Skocz do zawartości

Chłodzenie wody lato/zima.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

W starym temacie( http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?f=19&t=5374&hilit=ch%C5%82odzenie ), którego już nie chciałem odgrzebywać wciąż mówi, się o wentylatorach do chłodzenia. Chciałem się spytać czy są aktualnie inne sposoby na obniżenie temperatury wody? Mam u siebie w pomieszczeniu temp 28*C, wodę w akwarium 28-29*C. W lato wiadomo upały, zima ogrzewanie piecowe. Także też podczas grzania temperatura około akwarium jest 28*C. Zastosowanie wiatraków średnio mi odpowiada bo trzeba gdzieś to ciepłe powietrze odprowadzać. Na pokój bym nie chciał bo mnie też już jest gorąco także nie potrzebuje jeszcze podnosić temp. Na ścianę za akwarium już w ogóle, wilgoć i zaraz grzyb. No i ciągłe uzupełnianie wody która szybciej wyparuje. Na razie z 12h/24h oświetlenia (2x30 t8) zmniejszę czas świecenia świetlówek. Jeszcze nie wiem na jaki czas dziennie. Są jakieś świeże pomysły?

Opublikowano

Sposób stary ale najtańszy i działający to :wink: zamarznięta woda w plastikowej butelce 1,5l. Jak temperatura wzrasta zbyt wysoko to taką "kostkę" lodu do akwa i po kłopocie. Oczywiście przy dużych akwariach ilość "kostek" trzeba zwiększyć.

Opublikowano
  mdhlodz napisał(a):
Znane sa wam jakieś fotorelacje z montażu tych wiatraków lub zdjęcia finalne?


Tu nie ma co focić :wink:


Kupujesz odwrócony termostat,zasilacz stabilizowany np.1A który w zupełności wystarcza na dwa wiatraczki.

Łączysz kable wiatraczka(czerwony i czarny) z odpowiednimi z zasilacza,podłączasz zasilacz do odwróconego termostatu,ten do prądu i włala :mrgreen:

Oczywiście na odwróconym termostacie ustawiasz wartość temperatury przy której mają się włączać wiatraczki(np.26 st.C.),gdy temp. spadnie,wiatraczki się wyłączają.

Opublikowano

Ok dzięki. Przeczytałem i nadal mam wnioski, że ten system nie jest doskonały, pozostaje tylko poczekać aż tą plexi koleszka zamontuje bo 1cm wody wyparowanej w 2 dni to sporo, w skali tygodnia to 3,5cm czyli ok 17l utraty wody.

Opublikowano
  Malpat napisał(a):
Podmiany wody , napowietrzanie.

Czytanie ze zrozumieniem.


Przyjrzyj się konstrukcji smurva, chłodzenie przez wymianę powietrza znad powierzchni wody to najlepszy sposób, zob. jak to się robi w akwariach morskich. Opcja dla kasiastych to chłodziarka akwarystyczna. A chyba kolega Mars (?) dawno temu opisywał swoją instalację zrobioną z lodówki do wina :)

Opublikowano
  smurv napisał(a):
sa chlodziarki z przeznaczeniem do slonych zbiornikow ale taka zabawa to juz imo malo oplacalna :Dhttp://malawishop.pl/akwarystyka-morska/chlodzenie/chlodziarki.html

Klimatyzacja, może nie najtańsza opcja, ale przy kilku zbiornikach na pewno bardziej opłacalna niż zakup chłodziarek akwarystycznych. A tak przy okazji oprócz zapewnienia komfortu naszym podopiecznym, zapewniamy odrobinę luksusu również sobie :wink:

Opublikowano
  aarset napisał(a):
Klimatyzacja, może nie najtańsza opcja, ale przy kilku zbiornikach na pewno bardziej opłacalna niż zakup chłodziarek akwarystycznych. A tak przy okazji oprócz zapewnienia komfortu naszym podopiecznym, zapewniamy odrobinę luksusu również sobie :wink:

Można już kupić klimatyzatory przenośne poniżej 1000 pln. Może w wydajności szaleństwa nie ma ale w jednym pomieszczeniu obniży temperaturę do akceptowalnego poziomu :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.