Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Nadszedł czas na zmiany w akwa. Niestety nie uda mi się przejść na akwa prostokątne, więc chcę zagospodarować obecne.

Obecnie wymieniam piasek na 'plażowy' (dosłownie z plaży). Później przechodzę do zrobienia tła, tak aby zamaskować filtry, grzałki itp. Obecnie czytam o różnych wersjach i chyba zdecyduje się, na PCV oklejone łupkiem.

Pierwsze co, to chciałbym się upewnić odnośnie filtracji, obecnie jest taka:

61ca57f8290d793dmed.png

Deszczownia jest skierowana pod taflą i napowietrza. Grzałka razem z wlotem jest w rogu. Obok jest filtr wew Turbo 750 z gąbką. Nie ma problemów z widocznymi kupami na środku. Odnośnie tła, myślałem, żeby zrobić je płaskie z miejscem na ssawki filtra/grzałki oraz deszczowni. A na środku jakiś ciekawy kamol. Prosiłbym o sugestie odnośnie tła lub ciekawej aranżacji.

dzieki!

Opublikowano

Jak podoba ci się tło z łupka to produkuj :) tylko lepiej przyklej go silikonem do pleksi bo silikon niezbyt dobrze trzyma się PCV.

Opublikowano

Na pewno coś wyprodukuje :) Tylko co ?!? :D Przeźroczystą pleksi mam do dyspozycji w ilości bliżej nieograniczonej. Tylko zastanawia mnie czy nie lepiej kupić czarną.

Czy cyrkulacja wody może zostać?

pozdr

Opublikowano

Cyrkulacja jak ci się aktualnie sprawdza to zostaw tak jak jest.

Jak całą pleksę zamierzasz okleić łupkiem to szkoda kasy na czarną.

Osobiście jak miałbym robić tło, to napaćkał bym coś ciekawego pianką na pleksi i pokrył cr.

Opublikowano

Ja bym pomalował szyby czarnym matem,a w narożniku z osprzętem zrobił coś w rodzaju komina z kawałka czarnej pleksi zeby to wszystko schować,ponawiercał bym w tym dziury u dołu dla cyrkulacji,wystarczy zmatować papierem 3000 i nie odruznia się w wodzie od farby.Tanio,szybko i efekt super :wink:

Opublikowano

a podaj może wymiary tego akwarium bo to też w jakiś sposób eliminuje niektóre pomysły odnośnie tła

Opublikowano

Witam

Wymiary : ramiona 80cm, szerokość 120cm.

Obecnie wymieniłem cały piach z kwarcowego na taki jak na plaży :) Efekt jest super. Mam pleksi i teraz pozostaje kwestia tła

Opublikowano

Jeśli chodzi o klejenie łupków do spienionego PCV, to u mnie takie tło trzyma się mocno. Kleiłem łupki o grubości około 0,5-1,5 cm do PCV o grubości 3 mm. Na tło o wymiarach 72x42 cm + dwie maskownice poszło mi 2,5 tuby silikonu akwarystycznego Tytan.

Jakbyś robił takie tło, to radzę zrobić duże otwory w kominie, a sam komin zrobić nieco większy - może kiedyś zmienisz filtr i głupio by było, gdyby się tam nie zmieścił. Trzymam kciuki.

Opublikowano

Cześć

Dołożyłem stary filtr aquaela, aby trochę mieszał w akwa, bo po wyciągnięciu większości kamieni i zostawieniu kilku na środku, zaczęło być widać co nieco na piasku ;)

Obecnie jest tak:

e22cd48195dcf8ae.png


Z żoną zdecydowaliśmy się na ciemne kamienie na ścianach bocznych akwarium. Kamol w środku - zobaczymy co wyjdzie :)

Ciężko jest w narożnym urządzić coś ciekawego, ale w Waszą pomocą myślę że coś uda się zrobić. Nowy filtr jest tymczasowo zamontowany na razie na szybie od przodu, tak że widzę przyssawki czy się nie odklejają ;) i sprawdzam czy dobrze miesza wodę. Zrobię w pleksy miejsce na niego. Szkoda, że nie mogę odwrócić wylotu z niego na bok. Jeśli cyrkulacja się spisze, to kupię coś z regulowanym kontem wylotu


BTW: misiek80, masz może zdjęcie tej kontrukcji?

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Aby odświeżyć temat.... :)


eljot12 dzięki za kamole! Trzy idealnie pasują do mojej koncepcji - do koncepcji żony jeszcze nie... jeszcze ;)


Wracając do tematu, widziałem u eljot12`a czarne PCV jako tło, i też tak zrobię. Mam pytanie, czy najlepiej zamaskować deszczownie, zrobić jakąś małą konstrukcję, czy też wymienić na zwykły wylot z Fluvala. Deszczownia jest 5cm pod taflą, zgodnie z zasadą K-M "żadnych bąbelek". To raz.


Dwa. Chciałbym zamaskować filtr wew, który jest w prawym rogu. Znalazłem drugiego Turbo, tylko 550 i cyrkulacja sprawdza się idealnie. Obecnie, tylko dla testów, zamontowany był na przedniej szybie, gdyż nie ma regulowanego kąta wylotu i dmucha na wprost. Mógłbym go dać na boczną szybę i ślusarze w pracy znaleźli by mi kątownik z PCV. Tylko czym to przyczepić - śrubami z PCV (zrobią ślusarze :) ) czy czymś przykleić?

dzieki!

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/1sZeDd/ Tutaj , przeważnie młode małe ryby chociaż też czasami są ogłoszenia z dorosłymi osobnikami.
    • Jest jeszcze Tanganika Konin, mają też malawi https://www.tanganika-konin.pl/oferta/ryby/ i Luk & Raf https://www.cichlid.pl/
    • Cześć, generalnie jestem w podobnej sytuacji, tzn. nie znam aktualnie zaufanych hodowców za bardzo, jedynie po przetrząśnięciu forum ostatnio (temat malawi powrócił po dwóch latach, ostatnio niestety nie dało rady ze względu na chorobę w domu), dowiedziałem się że Jacek z Żor jest (chyba, że coś się zmieniło) zaufany (jego strona), tak samo ta hodowla z Czech (ale przesyłka byłaby u nich raczej dość droga).  Z zaufanych sklepów był jeszcze Tan-mal, ale nie wiadomo czy uda im się w ogóle powrócić na rynek, mają remont od mniej więcej początku 2025...
    • Chcąc ochronić i zachować młode akwaryści odławiają inkubującą samicę i po wypuszczeniu przez nią młodych oddzielają ją od nich. Nie oznacza to, że samica zatraca zachowania macierzyńskie. Sam raz odłowiłem samicę C. geertsi, a później inkubowała jeszcze w ogólnym akwarium i nawet pojedyncze sztuki z dwóch miotów mi się uchowały. Moje albusy i tetrastigmy też miały młode w ogólnym i pięknie opiekowały się młodymi. Nie ma reguły. Istotną kwestią może być to, żeby samica pierwszą, czy też drugą inkubację przeprowadziła w całości w sposób naturalny. Żeby właśnie nie zatraciła naturalnych zachowań. Jak to się ma po kilku pokoleniach? Nie mam pojęcia. Wszyscy tu (włącznie ze mną) kupowali tu zawsze F1, co najwyżej F2😉😄  
    • Wydaję mi się że ryby nie zatraciły macierzystych zachowań. W warunkach akwariowych, gdzie każde akwarium jest przerybione nie ma odpowiedniej przestrzeni do wypuszczania młodych. Raz miałem okazję u siebie obserwować opiekującą się młodymi copadichromis fire crest, ale była ona sama w akwarium 112l. Łapała młode jak zbliżałem się do akwarium 😉
    • Dzięki Pozner, że przypomniałeś mi Taeniolethrinopsy. Obecnie ich nie mam, ale mam nadzieję, że to chwilowe.🙂 Zachowania ryb w znacznej mierze zależą od sposobu karmienia. Można z ryby stricte przydennej (Lethrinops red cap), grzebiącej w dnie w poszukiwaniu pokarmu, uczynić rybę „toniową” np. stosując jednolity pokarm wolnotonący mając w przy dnie gang Synodontisów njassae, miotających się (w ocenie spokojnego gatunku) w poszukiwaniu resztek pokarmu, które dotrą do dna. Przez kilka lat nie stwierdziłem natomiast u oryginalnych Synodontisów z naszego jeziora pobierania pokarmu w toni. Czyli są różne przypadki przystosowywania się. W drugą stronę – jedynym u mnie przypadkiem wśród toniowych Copadichromisów (miałem ok. 10 gatunków), który nigdy kategorycznie nie pobierał pokarmu z dna był C.cyaneus. A weźmy zachowania rozrodcze ryb po wielu pokoleniach w niewoli. Zarówno hodowcy jak i akwaryści amatorzy rzadko kiedy (mówię o non-mbuna, bo te ryby mnie interesują) doprowadzają do naturalnych macierzyńskich zachowań samic (wypuszczenie, pilnowanie młodych i łapanie w przypadku zagrożenia). Po kilku pokoleniach moim zdaniem ewolucja zaburza te zachowania. Co nie znaczy, że nie warto „szanować” naturalnych skłonności ryb, np. ich toniowości lub upodobań do kopania lub grzebania - poprzez próbę różnicowania karmienia (np. w jednych końcu zbiornika szybko opadający, w drugim końcu wolno opadający itp.), szanowania naturalnej diety (mięso – rośliny), ilości kryjówek, wielkości akwarium, nie mieszania gatunków agresywnych i spokojnych (mówimy o znacznych różnicach). Na tych osobistych poszukiwaniach moim zdaniem polega akwarystyka.
    • Również dziękuję wszystkim za wspólną zabawę.  Dyplom należy się  każdemu. I do galerii  😀. Jak wrócę to postaram się go tam umieścić na dowód tęgo,  ze forum ma się dobrze i żyje. 
    • Ja zostawiam, przy następnej podmianie spuszczam z pół wiaderka. Już tak parę lat i nigdy nic się nie wydarzyło. U mnie korpusy są przybite na stałe do ściany w szafce pod umywalką i nigdy nie miałem ochoty bawić się w takie cuda ze spuszczaniem (tak wiem spuścić to się mogę ) Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Gratulacje @Andrzej Głuszyca i dzięki wszystkim uczestnikom za zabawę😀
    • Kwestia karmienia, to w przypadku mbuny kwestia glonów, które autor tego filmiku chce zwalczać wszelkimi sposobami. Zresztą nie tylko on. Gdyby nie zwalczał, to może zobaczył by te naturalne zachowania. Ale nawet porównując lwa do malawijskich drapieżników, bo to lepsza analogia, to i tu wszystko zależy od wielkości akwarium. Przy tych naprawdę dużych zbiornikach można pozwolić sobie na mix gatunków (mbuna, non mbuna i drapieżniki). Wtedy pewnie można poobserwować polującego drapieżnika. Nasz kolega Tom77 umieszczał dla swoich Taenilethrinopsów kulki z pokarmem pod piaskiem, żeby móc obserwować ich naturalne poszukiwanie pokarmu. Można znaleźć też na YT takie filmiki. Wszystko zależy od podejścia i możliwości. Jeśli ktoś wsadzi Nimbo, albo Dimidio do 400l czy 500l., a takich artystów jest niestety wielu, to na pewno nie zobaczy naturalnych zachowań.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.