Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Widzialem ostatnio takie male baterie sloneczne na parapet, ze nawet w bloku mozna ich uzywac. Wie ktos moze z Was czy taka bateria dala by rade dostarczyc prad do utrzymania akwa 200l?? Macie jakies pojecie jak to dziala??

Opublikowano

Wątpię w taką sprawność tego - urządzenia, poza tym, sama bateria to nie wszystko, co w nocy? jakie akumulatorki? sprawa zasilania prądem stałym czy zmiennym, podrzuć linka do takich baterii słonecznych.

Opublikowano

Nie prosciej oswietlac akwa sloncem? :) Ogrzewanie technicznie możliwe, zasilania pompek nie biorę pod uwagę wcale, normalne zasilanie ac z sieci o wiele bardziej pewne.

Opublikowano

baterie słoneczne dają prąd stały. Zbyt mało by uciągnąć w całosci akwarium. ale jako wspomaganie jak najbardziej może być. Łatwo sprawdzić: zliczyć moc potrzebną do danego akwarium i przeliczać W i porównać z wydajnością baterii, zakładając wykorzystanie mocy do 30% ( nie ma co się napalać na moc maksymalną tych baterii). wiązać się to także musi z regularnym utrzymaniem w czystości, by nie marnować energi słonecznej.


Pytanie czy warto ?

Rodzaj produkowanego prądu ma mniejsze znaczenie w dobie powszechnych urządzeń typu UPS. A tylko UPS lub coś podobnego gwarantuje stałe napięcie i ilość prądu, która jest zmienna na wyjściu z samych baterii zależnie od natężenia światła słonecznego.


Czy prościej oświetlać akwa słońcem - często lepiej i zdrowiej dla akwarium. Jedyny problem, zależne od wystawki i możliwości utrzymania temperatury (energia cieplna przez szyby),

Opublikowano

Dzieki wielkie za odpowiedzi. Ja na baeriach slonecznych wogole sie nei znam ale widzialem dwie takie na parapecie i zaczalem sie zastanawiac jak to sie ma do wydajnosci. Raczej mi chodzilo o to zeby czerpac z nich prad do utrzymania calego akwa, czyli filtrow, oswietlenia i grzalki. Z tym ze takie baterie jak patrzylem na necie to troche drogie sa i inwestycja chyba by sie nie zwrocila. Raczej moze cos takiego sluzyc jako zapas na przerwy w dostawie pradu ale chyba gra nie warta swieczki.

U mnie w akwa jest tak:

-zewnetrzny ok 18w

-wewnetrzny ok 6w

-swietlowka 30w

-grzalka 200w


Co lacznie daje 54w ciaglego poboru pradu i 200w co jakis czas. I to w sumie jest malo ale jak to sie ma do takiej bateri?? Na jakiej zasadzie to by mialo dzialac??

W dzien by dawala prad a w nocy nie?? Czy sa do tego jakies akumulatory??

Opublikowano
muszą być akumulatory - taki UPS :) - co kolejnym jest wydatkiem.



Czyli jednak gra nie jest warta swieczki?? A szkoda bo bym dumny byl ze swego malego jeziorka, ktore by bylo ekologicznie utrzymywane do tego :)

Opublikowano
Ależ owszem, możesz ekologicznie. Tylko pytanie, czy stać cię na to ;)



Wlasnie czlowiek chcialby choc odrobine pomoc srodowisku ale rece zwiazane sa z powodu wysokich kosztow niestety :(

Opublikowano

proponuję zerknąć np na taką stronkę: http://www.pv.ekologia24.biz/zestaw-fotowoltaiczny-135Wp jest tam opisana wydajność ogniwa słonecznego o powierzchni 1m2

średnia produkcja dzienna waha się od ok. 80 Wh w zimie do 600 Wh w lecie (80 Wh = np pompka 8W przez 10 godzin)

cena takiego zestawu słonecznego to w przybliżeniu baniaczek 375l z szafką i kompletem wyposażenia i obsadą F1 :wink:

myślę że teraz każdy odpowie sobie czy stać go na ekologię .....

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Mało prawdopodobne żeby rura spustowa i rewizja się zapchała przy prawidłowej konstrukcij komina.😀
    • To jest dokładnie ten sposób przez Ciebie opisany, tyle że dodałem celem wzmocnienia wielki płat gazy wykąpany w ,,zalewie z betonu,,  Odlewy są wielkie i będą miały po 2-3 wloty.  Będą pomalowane śnieżką i zabezpieczone żywicą epoksydową. Następne konstrukcje będą wykonane z siatki rabatowej - też opisany sposób na tym forum   Tyle że będą to już typowe głazy. No i ostatnie odlewy będą ze styropianu na tło, przyklejone do szkła za pomocą silikonu.
    • Elegancko, to bedą skorupy żeby ryby mogły wpływać do środka? Robiłem takie tylko prostszą metoda   
    • Produkcja modułów ceresit cr 65 plus duża gaza - to wszystko smarowane na folię zgodnie z techniką już podawaną na tym forum:
    • Witajcie.  jak rozwiązać taki przypadek.  gdy zatkają się rurą spustowa i rewizja spadająca woda do sumpa nie poleci. Mam w ostatniej komorze sumpa pompę i dolewkę z kranu na elektrozaworze. W takim przypadku woda z ostatniej komory cała poleci do Akwa i przeleje zbiornik a dodatkowo czujnik z dolewki będzie cały czas dolewać wodę do komory a pompa dalej będzie przelewać Akwa.  macie jakiś pomysł jak taki przypadek rozwiązać ?
    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.