Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mało było pomysłów i koncepcji ,ale były ...i wybrałem .... Zbiornik spożywczy 1000L. koszt 100zł.


...baniak "1000L", stoi już w domku ...niestety z 1000L zrobiło się ponad 800L, gdyż futryny w drzwiach nie pozwoliły na szerszy wymiar aniżeli 80cm . Tak więc "akwa" ma wymiar 120cm dł. x100cm gł. x70 wysokość .

Zbiornik oryginalny, został od góry wycięty oraz przerobiona kratownica ,( starczyła szlifierka wolnoobrotowa) do pożądanej wysokości, po czym porządnie wymyty karcherem (temp 80 C )

Planowane najbliższe prace :

Wycięcie od frontu (bok 120cm) "rewizji- okna podglądu" - rozmiaru 70cm długość x 55 cm wysokość , teraz pytanie starczy 10mm szyba ? będzie wklejona od środka, napór wody będzie powodował oparcie się plastikowego kosza o kratownicę , szyba nie będzie przylegać bezpośrednio do kratownicy.


Przed wklejeniem szyby (a pomysł jak to zrobić , już mam ) . Zbiornik trzeba będzie pospawać, czekam na spoiwo do spawania plastiku PE koszt 7zł /100gr. Tak więc z robotą ruszę w przyszłym tygodniu.

Opublikowano

Ja bym murowal jesli to mialo by stanac np. w piwnicy (sam cos takiego kiedys planuje) jesli murowanie z pustakow to zapraw jesli z suporex-u klej p0omijajac ktora opcje by sie wybralo nalezy przezbrojic narozniki drutami dla bezpieczenstwa, napewno da sie to wszystko obliczyc ale przezorny...., uszczelnienie scian plastyczna masa uszczelniająca Knauf AF 15, 25 kg kosztuje jakies 100zl zabezpiecza sie nia baseny, mokre podlogi czyli prysznice bez brodzikow alternatywa jest juz w gotowych wiadrach KNAUF POWŁOKA USZCZELNIAJĄCA KAUCZUKOWO-BITUMICZNA troszke drozsza, do tego na laczenia jest taka specjalna tasma gumowo materialowa oraz gotowe narorzniki a nawet takie latki do rurek jesli mial by stanac sump, zaleta tej gotowej powloki uszczelniajacej jest to iz lubia sylikon wiec szyba byla by wklejona od srodka dodatkowo cisnienie dopychalo by szybe, wiec mozna sie pokusic nawet o rozwiazania z oceanarium czyli na szybie sa 2 uszczelki sylikonowe woda napiera na szyba uszczelniajac calosc, ja bym cos takiego zrobil zywice do mnie nie przemawiaja, na dodatek obydwa produkty nie reaguja z woda i maja certyfikat pzh:P

  • 4 miesiące temu...
Opublikowano

Witam wszystkich po długiej przerwie . Realizacja projektu przedłużyła się ( remonty pokoju, kafle, gładzie, komunie itd ) ale dobrnęła do końca, więc przedstawiam zakres wykonanych prac.

Wykonanie otworu podglądowego, widok na dawce projektu :)

1zbiornikdawcawycity.jpg


Uploaded with ImageShack.us


głębia samego baniaka , jest dla mnie imponująca :) , na tym etapie powstanie albo baniak -akwarium - albo buda dla psa :)

2wycicieotworuwizjera.jpg


Uploaded with ImageShack.us


Jako uszczelka zostanie wykorzystana mikroguma, w jednym kawałku, tu miałem szczęscię , uszczelka mnie nic nie kosztowała,sponsorem firma w której pracuje :) ale można do tego celu użyć karimaty czy cuś podobnego, na allegro dostępne za 10zł ..


4gumauszczelkawjednymka.jpg


Uploaded with ImageShack.us



Ze względu na brak klei ,do połączeń typu szyba PP, Pe, zdecydowałem się mechanicznie połączyć sklejke wodoodporną z PE, sciągając ją śrubami , sklejka była 10krotnie malowana żywicą epoksydową ( foto prezentuje przymiarkę sklejki ) i tu potrzebne będą kable rozruchowe :)


3przymiarkasklejkidomon.jpg


Uploaded with ImageShack.us



Fotka u dołu przedstawia pociętą sklejkę , główna pójdzie na uszczelnienie okna , pozostałe na montaż tła z CR, tło nie było wstępnie przewidziane w projekcie dlatego też koszt finalny przekroczył 500zł :(


5sklejkadomontauszybyor.jpg



Pieski dalej obserwują czy wyjdzie buda czy bufor ? :)

Uploaded with ImageShack.us



Pieski dalej obserwują czy wyjdzie buda czy bufor ? :)

6psinkiobserwujalbobuda.jpg


Uploaded with ImageShack.us


Tu powstaje forma do "odlewu" skałek , skałki będą wykonane z żywicy na to styropian , na to CR, reasumująć środek będzie pusty, kryjówki dla rybek ...



7powstajeformadoskaek.jpg


Uploaded with ImageShack.us


Fotka niżej , prezentuje mechanicznego połączenia sklejki zalanej epoksydem z baniakiem PP.


8poczeniemechaniczne.jpg


Uploaded with ImageShack.us


Widać różnice, jak mikroguma poddała się uszczelnieniu , praktycznie zmniejszyła się do grubości cirka 2 -3 mm.


9poczeniemechanicznepor.jpg


Uploaded with ImageShack.us



Widok- na połączenie mechaniczne z boku :)


10poczeniemechanicznewi.jpg


Uploaded with ImageShack.us

Opublikowano

Mikroguma była smarowana silikonem akwarystycznym, na tak gotowe połączenie, prszyszedł klej termotopliwy - kładziony przy temperaturze 170 stopni, który również mnie nic nie kosztował, a sponsorem była Bielska firma Mirex . pozwolę sobię więc zatem wkleić link do firmy : http://www.mirexntr.com.pl/

Klej zachowuje się jak guma , po złączeniu 2 elementów, rozciągając je , powstaje błona ktora nie pęka ,a wszystko po to bo szybka może pracować , dając szczelne połączenie, na ten klej ponownie silikon akwarystyczny co by rybkom nic nie było :P


11poczeniemechaniczneza.jpg


Uploaded with ImageShack.us



tło z CR-a, które nie było przewidziane w projekcie podniosło cenę baniaka o cirka 100-120zl, zastosowałem twardy styrodur , koszt około 50zl, oraz zaprawę ceresit - również 50 zł, do filtracji biologicznej posłuży - domowa kanalizacja - wypełnienie ceramiką 15 L, koszt ceramiki 4zł/L - i to po grubych negocjacjach :) , biolog będą napędzać 2 chińskie głowice( 30zł ) o przepływie 1400l/h / Reasumując filtracja mechaniczna 2800l/h , woda filtrowana trafia w rury kanalizacyjne napędzając biologa .


12filtrbiologtopierwsza.jpg


Uploaded with ImageShack.us


Widok na tło , a dojdą jeszcze wspomniane skałki :)

13ceresitpowstawanieibiz.jpg


Uploaded with ImageShack.us



Fotka kolejna przedstawia już pomalowane tło, filt biologiczny wraz z wlotami , widać również mocowania filtrów wewnętrznych .

13apomalowanebiolog.jpg


Uploaded with ImageShack.us


Fotka poniżej przedstawia już tło, na gotowo , ceresit farbowany pigmentami , koszt bardzo niski, farba plus pigment to 20zł, dulux - 25ml, emalia akrylowa .

13btopopomalowaniu1.jpg


Uploaded with ImageShack.us


tło part 2

14topopomalowaniu.jpg


Uploaded with ImageShack.us


Zalewamy /..... chyba najbardziej fajowy widok ( na fotce już wspomniane skałki ), piach użyty Kreisel - 75kg, co by przykryć rury kanalizacyjne.


15zalaniepiachu.jpg


Uploaded with ImageShack.us



Zalanie na maxaaa, niestety woda bardzo mętna, chyba za słabo wypłukałem piach , ale najważniejsze baniak trzyma wodę :)


16zalaniewodamtna.jpg


Uploaded with ImageShack.us

Reasumujać , za kwotę około 650zł wyszedł litraż około 800L

plusy :

-niski koszt uruchomienia ( akwa 420 litrowe kosztowało mnie swego czasu około 3000zł )

- możliwość hodowania większych pysków

- niskie koszty utrzymania ( mechanik napędza biologa )

minusy :

-brak dostatecznej głębi , okno powinno być niżej wycięte, ażeby ta głębia była zauważalna ...( przed przednimi kamykami jest jeszcze 35cm głębi, czego nie widać na foto )

- żałuje iż nie wyciąłem szyby na całym froncie,.... może kiedyś,było by bardziej widowiskowo

- akwarium przypomina "piekarnik"

Ale wart jest swojej ceny :)

Obsady nie zdradzam :P ,

Opublikowano

na wstepie gratuluje odwagi i checi


a teraz nie wiem czy smiac sie, plakac , czy trzymac sie za glowe


litraz to i moze masz ale estetyki w_ogole

Opublikowano

docia za 500zeta, to nie kupisz biologa do takiego akwarium, nie wiem jaki jest Twój gust, gdyż nie prezentujesz nic we własnej galerii, cel był jedek jeden - baniak po najprosztszej linii oporu, tani baniak - droższe ryby i przede wszystkim swoboda dla nich .

To alternatywa dla tych, co za 500zeta kupią akwa 112l. szafkę , filtry, resztę wynalazków i będą się jedynie cieszyć stadkiem Saulosi . To nie jest moje główne akwa, zdobiące salon czy sypialnie, takich już kilka mam , to jest wynikiem eksperymentu - pojemne akwa , za śmieszne pieniądze z max litrażem dla ryb. Znajdzi mi akwa ,które dla jednej dorosłej ryby przewiduje 160litrów brutto wody , tak jak ja stworzyłem dla swojego haremu . Rybkom obojętnie czy pływają w szkle czy w pp, to nie miał być zbiornik widowiskowy, jedynie z podglądem ..pozd

Opublikowano
  docia napisał(a):
na wstepie gratuluje odwagi i checi


a teraz nie wiem czy smiac sie, plakac , czy trzymac sie za glowe


litraz to i moze masz ale estetyki wogolole




Wszystko zależy od tego jak się do tego podejdzie.

Ja od początku podchodziłem bardzo sceptycznie do tego projektu - po prostu nie widziałem sensu takiego postępowania - lecz teraz po przetrawieniu całej historii pozostaje tylko i wyłącznie pogratulować pomysłodawcy.

Może nie jest najpiękniejszy może nie jest najdoskonalszy ale przełamuje pewne granice/utarte schematy i za to należy mu się szacunek.

Ja wiem że w najnowszym baniaku pójdę po najłatwiejszej linii czyli pewnie kupię nowy baniak do tego FX5 i bez kombinacji będzie działał, ale tu jest chęć działania i widoczne efekty których niektórzy mogą tylko zazdrościć....

Opublikowano

.... a wszystko to.... dla 5 rybek ...

chce po prostu mieć możliwość poobserwowania, tak nielicznej obsady jednogatunkowej w pojemnej przestrzeni, i pewnie warto.

Błędów tu jest masa, ale zwykle tak to jest- za pierwszym razem , i wniosków i refleksji -mam wiele, gdybym stawiał w przyszłości podobne -jedno jest wiadomo- szyba przednia była by większa, ale kwota inwestycji jest śmieszna , i nie wymagajmy cudów techniki itd.

Opublikowano

Gratulacje za pomysł i wykonanie. Jeśli chodzi i estetykę to to całość można przesłonić np. płytą meblową zostawiając widoczna tylko szybę itp., co innego tło które IMHO trochę za gęsto cięte :wink:

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.