Jump to content

Pierwsze Malawi 112l - 160l


Majkel

Recommended Posts

Witam,


Na początku chciałbym się przywitać. Jestem amatorem i jak widać jako pierwsze akwarium w życiu wybrałem biotop Malawi. Na pewno będzie mi trudno na początku, ale mam nadzieje że się jakoś uda.

Wybór był prosty- żona (ja też) nie chce mieć w domu akwarium z roślinami- głównie ze względów estetycznych. Po przewertowaniu stron internetowych wybór padł na to forum, duży wpływ miały częste bardzo rzeczowe porady i odpowiedzi.

Jest wersja pierwszego zestawu obawiam się tylko czy niezbyt pochopnie i tu bardzo proszę o opinie co wymienić lub dołożyć a co może zostać i czy taki zestaw na początek jest ok?:


1.Zbiornik niestety mały bo 112l: 80x35x40 zestaw gotowy z matą na spód i gotową klapą:

http://allegro.pl/akwarium-112l-pokrywa-czarna-prosta-gratisy-i1664389244.html


Tło: wiem, że ma być ciemne i najlepiej strukturalne. Wybór padł na to:

http://allegro.pl/tlo-dekoracyjne-do-akwarium-80x35-super-efekt-i1660971620.html


2. Filtr:

Ze względów na ograniczenia w litrażu i ograniczania miejsca chcę zrezygnować z filtra wewnętrznego (ale wymaga to doczytania czy zastosować tylko zewnętrzny):


Wewnętrzny (opcjonalnie): http://allegro.pl/aquaszut-senior-750-bukowno-k-olkusza-i1673304044.html


Zewnętrzny:

JBL Cristal Profi e700: http://allegro.pl/filtr-jbl-cristal-profi-e700-mega-zestaw-hit-i1664816700.html

– planuję zrezygnować z węgla aktywnego i włożyć gąbkę. Doradca w sklepie zoo.. doradził, że węgiel aktywny trzeba co najmniej raz w miesiącu wymieniać, a zaniechanie wymiany ma negatywne skutki na wodę. Bredził?


3. Podłoże i dekoracja:


Styropian tu nie wiem czy na cale dno akwarium czy tylko kawałki pod kamienie.

Na styropian skały:a) Wapień filipiński- biały http://allegro.pl/wapien-filipinski-do-akwarium-najtaniej-na-allegro-i1666303937.html

lub

B) Piaskowiec czerwony: http://allegro.pl/piaskowiec-czerwony-wyjatkowy-kamien-naturalny-i1670706016.html

c) Lawa – kolor ciemny wiem, ze jest lekka ale nie wiem jeszcze jaki ma wplyw na ph w wodzie


Na dno 20kg lub 25kg biały piasek kwarcowy:

http://allegro.pl/bialy-piasek-kwarcowy-z-certyfikatem-jakosci-i1656152253.html


4. Roślin brak.


5. Grzałka z termostatem + termometr. Nie mam jeszcze koncepcji która, ale pewnie jakaś standardowa ze sklepu.


Czas na uruchomienie zestawu ok. 3 tygodnie nawet 4. Będę na pewno testował wodę pod względem No2, ph pewnie wykorzystując ogólno dostępne testy ze sklepów.


Docelowa obsada Pseudotropheus Saulosi:

1 Samiec+3 lub max 4 panie.


Dziekuję za pomoc i ewentetulane uwagi. Mam nadzieję, ze ten post jest we właściwym miejscu jeśli nie to proszę o przeniesienie w inne.

Link to comment
Share on other sites


niestety mały bo 112l: 80x35x40


Nie poszalejemy, wg mnei nie nadaje się do trzymania pyszczaków, inni twierdzą że można jednogatunkowo.


Tło: wiem, że ma być ciemne i najlepiej strukturalne


..które urwie jeszcze trochę miejsca z tych 35cm. Nie warto zmniejszać im cennej powierzchni do pływania ,chyba że ustawione za tylną szybą.

[qoute]

Ze względów na ograniczenia w litrażu i ograniczania miejsca chcę zrezygnować z filtra wewnętrznego (ale wymaga to doczytania czy zastosować tylko zewnętrzny):


Można w takim niewielkim akwa, tylko w zależności od pkt widzenia - utrzymanie czystości jest trochę bardziej utrudnione.


– planuję zrezygnować z węgla aktywnego i włożyć gąbkę. Doradca w sklepie zoo.. doradził, że węgiel aktywny trzeba co najmniej raz w miesiącu wymieniać, a zaniechanie wymiany ma negatywne skutki na wodę. Bredził?


Potrzebujesz wkładu do filtracji biologiocznej w typie niebieska gąbka aquamedica, taka gradacja lub ceramika i jakiś prefiltr z gęstszego wkładu do wyłapywania grubszycj brudów. Węgiel aktrywowany w ciągu kilku tygodni pochłania substrancje organiczne i przestaje spełnaić swoją rolę.Pozostawiony w kuble stanie się podłożem dla bakterii azotowych.


Ogólnie to sporo dylematów rozwiąże lektura forum, można zacząc od FAQ.

Link to comment
Share on other sites

Kurczę szkoda że tak jest, ale mam tego świadomość, że akwa jest za małe nawet na 4 rybki. Ja koniecznie chcę mieć akwarium w domu, ale nie chcę mieć w nim roślin i tu w opcji nie mam chyba wyboru (no jeszcze Tanganika z tym, że ryby mi się nie podobają). Nie wpuszczę tam przecież Bocji, które też sa ładne albo brzanek czy tym podobnych ryb... ale dzieki za odp. Jako, że zestaw nie jest jeszcze kupiony na razie się wstrzymam z decyzją i zastanowię co dalej.


pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Akwarium z pyszczkami z Malawi nie wyklucza roślin!


Ale właśnie on chce akwa bez roślinek :wink:


Według mnie, tak naprawde "nie mam miejsca na wieksze akwarium" to tylko pretekst. Założę się, że znalazło by się miejsce na 450l. Chyba, że chodzi o pieniądze lub inne sprawy.

Link to comment
Share on other sites

To się tak mówi z tym trochę większym litrażem. Ja za akwarium 240l, pokrywy, szafki, piaski, kamienie, filtry, grzałka, jarzeniówki, czyli potrzebne rzeczy wydałem 1500zł. Plus ryby, chemia itp wyjdzie 2000zł. Chciałem akwarium 375l 150cm ale niestety zabrakło mi miejsca. Mówię o miejscu ale sam sprzęt do 375l wyszedł by mnie ok 700zł drożej także jest różnica. Z tym, że jak bym postawił 300l 150cm, to sprzęt byłby ten sam tylko trochę szafka droższa i pokrywa ale to już pikuś z tym, że ten brak miejsca. Może warto poszukać używanej 240l. Na allegro jest dużo ofert szkła z pokrywami i szafką. Wystarczy zmienić okleinę i już. A sprzęt typu filtry i grzałki już kupić nowe. Chyba, że znajdzie się komplet z filtrami, cenowo to 800-1200zł.

Wczoraj w zoologicznym słyszałem rozmowę małżeństwa o kuli ze złotą rybką u ich koleżanki, też takiej zapragnęli, pan sprzedawca odradził im ale zaproponował zestaw małego litrażu Tetry + plastikowe roślinki. Dla mnie i nie tylko myślę dla mnie, to bzdura. Niech se mają te 30-60l ale plastik nie poprawi im parametrów wody jak prawdziwe rośliny. Piszę o tych ludziach celowo bo czasem ktoś gdzieś coś zobaczy i tez tak chce mimo, że nie ma warunków na "prawdziwe akwarium". Po za tym 80cm, 120cm, czyli 40cm to nie dużo ale koszta już większe, chyba, że używki. Osobiście proponuje przejechać się po marketach i pooglądać ekspozycje. Czasem zbiorniki wydają się małe a mają 400l. A co dopiero 112l.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Acha rozumiem pH w kranówce jest 7.5 , pewnie po zalaniu z powodu kamieni itd podskoczy pewnie trochę. Ta sól zapewne zaszkodzić nie może więc sypne połowę albo 1/3 dawki po zakończeniu cyklu azotowego, i potem przy każdej podmiance.
  • Jak przedmówcy, zawsze jest jakieś ryzyko. Ja miałem jakoś czas spokój ale szukałem innych ryb i kupiłem... Pół żywe, myślałem że to wina podróży. No i tak jakieś paskudztwo krąży już u mnie ponad pół roku.  Ale wcześniej też ryby trafiały z różnych źródeł i nie miałem problemu. Po prostu z "super hodowli" jakieś świństwo wpadło do akwarium. A może to zbieg okoliczności? Może to inna przyczyna.  Wielokrotnie kupowałem mało ambitnie ryby w byle zoologicznym i wiele z tych ryb żyje u mnie ponad 3 lata. To najbardziej odporne i towarzyskie ryby. Nic nigdy się nie działo w akwarium.  Mam taką teorię. Oczywiście to może być całkowicie błędne rozumowanie. Ale niektóre ryby są mniej odporne na stres i choroby a inne bardziej albo w ogóle ich nic nie tknie. I czasami w byle jakim zoologicznym osiedlowym są zdrowe ryby i wszystko będzie ok. A czasami w "super" hodowli coś się dzieje z rybami i kupujemy babola. Później chorują prawie wszystkie.  A czasami niektóre ryby podczas podróży mogły się tak zestresować, że dzięki nim pojawi się jakaś choroba w akwarium. Teoretycznie hodowca nie dał plamy ani kupujący. Po prostu ryba była za słaba i narobił się bałagan.  Reasumując, kup takie ryby jakie chcesz, jakie Ci się marzą i miej głęboko w poważaniu to, aby kupować wszystko od jednego hodowcy. Oczywiście bądź ostrożny, mimo wszystko.     
  • Na to wygląda, na końcu pokrywa całość żywicą. Ale chyba tylko aby zabezpieczyć farbę, bo od wewnątrz nie maluje. Te wszystkie polecane na forum zaprawy typu CX coś tam, to też cement tyle że z dodatkiem chemii aby szybciej wiązał. 
  • Co on tam użył? Zwykłego cementu?
  • Tak, a jak kupisz od niego, a ryby i tak zachorują to powie, że... musiałeś mieć złe parametry wody, albo źle wpuściłeś/transportowałeś, albo wpuściłeś przy nie odpowiedniej fazie księżyca.
  • Oddam jak w temacie.  Nie pytać dlaczego bo winny jest Prezes 😀 Odbiór tylko osobisty w Brzegu i po okazaniu paramsów NO2 i NO3 celem zweryfikowania czy w dobrą wodę pójdą Ryby pełnoletnie po 8 dawce szczepionki, odżywiane pokarmami z górnej sklepowej półki. Menu do zaoferowania: Nimbochromis livingstoni 2 szt. Labidochromis caeruleus 7 szt. Placidochromis phenochilus 2 szt. Kundelix ciapciatix 1 szt. Parę zdjęć obrazujących dorodne stadko
  • Czyli hodowca ''A'' ściemnia że trzeba kupować tylko od niego bo od innych jak kupisz to ryby będą miały problemy zdrowotne. A który to hodowca tak Cię ściemnia? Mam ryby z różnych hodowli i zawsze tak miałem od 20-stu paru lat i nigdy nic takiego nie zauważyłem żeby był jakiś konflikt bakteryjny. Owszem, można kupić ryby chore od których zarażą się te co już masz i w tedy wszystkie mogą zdechnąć, ale to się rzadko zdarza, mi się nigdy to nie zdarzyło, jedynie to zdarzało się czasem w latach 90 kupić w zoologicznym chore mieczyki, gupiki, ale nigdy nie zdarzyło się to z kupnem pyszczaków z prywatnych hodowli.
  • Twardość wody nie jest parametrem kluczowym w hodowli pyszczaków z J. Malawi. One tolerują szeroki zakres twardości - począwszy od wody miękkiej, skończywszy na bardzo twardej. W jeziorze występuje akurat miękka woda. Istotnym parametrem jest natomiast odczyn, czyli pH - które powinno być zasadowe (nie mniej, niż 7,5 - 7,6).
  • Zawsze jakieś ryzyko jest zmieniając warunki  danej obsady.  Ale wyobraź sobie , że chcesz ryby  różnych gatunków i okazuje się , że sprzedający ma tylko jeden gatunek a Ty chcesz trzy.  Rezygnujesz ? Nie .  Nawet w obrębie tego samego  gatunku lepiej jest kupować ryby z różnych źródeł ze względu  na ich genetykę , na uniknięcie chowu wsobnego.  Naprawdę nie masz powodów do zmartwień. Warto jednak dowiedzieć się od sprzedającego czym karmi swoje ryby i kontynuować stosowanie tych pokarmów, stopniowo zmieniając na ten którym chcesz Ty karmić.   Chodzi mi o to aby gwałtownie nie zmieniać podawanego pokarmu.
  • Moje doświadczenia, biorąc pod uwagę, że mam również akwaria z biotopami CA i SA są takie, że pyszczaki są bardziej wrażliwe na zmiany środowiskowe w porównaniu do innych biotopów. Wielu myśli, że pyszczaki lubią naszą kranówkę i nie ma co się przejmować wodą, ale to nie znaczy że mają wysoką tolerancję jeśli chodzi o parametry wody.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.