Jump to content

Czerwona narośl pomiędzy płetwami brzusznymi Pomocy


Recommended Posts

Witam serdecznie klubowiczów.

Jestem nowym klubowiczem i chciałbym się poradzić doświadczonych klubowiczów bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji o ty schorzeniu. Dziś zauważyłem u mojej jednej samicy Msobo dziwną narośl guz pomiędzy płetwami brzusznymi, jest ona czerwona i ma kształt łzy przyklejonej do brzucha grubszą częścią. Nie wiem czy to jest efekt jakiegoś uszkodzenia mechanicznego bo jest to dość spore i myślę że takie coś powinno trochę rosnąć. Zauważyłem również że narośl ta jest bliżej lewej płetwy i ryba nią praktycznie nie rusza albo bardzo słabo. Będę wdzięczny za pomoc.P1020442(1).JPG[/attachment:1yf47ave]

post-10831-1469571284503_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jako, że jesteś nowym userem forum, podsyłam regulamin nie zamykając tematu.

Wątki dotyczące chorób muszą zawierać w pierwszym poście takie informacje jak:

- wielkość akwarium

- obsada

- filtracja

- parametry wody (obowiązkowo NO2, NO3, ph, TwO i TwW)

- sposób karmienia (częstotliwość, rodzaje pokarmów)

- częstotliwość i wielkość podmian wody


Tematy, które nie spełniają tego warunku będą usuwane bez kontaktu z autorem.


Przypominam o przestrzeganiu regulaminu forum, oraz o precyzyjnym tytułowaniu wątków - tematy "pomocy", "chory pyszczak", czy "co robić" będą usuwane.

Link to comment
Share on other sites

Ok to od początku

Uznajmy że w opisie nie ma pomocy

Akwa 240l 120x40x50

Msobo 1/6 i Demasoni 10 młode

filtr Unimax 250

Parametry ostatnio nie sprawdzałem ale zawsze była woda twarda zasadowa

Karmione 3x dzień spirulina ,tropical wieloskładnikowy czasami wodzeń lub ochotka ale rzadko

Podmiany raz na dwa tygodnie srednio 10%

Link to comment
Share on other sites

Na pasożyta zewnętrznego mi to nie wygląda. Mam wrażenie, ze jest to kawałek tkanki, mięśnia, który wystaje na zewnątrz przez rozerwaną skórę. Prawdopodobnie jest to uszkodzenie mechaniczne stawu (?) lub mięśni w jego okolicach - wnioskuję z Twojego opisu - ryba nie porusza płetwą.

Jaki masz wystrój akwa? Może są ostre krawędzie skałek o które ryba mogła się skaleczyć?

Link to comment
Share on other sites

W akwa są wapienie i koralowce bardzo możliwe że mogła ryba gdzieś zahaczyć zwłaszcza że właśnie ostatnio zauważyłem że samiec wyjątkowo się na nią uwziął i dość intensywnie ją gonił.

Co mam w tej sytuacji zrobić jakie zastosować leczenie.

Link to comment
Share on other sites

W akwa są wapienie i koralowce bardzo możliwe że mogła ryba gdzieś zahaczyć zwłaszcza że właśnie ostatnio zauważyłem że samiec wyjątkowo się na nią uwziął i dość intensywnie ją gonił.

Myślę, że sam odpowiedziałeś sobie na pytania. Uszkodzenia mechaniczne ryb o dekoracje nie są częste, ale "ciężkie" w postawieniu diagnozy co do przyczyn oraz leczenia. Ja na Twoim miejscu odłowiłbym tę samiczkę. Myślę, że w oddzielnym akwa będzie mniej narażona na kolejny stres oraz kolejne obrażenia związane z agresją samca. Domyślam się, że to właśnie w wyniku jego 'zawzięcia się' doszło do kontuzji. Rybka nie narażona na kolejne ataki będzie mogła w spokoju 'zregenerować się'. Możliwe, że rana zagoi się sama. Przy okazji będziesz przygotowany na podanie jej lekarstw czy preparatów jeśli okaże się to konieczne. Otwarta rana (z takim przypadkiem imho mamy do czynienia) jest narażona w szczególny sposób na działanie bakterii, drobnoustrojów czy innej cholery. Może dobry będzie metronidazol. Poczytaj ten wątek http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?f=22&t=8785 Bardzo podobny przypadek.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za pomoc, zrobię jak radzisz, cieszy mnie to że rybka się normalnie zachowuje, normalny oddech je normalnie i jakby jej się to zmniejszyło chyba że to tylko moje wrażenie. Tylko dalej nie rusza płetwą, jak uważasz jeżeli było by wszystko Ok to odzyska władze w tej płetwie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
  • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
  • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
  • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
  • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
  • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
  • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
  • Chociaż z drugiej strony, ja to akwarium roślinne zlikwidowałem tydzień temu. I ono stoi już tydzień bez wody i tak bez wody postoi jeszcze kilka tygodni, zanim zrobię hardscape. Więc te glony i mech trochę już wyschły. Generalnie, z tego co zauważyłem to glony szybko odżywają jak nalać wodę, więc autentycznie nie wiem: zostawić czy zdrapać?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.