Skocz do zawartości

Pierwsze Malawi 112l - 160l


Majkel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Na początku chciałbym się przywitać. Jestem amatorem i jak widać jako pierwsze akwarium w życiu wybrałem biotop Malawi. Na pewno będzie mi trudno na początku, ale mam nadzieje że się jakoś uda.

Wybór był prosty- żona (ja też) nie chce mieć w domu akwarium z roślinami- głównie ze względów estetycznych. Po przewertowaniu stron internetowych wybór padł na to forum, duży wpływ miały częste bardzo rzeczowe porady i odpowiedzi.

Jest wersja pierwszego zestawu obawiam się tylko czy niezbyt pochopnie i tu bardzo proszę o opinie co wymienić lub dołożyć a co może zostać i czy taki zestaw na początek jest ok?:


1.Zbiornik niestety mały bo 112l: 80x35x40 zestaw gotowy z matą na spód i gotową klapą:

http://allegro.pl/akwarium-112l-pokrywa-czarna-prosta-gratisy-i1664389244.html


Tło: wiem, że ma być ciemne i najlepiej strukturalne. Wybór padł na to:

http://allegro.pl/tlo-dekoracyjne-do-akwarium-80x35-super-efekt-i1660971620.html


2. Filtr:

Ze względów na ograniczenia w litrażu i ograniczania miejsca chcę zrezygnować z filtra wewnętrznego (ale wymaga to doczytania czy zastosować tylko zewnętrzny):


Wewnętrzny (opcjonalnie): http://allegro.pl/aquaszut-senior-750-bukowno-k-olkusza-i1673304044.html


Zewnętrzny:

JBL Cristal Profi e700: http://allegro.pl/filtr-jbl-cristal-profi-e700-mega-zestaw-hit-i1664816700.html

– planuję zrezygnować z węgla aktywnego i włożyć gąbkę. Doradca w sklepie zoo.. doradził, że węgiel aktywny trzeba co najmniej raz w miesiącu wymieniać, a zaniechanie wymiany ma negatywne skutki na wodę. Bredził?


3. Podłoże i dekoracja:


Styropian tu nie wiem czy na cale dno akwarium czy tylko kawałki pod kamienie.

Na styropian skały:



a) Wapień filipiński- biały http://allegro.pl/wapien-filipinski-do-akwarium-najtaniej-na-allegro-i1666303937.html

lub

B) Piaskowiec czerwony: http://allegro.pl/piaskowiec-czerwony-wyjatkowy-kamien-naturalny-i1670706016.html

c) Lawa – kolor ciemny wiem, ze jest lekka ale nie wiem jeszcze jaki ma wplyw na ph w wodzie


Na dno 20kg lub 25kg biały piasek kwarcowy:

http://allegro.pl/bialy-piasek-kwarcowy-z-certyfikatem-jakosci-i1656152253.html


4. Roślin brak.


5. Grzałka z termostatem + termometr. Nie mam jeszcze koncepcji która, ale pewnie jakaś standardowa ze sklepu.


Czas na uruchomienie zestawu ok. 3 tygodnie nawet 4. Będę na pewno testował wodę pod względem No2, ph pewnie wykorzystując ogólno dostępne testy ze sklepów.


Docelowa obsada Pseudotropheus Saulosi:

1 Samiec+3 lub max 4 panie.


Dziekuję za pomoc i ewentetulane uwagi. Mam nadzieję, ze ten post jest we właściwym miejscu jeśli nie to proszę o przeniesienie w inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


niestety mały bo 112l: 80x35x40


Nie poszalejemy, wg mnei nie nadaje się do trzymania pyszczaków, inni twierdzą że można jednogatunkowo.


Tło: wiem, że ma być ciemne i najlepiej strukturalne


..które urwie jeszcze trochę miejsca z tych 35cm. Nie warto zmniejszać im cennej powierzchni do pływania ,chyba że ustawione za tylną szybą.

[qoute]

Ze względów na ograniczenia w litrażu i ograniczania miejsca chcę zrezygnować z filtra wewnętrznego (ale wymaga to doczytania czy zastosować tylko zewnętrzny):


Można w takim niewielkim akwa, tylko w zależności od pkt widzenia - utrzymanie czystości jest trochę bardziej utrudnione.


– planuję zrezygnować z węgla aktywnego i włożyć gąbkę. Doradca w sklepie zoo.. doradził, że węgiel aktywny trzeba co najmniej raz w miesiącu wymieniać, a zaniechanie wymiany ma negatywne skutki na wodę. Bredził?


Potrzebujesz wkładu do filtracji biologiocznej w typie niebieska gąbka aquamedica, taka gradacja lub ceramika i jakiś prefiltr z gęstszego wkładu do wyłapywania grubszycj brudów. Węgiel aktrywowany w ciągu kilku tygodni pochłania substrancje organiczne i przestaje spełnaić swoją rolę.Pozostawiony w kuble stanie się podłożem dla bakterii azotowych.


Ogólnie to sporo dylematów rozwiąże lektura forum, można zacząc od FAQ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę szkoda że tak jest, ale mam tego świadomość, że akwa jest za małe nawet na 4 rybki. Ja koniecznie chcę mieć akwarium w domu, ale nie chcę mieć w nim roślin i tu w opcji nie mam chyba wyboru (no jeszcze Tanganika z tym, że ryby mi się nie podobają). Nie wpuszczę tam przecież Bocji, które też sa ładne albo brzanek czy tym podobnych ryb... ale dzieki za odp. Jako, że zestaw nie jest jeszcze kupiony na razie się wstrzymam z decyzją i zastanowię co dalej.


pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium z pyszczkami z Malawi nie wyklucza roślin!


Ale właśnie on chce akwa bez roślinek :wink:


Według mnie, tak naprawde "nie mam miejsca na wieksze akwarium" to tylko pretekst. Założę się, że znalazło by się miejsce na 450l. Chyba, że chodzi o pieniądze lub inne sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się tak mówi z tym trochę większym litrażem. Ja za akwarium 240l, pokrywy, szafki, piaski, kamienie, filtry, grzałka, jarzeniówki, czyli potrzebne rzeczy wydałem 1500zł. Plus ryby, chemia itp wyjdzie 2000zł. Chciałem akwarium 375l 150cm ale niestety zabrakło mi miejsca. Mówię o miejscu ale sam sprzęt do 375l wyszedł by mnie ok 700zł drożej także jest różnica. Z tym, że jak bym postawił 300l 150cm, to sprzęt byłby ten sam tylko trochę szafka droższa i pokrywa ale to już pikuś z tym, że ten brak miejsca. Może warto poszukać używanej 240l. Na allegro jest dużo ofert szkła z pokrywami i szafką. Wystarczy zmienić okleinę i już. A sprzęt typu filtry i grzałki już kupić nowe. Chyba, że znajdzie się komplet z filtrami, cenowo to 800-1200zł.

Wczoraj w zoologicznym słyszałem rozmowę małżeństwa o kuli ze złotą rybką u ich koleżanki, też takiej zapragnęli, pan sprzedawca odradził im ale zaproponował zestaw małego litrażu Tetry + plastikowe roślinki. Dla mnie i nie tylko myślę dla mnie, to bzdura. Niech se mają te 30-60l ale plastik nie poprawi im parametrów wody jak prawdziwe rośliny. Piszę o tych ludziach celowo bo czasem ktoś gdzieś coś zobaczy i tez tak chce mimo, że nie ma warunków na "prawdziwe akwarium". Po za tym 80cm, 120cm, czyli 40cm to nie dużo ale koszta już większe, chyba, że używki. Osobiście proponuje przejechać się po marketach i pooglądać ekspozycje. Czasem zbiorniki wydają się małe a mają 400l. A co dopiero 112l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.