Jump to content

Sciaenochromis fryeri/ahli + maingano+yellow?


Recommended Posts

Stadko yellow np 3 na 6 byłoby fajne, gdyby jeszcze tak sie udało, u fryeri samiec i 1-2 samice a maingano wymieniłbym na inną rybę ... w sumie dietetycznie dałoby radę go dostosować blisko diety mięsnej ale jednak przy typowym drapiezniku trochę bez sensu jest dawać do jedzenia kompromisowo zieleninkę. Wybierz do tej dwójki jakąś mięsożerną mbuna albo zrezygnuj z frejki.

Link to comment
Share on other sites

Niestety pomny własnych doświadczeń - odradzam. Ja również uległem pokusie trzymania tej pięknej ryby w swoim akwarium. Kilka miesięcy temu dołączyłem do swojej obsady fryeri F1 w układzie 1+2. Samice od początku zajęły pozycję na końcu hierarchii, samiec po samcu i samicy melanochromisów, a także po samcu elongatusa. Cały czas w akwarium panował względny spokój - może poza tym, że fryeri czasem lekko pogonił się z elongatusem. Niestety wczoraj przed zgaszeniem światła zauważyłem, że do akcji włączył się samiec alfa i samiec fryeri ma lekko nadgryzione płetwy. Pisząc włączył się do akcji mam na myśli - gonił rybę spoza swojego gatunku, czego nie robił od dobrych dwóch lat. Dzisiaj rano musiałem wyłowić samca fryeri, bo stan jest krytyczny. Myślę, że przyczyną jest to, że fryeri urósł i prawie dogonił pod względem długości samca melanochromisa, który szybjko pokazał kto rządzi w tym akwarium. Druga sprawa uchował mi się dokładnie jeden młody melanochromis - ma już około 8-9cm. Nie jestem pewien czy to młody samiec, czy samica, ale zaczynają już go gonić zarówno tatuś jak i mamusia, więc pewnym jest, że pojawiła się nowa "mocna" ryba w hierarchii. Być może, że to spowodowało pobudzenie dorosłych do działania. Zaczęły się jakieś przetasowania, więc najsilniejsze ryby "odstrzeliły" łatwy cel, którym niestety jest fryeri.


Dlatego odradzam to połączenie - bo obaj mamy za małe akwaria na łączenie mbuny z drapieżnikami. Wprawdzie yelow i maingano jest "słabsze" niż moja obsada, ale mimo wszystko w przypadku wystąpienia dysproporcji w wielkości i szybkości wzrostu, prędzej czy później dojdzie do walk, gdzie mbuna z zasady ma przewagę. Maingano jest polecane do wielu obsad jako jeden z łagodniejszych gatunków, ale jednak to melanochromis. Jak poczytasz sobie forum to znajdziesz co potrafi Yelow. Żywieniowo obsada jest do pogodzenia - u mnie drapieżniki regularnie dożywiają się narybkiem redów i elongatusów, nie zawsze przejawiają zainteresowanie tym co ja wrzucam dla mbuny.BTW - za jakiś czas będę miał do odstąpienie prawdopodobnie dwie samice Fryeri - może dwie samice + samca, ale szanse są nikłe;( Jak ktoś z odpowiednim akwarium jest chętny, proszę o sygnał na PW, bo czasem tu zaglądam...

Link to comment
Share on other sites

No niezły bandzior z tego parallelusa a ponoć spokojniejszy od auratusa :wink: . Trochę mnie zmartwiłeś, u mnie na razie spokój, fryeri jeszcze mniejszy od alfy chewere więc schodzi z drogi (i jednak chewere to nie melanochomis).

Link to comment
Share on other sites

sprobuje chyba jednak z tymi maingano jak wiadomo w kazdym akwa roznie to wyglada i mam nadzieje ze moze doswiadczenia z takiej obsady beda pozytywne. co sadzicie o proporcjach maingano 3/8 yellow 3/8 i fryeri1/2??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Mialem podobną sytuację jak byłem u Darka z Żor, wtedy Maison rzucił na mnie urok 🙂. Z tym, że tam były dwa WF w pełni wyrośnięte tak po ok 15 cm. Nie jestem zwolennikiem kupowania ryb WF do domowych akwariów, myślę, że takiemu F1 nic nie będzie brakować. Układ 3/6 wydaje się bardziej bezpieczny bo nawet „profesor” może się pomylić, a bufor samic będziesz miał większy. Minus z takimi 4 cm maluchami jest taki, że będziesz musiał poczekać kilka miesięcy, aż zaczną cieszyć oko.
  • Sam pisałeś, że nie wpływa na parametry, bo są cały czas w normie. Więc ja bym to moczył, choć mokre chyba dość 😜. A poważnie, w kubłach, które ostatnio eliminuję i w sumie to mi jeden został, zalegało tego po kokardę. Każda praca przy filtrze siłą rzeczy wywoływała uwalnianie się tego, wymieszanego z wszystkim innym, co w fitrze zalega do akwarium. Nigdy nie zaobserwowałem jakichś negatywnym skutków. Ot chwilowe zmętnienie wody. Bez wielkich wachań testów które kiedyś robiłem maniakalnie i w zakresie dużo szerszym niż w malawkach.
  • Haha, myślałem o tym, ale na spokojnie wyprodukuję tego więcej przed startem basenu 🤣 Przepływu to nie zmniejsza w żaden sposób, co to są puste korpusy w swojej standardowej budowie, woda przez to nie przepływa, działają właśnie bardziej jak odstojniki, opada co cięższe. Mnie bardziej martwi, czy nie zachodzi tam jakiś proces, który oddaje do wody jakieś niepożądane substancje.
  • Raczej prąd wody ubija to i tworzy jakiś tam konglomerat poza linią przepływu. Co się zatrzyma "przyklei", to zostaje, a światło przepływu pozostaje czyste. W miarę ubijania tej materii może dochodzić do zarastania przekroju przepływu. Dlatego napisałem, o ile nie zmniejsza przepływu. A odstojnik zatrzyma cos tam i na powierzchni tego cosia jest miejsce dla bakteri filtracyjnych. Tak na logikę. Chociaż jak mówiłem, znaczenie raczej marginalne, a niechęć do usuwania wywołana raczej wrodzonym lenistwem niż jakąś wyższa potrzebą 😉. Mamy tu kolegę specjalistę od wzorów, przeliczeń i wiedzy popartej badaniami, więc  @triamonddziałaj proszę😉. 
  • Zostaw sobie na start basenu😉
  • Te korpusy to pozostałość po pierwszym projekcie systemu filtracji i są jako pierwsze więc ten bałagan nie trafi nigdy do wody. Mimo wszystko wydaje mi się, że bezpieczniej będzie to usunąć. Nie sądzę, aby pełniło to jakąś kluczową funkcję w filtracji. Zdziwiła mnie natomiast ilość tej 'masy'. Jutro dzień porządków w akwa, jak zmobilizuje się do usunięcia tego, to zrobię Wam fotkę, jak dużo uzbierałem. Wystartowałby z tego z 1000 nowych zbiorników 🤣
  • Raczej puste korpusy pełnią tu rolę odstojników. Ja bym to usunął z obiegu. Z czasem im będzie tego więcej (wyżej w korpusie) prąd wody zacznie to porywać i będziesz miał syf w akwarium, jeśli oczywiście za tymi korpusami nic już nie masz.
  • Obstawiam, że usunięcie nic nie zmieni. Żyje toto swoim życiem, jakąś rolę filtracyjną pełni, ale nie w jakiejś skali ogromnej Jest to jest. Jak korpusy zbędne, a przepływu nie tłumi to bym zostawił.
  • Siema, dzisiaj dokonałem odkrycia, które mnie mocno zaskoczyło 😁 Mianowicie mam w systemie filtracji 4 puste korpusy, do których nie zaglądałem pewnie z rok czasu. Dzisiaj zajrzałem i zobaczyłem, że do połowy są zapełnione zapewne detrytusem - brązowym czymś, co zawsze zalega w filtrze. Parametry wody są cały czas w normie, stałe podmiany utrzymują no3 w granicach 15. Usunąć to, czy zostawić? Czy pozostawienie lub usunięcie będzie miało jakiś wpływ na cały mikro-ekosystem?
  • Maison w sumie na początku nie brałem pod uwagę. Foty i filmy to nie to samo co dominujący samiec za szkłem na żywo. Ale teraz ma u mnie wysokie notowania. Wygląda na wariata, ale piękny jest bezdyskusyjnie. Wczoraj widziałem WF, takie po 10 cm. Niestety  mam obawy przed rybami z odłowu, bo to jednak troszkę inne wymagania, nigdy nie miałam, a i cena 42 euro za sztukę lekko studzi zapał. F1 są w rozsądnych pieniądzach, ale małe 4 cm., Chodowiec  miszcz, dobiera układy przez lupę i serio mam od niego kupę ryb i pomylił się raz., a maluchy kupowałem. Ale nie sprzeda inaczej jak 1/2. Tak mu z matematyki zbiornika wychodzi. Chyba że się rzucę na 3/6 i albo ja albo życie zredukuje.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.