Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Widzialem ostatnio takie male baterie sloneczne na parapet, ze nawet w bloku mozna ich uzywac. Wie ktos moze z Was czy taka bateria dala by rade dostarczyc prad do utrzymania akwa 200l?? Macie jakies pojecie jak to dziala??

Opublikowano

Wątpię w taką sprawność tego - urządzenia, poza tym, sama bateria to nie wszystko, co w nocy? jakie akumulatorki? sprawa zasilania prądem stałym czy zmiennym, podrzuć linka do takich baterii słonecznych.

Opublikowano

Nie prosciej oswietlac akwa sloncem? :) Ogrzewanie technicznie możliwe, zasilania pompek nie biorę pod uwagę wcale, normalne zasilanie ac z sieci o wiele bardziej pewne.

Opublikowano

baterie słoneczne dają prąd stały. Zbyt mało by uciągnąć w całosci akwarium. ale jako wspomaganie jak najbardziej może być. Łatwo sprawdzić: zliczyć moc potrzebną do danego akwarium i przeliczać W i porównać z wydajnością baterii, zakładając wykorzystanie mocy do 30% ( nie ma co się napalać na moc maksymalną tych baterii). wiązać się to także musi z regularnym utrzymaniem w czystości, by nie marnować energi słonecznej.


Pytanie czy warto ?

Rodzaj produkowanego prądu ma mniejsze znaczenie w dobie powszechnych urządzeń typu UPS. A tylko UPS lub coś podobnego gwarantuje stałe napięcie i ilość prądu, która jest zmienna na wyjściu z samych baterii zależnie od natężenia światła słonecznego.


Czy prościej oświetlać akwa słońcem - często lepiej i zdrowiej dla akwarium. Jedyny problem, zależne od wystawki i możliwości utrzymania temperatury (energia cieplna przez szyby),

Opublikowano

Dzieki wielkie za odpowiedzi. Ja na baeriach slonecznych wogole sie nei znam ale widzialem dwie takie na parapecie i zaczalem sie zastanawiac jak to sie ma do wydajnosci. Raczej mi chodzilo o to zeby czerpac z nich prad do utrzymania calego akwa, czyli filtrow, oswietlenia i grzalki. Z tym ze takie baterie jak patrzylem na necie to troche drogie sa i inwestycja chyba by sie nie zwrocila. Raczej moze cos takiego sluzyc jako zapas na przerwy w dostawie pradu ale chyba gra nie warta swieczki.

U mnie w akwa jest tak:

-zewnetrzny ok 18w

-wewnetrzny ok 6w

-swietlowka 30w

-grzalka 200w


Co lacznie daje 54w ciaglego poboru pradu i 200w co jakis czas. I to w sumie jest malo ale jak to sie ma do takiej bateri?? Na jakiej zasadzie to by mialo dzialac??

W dzien by dawala prad a w nocy nie?? Czy sa do tego jakies akumulatory??

Opublikowano
muszą być akumulatory - taki UPS :) - co kolejnym jest wydatkiem.



Czyli jednak gra nie jest warta swieczki?? A szkoda bo bym dumny byl ze swego malego jeziorka, ktore by bylo ekologicznie utrzymywane do tego :)

Opublikowano
Ależ owszem, możesz ekologicznie. Tylko pytanie, czy stać cię na to ;)



Wlasnie czlowiek chcialby choc odrobine pomoc srodowisku ale rece zwiazane sa z powodu wysokich kosztow niestety :(

Opublikowano

proponuję zerknąć np na taką stronkę: http://www.pv.ekologia24.biz/zestaw-fotowoltaiczny-135Wp jest tam opisana wydajność ogniwa słonecznego o powierzchni 1m2

średnia produkcja dzienna waha się od ok. 80 Wh w zimie do 600 Wh w lecie (80 Wh = np pompka 8W przez 10 godzin)

cena takiego zestawu słonecznego to w przybliżeniu baniaczek 375l z szafką i kompletem wyposażenia i obsadą F1 :wink:

myślę że teraz każdy odpowie sobie czy stać go na ekologię .....

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.