Skocz do zawartości

Filtr narurowy po 10 miesiącach.


jim

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Blisko rok temu, w grudniu 2010 zalałem 390l narożnego baniaka. Na podstawie doświadczeń z poprzednim zbiornikiem 300l i różnymi systemami filtracji (od kubła po SUMP) i lekturze forum Malawi wybór padł na "narurowca".

Czas na małe podsumowanie, może komuś oszczędzi niespodzianek.


Wersja pierwotna w kolejności (zgodnie z przepływem).

Pobór wody ze zbiornika na dole z tyłu w rogu, zawór, dwa filtry 10" połączone równolegle z wkładami sznurkowymi 20um (mechanika), pompa co Grundfos UPS 25-40 180, trojak: 1. spust wody z zaworem, 2. zawór, dwa filtry 10" połączone równolegle z wkładami sznurkowymi 50um (biologia), zawór, powrót wody do zbiornika w górnym lewym rogu. Przy czystych wkładach i pompie ustawionej na "III" z punkcie spustowym wody panowało nadciśnienie, czyli pompa pracowała w napływie. Niestety zabrudzenie wkładów pogarszało sytuację.

Głównym problemem okazał się film bakteryjny pojawiający się na powierzchni. Chcąc mieć ciszę w pokoju... w całym domu - nie do opanowania.. :(


Zacząłem myśleć o skimmerze. Tania paść z allegro - PAŚĆ. Kupiłem skimmer Hagen Fluval. Trzeba było kolejny raz przerobić instalację.

W międzyczasie wywaliłem wkłądy sznurkowe z filtrów biologicznych zastępując je ceramicznym wkładem Tropical Poro Ring. Drastycznie wzrósł przepływ, co spowodowało powstanie podciśnienia w w/w punkcie spustowym wody. I w tym miejscu zamontowałem kolejny filtr, z wkładem sznurkowym, do którego woda pobierana jest przez skimmer. Po 15 minutach powierzchnia wody stała się krystalicznie czysta. :)


Wersja aktualna:


Pobór wody ze zbiornika na dole z tyłu w rogu, zawór, dwa filtry 10" połączone równolegle z wkładami sznurkowymi 100um (mechanika), pompa co Grundfos UPS 25-40 180, trojak: 1. zawór (przydaje się przy spuszczaniu wody) filtr z wkładem 100um, niezależny pobór wody z powierzchni i częściowo środka zbiornika, 2. zawór, dwa filtry 10" połączone równolegle z wkładami ceramicznymi (biologia), zawór, trojak (odejście na spust i dolewanie wody) powrót wody do zbiornika w górnym lewym rogu.


Cała instalacja zrobiona w systemie klejonym do zimnej wody Nibco, 3/4".

Rura ssąca to poliamid 22mm (czarna).


Wnioski: wkłady poniżej 100um to porażka, podobnie jak biologia na sznurku. Skimmer to jedyna szansa na czystą powierzchnię. Tu jedynie SUMP wygrywa, ale ma inne wady. Obsługa systemu, przy sensownie wmontowanych zaworach jest praktycznie bezrozlewowa, wymiana wkładów to kilka minut, podobnie jak podmiana wody - za ścianą mam hydrofor i kanał. ;P


Zastanawiam się jedynie nad większa pompą, ale najpierw protestuję aktualną wersje systemu przez jakiś czas.


Nie jesteś pewien? Sklej sobie narurowca. Kubły to przeżytek i zdzierstwo.. :)

A poza tym... pompa c.o. to całkowita CISZA...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

https://picasaweb.google.com/lh/photo/n7KTQF7xyYqNVlqmJNSNoOKBj-T4p47l4q-5-SlJHig?feat=directlink

--

Właśnie mój kumpel skomentował powyższą fotkę:


"w zyciu bym sie nie domyslil, czy to cos filtruje wode z kibla i mozna to pic, czy to akwarium"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
    • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
    • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
    • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
    • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
    • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
    • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
    • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
    • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
    • widzę, że w ofercie jest dostępny, pytałeś p. Jacka? https://pielegniceafrykanskie.pl/   tak gwoli ścisłości maingano od wielu lat nie jest już melanochromisem, prawidłowa nazwa tego gatunku to Pseudotropheus cyaneorhabdos
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.