Ajgor131 Opublikowano 17 Października 2011 #31 Opublikowano 17 Października 2011 Skoro bywają przypadki, że uv przetopiła plastik to nie radziłbym kombinować z tym wężykiem. Jeśli już uparłeś się na robienie to wybierz coś szklanego: słoik, butelkę, szklaną rurkę. Tylko wtedy nie możesz "na odwal" tego zrobić i uszczelnić, a tak aby nie było nawet cienia wątpliwości, że wytrzyma.
Luna10 Opublikowano 1 Listopada 2011 Autor #32 Opublikowano 1 Listopada 2011 Uwaga ważna wiadomość od nauczyciela przedmiotów zawodowych w technikum na profilu technik elektronik: Promieniowanie UV nie ma wpływu na PCV. ;]
zbuffer Opublikowano 4 Listopada 2011 #33 Opublikowano 4 Listopada 2011 Uwaga ważna wiadomość od doktoranta Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, wyposażonego w google:-P: Promieniowanie UV ma jak najbardziej wpływ na PCV tak jak i na inne polimery bo uszkadza wiązania międzycząsteczkowe. Zwykłe światło słoneczne powoduje zmniejszenie odporności na uderzenie a bezpośrednie poddanie PCV działaniu świetlówki UV na pewno jest znacznie poważniejsze w skutkach. Przy używaniu rur PCV na zewnątrz trzeba je pokryć farbą odbijającą promieniowanie UV. Inna sprawa, że wiele tworzyw sztucznych nie tylko traci kolor (żółknie) i wytrzymałość na uderzenia jak PCV ale może się wręcz rozsypać, także trzeba uważać czego się używa. Butelki, o których było wspomniane są wykonane z PET albo PP a to kiepskie materiały pod względem degradacji UV. Najgorszy jest jednak ABS i pewnie m. in. dlatego najtańszy. Najbardziej odporne jest PTFE (Teflon), ze wzlędu na mocne wiązania C-F. Podejrzewam natomiast, że nie ma się co obawiać o przetopienia bo to nie podczerwień i pewnie się na tyle nie grzeje świetlówka....w końcu musiałaby osiągnąć kilkaset stopni C.
Luna10 Opublikowano 5 Listopada 2011 Autor #34 Opublikowano 5 Listopada 2011 No dobra, dobra zagiołeś mnie... ;/
lechos Opublikowano 6 Listopada 2011 #35 Opublikowano 6 Listopada 2011 Zadam może głupie pytanie ale czy można świecić UV bezpośrednio w taflę wody w akwa? Czy zaszkodzi to rybciom?
Aspat Opublikowano 6 Listopada 2011 #36 Opublikowano 6 Listopada 2011 Wszystko jest na forum:) Czy można zamontować świetlówkę UV nad akwarium aby w nim niszczyła glony? Zdecydowanie nie. Świetlówki UV-C (przezroczysta tuba) wydzielają promieniowanie szkodliwe dla oczu i skóry (zarówno ludzi jak i zwierząt) i mogą pracować tylko w obudowach zamkniętych. Świetlówki UV-A (granatowa tuba) i UV-B (stosowane w terrarystyce) nie powodują obumierania glonów, ich montaż jest więc bezzasadny.
Luna10 Opublikowano 15 Listopada 2011 Autor #37 Opublikowano 15 Listopada 2011 Co do fugi, to mam Ceresitu CE 40, jest na niej napisane, że jest odporna na zabrudzenia i pleśnie. To myślicie, że się nadaje?
nabe Opublikowano 16 Listopada 2011 #38 Opublikowano 16 Listopada 2011 Ja bym nie ryzykował z czymś z potencjalnym dodatkiem środka grzybobójczego jeśli nie wiadomo czy/jak działa na fisze.
Luna10 Opublikowano 22 Grudnia 2011 Autor #39 Opublikowano 22 Grudnia 2011 Z prezentacją baniaka zapraszam do galerii. Gorol.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się