Skocz do zawartości

moje pierwsze poważne pomiary wody


cronos20

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym was prosić o ocenę moich pomiarów.

Może zacznę od tego że akwa mam od 7 lat i do tej pory było to mieszane akwa z różnymi gat. i nigdy wcześniej nie przykładałem wagi do jakości wody.

filtracja:

HW-304b od 4 mc

TETRA TEC EX700 od 4 lat

QUAEL FAN3


teraz chcąc założyć malawi zakupiłem testy JBL i wziąłem się za to na poważnie.


może napisze wcześniej o historii przejścia z tamtego biotopu na malawi

Całą akcję zacząłem jakieś 4 mc temu zakupując testy paskowe JBL i obserwując parametry wody zacząłem sprzątać akwa, czyścić filtry wyrzucać rośliny. W końcu oddałem rybki (2szt glonojadów ok23cm 3 szt Skalara i kilka neonek)

pomiary przed pozbyciem rybek po czyszczeniu akwa filtrów wyrzuceniu większości roślin testy JBL paski:

5.07

NO3 - 30

NO2 - 0

GH - 4-5

KH - 6

PH - 7,2


25.07 podmiana 30% wody

NO3 - 10

NO2 - 0

GH - 5

KH - 3-6

PH - 7,2

i taki parametry utrzymują się z tygodnia na tydzień (co 1-2 tyg podmieniam 20% wody)


28.08 pozbyłem się rybek, spuściłem ok 60-70L wody do wiaderek reszty musiałem się pozbyć całkowicie, wymieniłem podłoże na żwirek dodałem kamienie z potoka i skałkę z piaskowca która została ze starego akwa (szkoda było wyrzucać)

aktualne zdjęcie w sygnaturce.

Do filtra HW-304b dołożyłem ok 3L bioceramiki i jeden koszyk keramzytu - przepłukałem wkłady przy okazji. (EX700 nie ruszany - pracował cały czas).


i teraz najważniejsze:


pomiary dokonane testami kropelkowymi JBL


Woda z kranu (nie jest chlorowana - własne ujęcie)

NO3 - 1

NO2 - 0,025

KH - 4

PH - 7,4


dzisiejszy pomiar w akwa

NO3 - 1

NO2 - 0,025

KH - 4

PH - 7,4


Po pomiarach stwierdziłem że PH jest za małe i wymieniłem 20 L wody dodając 1 łyżeczkę sody oczyszczonej - jutro sprawdzę parametry i dopiszę.


Planuję obsadę Saulosi ok 15-18 szt młodych


PYTANIE: co sądzicie o mojej wodzie, czy mogę powoli wpuszczać rybki i sprawdzać parametry czy jeszcze poprawić parametry i dopiero w tedy ?


z góry dzięki

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sypnij jeszcze tej sody bo łyżeczka niewiele zmieni (min. 4 :)) ok - rozpuściłem 4 łyżeczki i kufelku do piwa 0,5L i wlałem do akwa. Za godzinkę zbadam paskami JBL i napisze co wyszło



Jeśli tetra działała non stop to możesz wpuszczać ryby (byle maluchy a nie 20 dorosłych :wink:)



Nawet nie wiesz jak mi się micha ucha-chała :P

jutro po nie jadę - 15 maluchów na początek wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, ale od czegoś trzeba zacząć :-)

Najpierw woda a potem droższe rybcie - wolę nie ryzykować

--

Sprawdziłem teraz parametry na paskach JBL i widać wyraźną poprawę:

PH podskoczyło -7,6 być może nawet 8 (jakoś o tej godzinie już słabo mi idzie odróżnianie kolorów)

KH podskoczyło 10*d


jutro sprawdzę na kropelkach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.