce jak i samice, w przypadku tego gatunku więcej samic na danego samca może nie dać większego „spokoju”, może być wręcz odwrotnie - największy błąd świeżo inkubującej samicy? Ponowne wpłynięcie do groty samca, nakręca go jeszcze bardziej i bardziej   - dobrze mieć samce, które wzajemnie się temperują, w moim przypadku prawy samiec Hary, który jak mu się chce to pogoni BB ze swojej części zbiornika - agresja napędza agresję - im dłużej obserwuje moje szkiełko na tym przymusowym wolnym, tym więcej mam w sobie emocji (mocne epitety i określenia typu „pogoń dziada”, „walcz”, „dobrze”, masakra… 😅 - przydałby się większy baniak, obecny wydaje się za mały Z pozytywnych rzeczy, wielkie zaskoczenie - wczoraj zauważyłem dwa nowe maluchy w szczelinach skalnych, w miejscu gdzie przypuszczałem, że matka Hara wypuszcza „trupki” po tak długiej inkubacji. Próbowały wypływać po jakieś jedzonko w czasie karmienia. Bije się w pierś i zastanawiam: - na ile może wystarczyć woreczek żółciowy dla takiego malucha skoro przeżył  39 dni? - czy będąc w pysku narybek jest w stanie pochłaniać drobinki pokarmu z zawiesiny która dostaje się do jamy gębowej matki?
  • 20 ppi 15 x15 cm i przez całą dl. akwa. Coś tam zajmuje, ale tak to już jest z hamburgami. Nie mam piachu, wszystkie moduły puste i otwarte z tyłu, więc w sumie na jakąś stratę sobie mogę pozwolić. Ale za to żadnych już mechaników, cyrkulatorow itp.  No i jeżeli sprawdzi się tak jak ten, z którego brałem wzór to temat kompletnie bezobsługowy i co dla mnie szczególnie ważne dość bezpieczny. Bardzo często mam kilkudniowe wyjazdy, a tutaj awaria jednej pompy nie stanowi wielkiego problemu. Nadal działają dwie i filtracja pracuje.
  • Ile gęstości ppi ma ta gąbka? Zapchania bym się nie obawiał, przy takich rozmiarach z 5 lat wytrzyma  No chyba że jest gęstość jest ppi 40 np. to wtedy szybciej się zapcha. 
  • Witam. Posiadam filtr eheim 4+ 2273 jako biolog i zastanawiam się czy jest możliwość wymiany pojemnika/komory filtra na wiekszy użyć tylko głowice 
  • Ile ten wałek ma wysokości i szerokości? Masz może zdjęcie z góry jak to wygląda? To leci na całej długości bezpośrednio przy tle?    Ja mam obawy co do ilości miejsca ile to zajmuje, ale może niepotrzebnie?
  • W sumie, to przecwiczylem temat w 400. Przy 2 litrach gąbki na 100 litrow, nawet w przerybionym baniaku nie dotykam hamburgow. Jedyny raz, kiedy faktycznie spadł mi poziom wody był, jak przez złe światło zarosła mi gąbka glonami z zewnątrz. Jakis półtora roku nie ruszałem wcale i działa. A nawet jakby, to wbrew pozorom nie będzie to wielki problem. Deko z modułów. Rozebrać znacznie.latwiej niż naturalne gruzowisko. A gąbka 4 cm, ale z dwóch po 2 cm. I podzielona tak, że dość łatwo się demontuje, więc zakładając, że jednak taka konieczność będzie, wierzchnia warstwę mogę wypłukać. Ale nie wydaje mi się, żeby była taka potrzeba. 
  • Ok, dopiero teraz, po bliższym przyjrzeniu się, zauważyłem trzeci wylot. Mam podobne odczucia jak Agnieszka @suricade przecież gąbka kiedyś musi się zapchać, co wtedy? Będziesz rozbierał cała aranżację? 
  • Pompy są trzy. Jeszcze jedna po środku. Więc będzie ok. W sumie to prawie kopia z baniaka, który oglądałem, tylko tam było 2,5 metra długości a u mnie jest 2.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.