Jump to content

pierwsze malawi, 240l obsada


tusiek19

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie, jest to mój pierwszy post na tym forum, do tej pory tylko czytałem, lecz mam problem i chciałbym was zapytać. Może najpierw opisze moje akwarium-

240l aquael,

filtr zew. AquaEl Unimax 250, wkłady porcelanowe oraz gąbka,

filtr wew. aquael szut turbo 8w,

grzałka 300w,

oświetlenie 2 x 30w Sylvania aquastar, jedną będę zmieniał na jakąś o kontraście niebieskim, teraz za dużo czerwienie, chociaż pyski ładnie wybarwia.


akwarium zalane stoi już miesiąc, ryby pływają od tygodnia.


Teraz pytanie czy ta obsada jest ok czy jednak zbiornik jest zbyt mały i czeka mnie wymiana pysków


Obsada:

1+3 zebra chilumba

4 yellow (Labidochromis caeruleus)


myślę o dodaniu jeszcze jednego gatunku lecz nie wiem który będzie żył w zgodzie z zebrami w 240l.


Chciałbym jakiś gatunek o kolorystyce odbiegającej od barwy żółtej by ładnie kontrastował się na tle moich praktycznie wszystkich żółtych pysków.


czekam na wasze sugestie porady. Poniżej zdjęcia mojego zbiornika, przepraszam za jakość (telefonem robione)


Dziękuje za zainteresowanie wątkiem oraz wszelkie odpowiedzi.


img0523wl.th.jpg

img0543j.th.jpg

img0547p.th.jpg

img0553xy.th.jpg

img0564pz.th.jpg

img0559cx.th.jpg

img0563kd.th.jpg

img0545bl.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

czy to aby na pewno jest zebra chilumba mi to bardziej wygląda na saulosi.A jako obsadę do tego akwa radziłbym ci zostawić to co masz (jeżeli to jest saulosi) dokupić jeszcze 2 yellowy i 2 samice saulosi a do tego jako trzeci gatunek możesz wrzucić maingano bądź M.pulpican {1:4}

Czyli ogółem obsada:

-Yellow 1:5 lub 2:4

-maingano lub pulpican 1:5

-saulosi 1:5

Podaj jeszcze jakie wymiary ma ren twój zbiornik;)

Link to comment
Share on other sites

możesz wrzucić fotkę samca i samicy

--

saulosi na 99% a u yellowów 1 to 100%samiec ten z tą mocno czarną płetwą grzbietową.Jak chcesz zamiast pulpicana może być jeszcze rdzwy.Obsada którą ci napisałem jest dobra;)tu są wymienione sprawdzone obsady do 240L:120x40x50


Metriaclima sp msobo magunga

Melanochromis cyaneorhabdosMelanochromis interruptus

Ps. Elongatus mphangaLabidochromis sp mbamba

Ps. Elongatus neon spot

Ps. SaulosiMelanochromis dialeptos

Ps. Saulosi

Iodotropheus sprengerae

Ps. Elongatus neon spot

--

albo spróbuj coś z tego:240l 120/40/50h

Pseudotropheus demasoni

Melanochromis interruptus


Melanochromis johanni

Pseudotropheus socolofi

Pseudotropheus sp. "elongatus mpanga"


Cynotilapia afra

Metraclima msobo "magunga"

Melanochromis cyaneorhabdos "maingano”


Metraclima msobo "magunga"

Melanochromis cyaneorhabdos "maingano”

Iodotrophus sprengerae

Link to comment
Share on other sites

Co do yellowa, tak podejrzewałem że ten jeden z mocno czarną płetwą grzbietową i dolnymi czarnymi to samiec, 3 pozostałe to samice o płetwach bardziej ciemno szarych jak czarnych. Co do chilumby to możliwe że sprzedawca wcisnoł mi saulosi zamiast chilumby jak twierdził jest to sklep który istnieje ok. pół roku w mieście Jaworznie zresztą podobno reklamowany jako członek klubu malawi, sam sklep o dumnej nazwie malawi, stąd też zaufanie do sprzedawcy. Ponieżej zamieszczam zdjęcia samca i samicy niby chilumby, jakość fatalna aparat w telefonie.

img0573ih.th.jpg

img0569bv.th.jpg

img0578ks.th.jpg

img0582f.th.jpg


dodam tylko że samiec pseudo chilumby jest bardzo agresywny tzn, goni wszystkie samice w róg akwarium poza jego opanowane terytorium po lewej stronie akwarium, najbardziej agresywny jest do największej samicy, jeżeli ją tylko zobaczy goni przez całe akwarium, najpierw trzepiąc się cały.

Link to comment
Share on other sites

jak to nazwałeś ''trzepanie się'' to są zaloty u pyszczaków ale nie zawsze u ciebie raczej były to zaloty,ale samica nie była gotowa do tarła więc ją pogonił normalny instynkt samca;)na zdjęciu drugim które teraz wrzuciłeś(281Kjpg) ten saulosi wygląda na wybarwiającego się drugiego samca bądź dominującą samicę.Walczą może ze sobą ten i ten niebieski saulosi?wrzuć te fotki saulosi do odpowiedniego działu by się dowiedzieć(NIEZIDENTYFIKOWANE)tam ci pomogą ale raczej będzie tak samo jak ja sądzę;)

Link to comment
Share on other sites

Przyznam szczerze nie znam się na na malawi na tyle bo rozpoznać gatunki czy też płeć posiadanych ryb, mogę jedynie cokolwiek podejrzewać. Jeżeli faktycznie jest to saulosi i jedna z samic okaże się samcem są szanse by iść do tego sklepu i reklamować rybę sprzedaną mi w 100% jako samica. Jest dziwnym fakt że samiec jest bardzo uwrażliwiony na tą jedna samice, którą podejrzewasz jako pyska płci przeciwnej. On/ona jako jedyny/a wpada w barwy fioletowe w pół zaciemnionym świetle.Jeżeli tylko uda mi się zrobić jej.jemu dokładne zdjęcia to je wrzucę.

Link to comment
Share on other sites

po prostu idź do sklepu i zamień się z sprzedawcą tego ''samca'' na innego saulosa bądź na jednego yellowa w miarę szybko skompletuj obsadę póki ryby są nie za duże bo będziesz miał później problem by inne ryby dobrze przyjęły nowe;)

--

ja proponowałbym ci te trzy gatunki saulosi,yellow,i dla kontrastu maingano będzie dobrze i kolorowo;)oczywiście jak kupujesz młode ryby kup ich ok.10 a w późniejszym czasie oddaj lub powymieniaj na coś hehe:)

--

fajnym rozwiązanie byłoby saulosi bądź yellow+pseudotropheus elongatus neon spot+Iodotropheus sprengrerae(pyszczak rdzawy) bardzo fajne zestawienie ale nie tak dostępne jak to wyżej;) ale to kwestia gustu:)

Link to comment
Share on other sites

dodaje zdjęcie na którym już w miarę dobrze widać, może teraz uda wam się w 100% określić czy jest to samica czy wybarwiający się samiec, nawet udało sie uchwycić na jednym zdjęciu i samca i tą pseudo samice. Co do obsady to chyba maingano dobiore, bardzo mi sie spodobały.img0622tj.th.jpg

img0605bf.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pogadaj z @Bartek_De i @aurban6. W duecie zmontują dla Ciebie światło, które się bardzo nadaje. Mam, używam, i wielce zadowolony jestem
  • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
  • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
  • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
  • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
  • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
  • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
  • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.