Jump to content

Malawi o pojemności 177L - czy warto założyć filtrację narurową ?


tyshek

Recommended Posts

Witka,


Sporo przeczytałem postów na filtracji narurowej,o jej zaletach itd.


Zastanawiam się czy taki system można i czy jest sens uruchomić w akwarium o pojemności 177 L ? Obecnie w baniaku pracuje JBL e900 jako biolog,mechanik to AquaSzut Turbo 750,niestety widzę że za bardzo rady nie daje :( Obsada na razie nie jest za duża-5 saulosi,planuje około 10 ryb,więc w przyszłości może być problem z czystością wody.Nie bardzo też chcę kupować większego filtra,czy też drugiego z powodu braku miejsca.Poradźcie czy warto inwestować w narurowce ? Jeżeli tak to ewentualnie jaką pompę wybrać do takiego baniaka,oraz ile korpusów bym potrzebował?


dzięki za odp.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jakie wymiary ma Twój baniak, ale sam się zastanawiam nad narurowcami do akwa 110x55 bo Atman 202(1200l/h) nie wyrabia przy zaledwie 7 rybach...ewentualnie spróbuję z cyrkulatorem 3000l/h co polecam i Tobie.Lepiej zminimalizować koszty, może cyrkulator pomoże, a jeśli nie to może się przydać do kolejnego baniaka :P

Link to comment
Share on other sites

teraz nie,lepiej w większym akwarium


Czyli rozumiem że akwarium ma jednak za mały litraż na narurowca ?


Nie wiem jakie wymiary ma Twój baniak


Akwarium ma wymiary 120*37*40h


spróbuję z cyrkulatorem 3000l/h co polecam i Tobie


Heh,poczytam trochę i na temat cyrkulatorów,może faktycznie wystarczy i pomoże takie rozwiązanie.


Aha,jeszcze jedno pytanko- czy zastąpienie w AquaSzucie gąbką tego pojemnika z włókniną cokolwiek pomoże ?

Link to comment
Share on other sites

Zastąpienie koszyczka sporą gąbką bardzo dużo pomoże.


Zatem spróbuje z gąbką,choćby nawet nie wyszło do koszt gąbki nie jest jakiś zabójczy :)


Co Ci z gąbki jak cyrkulacji nie ma poprawnej ?


Teoretycznie wylot z biologa robi tam jakiś ruch wody,jest zlokalizowany na przeciw mechanika,choć na pewno za mały :( jego przepływ to oszałamiające około 500 l/h.Szukam cyrkulatora :)

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Pisze w starym poście żeby nie zakładać nowego :D

Mianowicie,postawiłem zbiornik 300l,150x50x40h i właśnie w nim chce uruchomić narurowca,warto ? Schemat niżej.


filtracjanarurowa.th.jpg


Co zmienić w schemacie ? Wydaje mi się że za dużo zaworów jest ;)

Chciałbym użyc pompy Omnigena Omi 25-40/180 o mocy 32w/48w/62w czy ta pompa wystarczy do napędzenia korpusów tylko na 1 biegu? Śrubunki i cała instalacja na 3/4 cala?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Super dziękuję i przepraszam za zaśmiecanie , ale tak chciałam wyjaśnić Andrzejowi . Pozdrawiam
  • Dokładnie jak kolega wyżej napisał, a często cyrkulator jest przydatny jak są paskudne upały latem. Możesz wtedy dużo lepiej natlenic wodę, trochę lepiej będzie się chłodzić akwarium. Mam u siebie jbl e1502 i nie jest to jakiś demon przepływu. E1902 jest mocniejszy ale to może być tylko wystarczające przy małych rybkach.  Cyrkulator nie musi pchać wody na wprost aby zrobić tornado w akwarium. Mój jest tuż pod powierzchnią i celuje w górę, wzburza wodę i wszystko lepiej oddycha.  Mam dla przykładu np Copadichromis Borleyi Kadango " Kaziu" jakieś 20cm i jemu nie robi różnicy to że cyrkulator mocno wzburza wodę. Jest jak wielka łódź podwodna. Coś tam odczuwa i prawie od niechcenia rusza płetwami raz kiedyś. A tuż obok pływa mała Aulonocara jakieś 4,5cm i dla takiej ryby te same warunki to jak tajfun ale daje radę. Musi ostro zasuwać płetwami.  Odłóż sobie kasę na dobry cyrkulator, schowaj do koperty i w razie kłopotów szybko coś zamówisz Ide spać
  • Te dwa kubełki spokojnie powinny Ci wystarczyć do 375. W Aquaela bym się nie bawił, szkoda miejsca w baniaku i szpeciłby cały wystrój. Jeżeli uda Ci się odpowiednio ustawić wyloty z tych kubełków (zamiatanie odchodów z dna i ruch tafli wody) to falownika nie będziesz musiał mieć, ale to już wyjdzie w praniu, szybko, albo po pewnym czasie, jak pyski urosną i będą więcej trawić. 🙂 Falownik możesz dokupić w każdym momencie.
  • To może ja jeszcze wtrącę swoje trzy grosze chociaż doświadczenie z osób wypowiadających się chyba mam najmniejsze… 😉 W mojej opinii bycie świadkiem procesu dorastania młodych, wybarwiania i tworzenia się hierarchii jest bardzo ekscytujące i fajnie coś takiego przeżyć. Obserwacja jak w ciągu kilku miesięcy z 3/4 cm rybki wyrasta dumny 8/9 cm samiec dominujący  o rozłożystych płetwach, pięknych kolorach i wzorach dostarcza dużo radości.    Skoro zdecydowałeś się na Labeotropheusa to z tego co kojarzę u niektórych gatunków od narybku  wiadomo co jest samcem, a co samicą, wiec tutaj kwestia układu byłaby wyjaśniona.  To samo dotyczy też Metriaclimy, która odrzuciłeś chyba poprzez brak dostępności w TanMal, jeśli by się pojawiła to masz drugi gatunek z już gotowym układem.  W jednym i drugim przypadku szedłbym w układ 2/6 czyli 8 sztuk.    Przy „Maingano” to loteria, więc 8-10 sztuk. Chindongo Saulosi to specyficzny gatunek i tak jak już koledzy wspominali chyba nie ma przypadku żeby ktoś miał więcej lub tyle samo samic jak i samców, zawsze jest to na korzyść samców i to ze znaczną przewagą. Dlatego sugerowałbym zakup minimum 12 sztuk z czego masz szanse uzyskać 4-5 samic. Kolejna kwestią jest fakt, że Saulosi byłby najsłabszym pyskiem w Twoim baniaku i przy wzięciu 4 gatunków proces wybarwiania samców mógłby być opóźniony (mam to u siebie i kilka osób ma podobnie). Podsumowując,  ja zdecydowałbym się na młode ryby, a później zrobił redukcje, która wydaje mi się jest łatwiejsza (sprzedaż czy choćby oddanie za darmo) niż szukanie dorosłych samic i ich wprowadzanie do dorosłej obsady o ukształtowanej hierarchii i bardziej atrakcyjne od zakupu dorosłych ryb zwłaszcza, że to Twoje początki w Malawii. Mówię to jako młody adept malawistyki i jest duże prawdopodobieństwo, że za pare lat zrobiłbym inaczej. 😁  
  • Zbędne jak pisałem wcześniej.
  • @Dominikaa21 rozumiem, że chciałaś wyjaśnić Andrzejowi jakie akwarium zakladasz i wystarczy. Tu rozmawiamy o podmianie i uzdatniaczu. Nie chcę żeby wywiązała się dyskusja na temat Twojej filtracji, obsady itd... i od razu ją ucinam w tym momencie. Na te tematy możesz dyskutować w innych, odpowiednich działach. 
  • Pomijając preferencje żywnościowe ( Yellow wszystko ze wskazaniem na mięso a Saulosi roślinożerne) będziesz miała bardzo żółto.  Bawet 1 czy dwa samce  Saulosi tego nie zmienią.  
  • Akwa przed założeniem jeszcze gdyż najpierw porządnie się przygotowuje w planach pyszczaki yellow oraz saulosi . Najpierw po 10szt potem redukcja. Biotop piach kamienie . Filtry aquaela 2000 mechanik i 2000aquael biologiczny z przefiltrem plus ceramika ale zastanawiam się nad grysem koralowym do tego grzałka 300 aquaela Platinum tak się zbiegło ze ta marka 🙈😅 z odmulaczy do piasku mam problem bo ponoć zawsze zasysają ten piach i potem są braki w akwa . Mam nadzieję że na początek taka filtracja starczy, nie planuje przerybienia i docelowo 12szt rybek na 300l chyba nie będzie za dużo?  oraz falownik pewnie jakiś też dam albo napowietrzacze . 
  • Tam korpus jest na 1/4 cala . Czyli lipa. Pewnie można dokupić jakieś redukcje ale szkoda fatygi. 
  • Wiem, wiem ale w tym miejscu niema miejsca na większe ,myślę że w przyszłości po prostu będzie drugi projekt non mbuna i będę miał dwa 😉
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.