Skocz do zawartości

Nowe akwarium 450l osprzęt i mieszkańcy


Parasolka

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich


Niebawem zjawi się u nas akwarium ale dopóki nie kliknęłam "Kup teraz" chciałam się poradzić. Doradzono mi:


akwarium 150x50x60 z

Piasek kwarcowy MALAWI biały 50kg (Piasek ma granulację od 0,8-1,2 mm)

filtr zew -FILTR KUBEŁKOWY AQUANOVA 2000L

wapień filipiński biały 50kg

wapień czerwony 5kg

tło strukturalne "niesamowita głębia" czarno-granatowe


Wygląd ma być dość surowy, morski, ciemne tło białe dodatki ..tj wapień, piasek ..czy coś jeszcze można dodać czy wystarczy ?



Czy powinnam coś dokupić ? filtr wew , etc ?


Jeśli chodzi o mieszkańców to wczoraj byłam w sklepie i spodobały mi się pyszczaki białe, j.żółte, bardzo blado pomarańczowe i j.błękitne w delikatne pionowe prążki - te dawały taką poświatę ..coś niesamowitego oraz niebieskie w ciemne poziome pasy. Pani stwierdziła, że oczywiście wszystkie mogą mieszkać razem ...i najlepiej wziąć po 5szt ..bo są małe i nie wiadomo co samiec co samica


wybrane rybki z tego co Pani spisała:

melanochromis maingano

socolofi

socolofi śnieżny

zebra red red

pseudotropheus

ceveleus - cevelens ? nie jestem w stanie odczytać


również Tropheusy nam się podobają


każdego po ok 5szt małych ..bo nie wiadomo co jest samcem co samiczką, więc jakieś straty będą a chodzi o to by nie dokładać potem do większych ryb- nowych, młodych osobników


Czy ktoś mógłby doradzić jakie z tych wybrać czy faktycznie wszystkie mogą być razem i po ile szt ?

Zalezy nam aby rybki były kolorowe jak w powyższym opisie..nie pomarańczowe, nie żółto czarne...


Bardzo dziękuję za ewentualną pomoc



Witaj na Forum.


Po kolei:

- akwarium w słusznym rozmiarze :-)

- piasek - koledzy już napisali wcześniej

- filtr zewnętrzny - nie znam tego filtra i jego wykonania ale parametry ma OK

- musisz pomyśleć jeszcze o filtracji mechanicznej - najtaniej - silna głowica z gąbką, najfajniej narurowce ale z tym jest trochę dłubania.

- wg mnie będziesz musiała pomyśleć o jakimś cyrkulatorze

- kamienie - włóż to co się Tobie podoba - na tutejszym forum większością są posiadacze akwariów biotopowych czyli chcący jak najbardziej odwzorować naturalne warunki panujące w jeziorze. Stąd też wziął się serpentynit, piaskowiec itp przypominające kamienie z jeziora Malawi. Oczywiście Ty w swoim akwarium możesz mieć skały jakie Tobie się podobają - dla ryb to raczej bez znaczenia.

- tło jaki i skały i inne dekoracje bardziej są dla Ciebie niż dla ryb (może poza kryjówkami które są dla ryb)

- z wyglądem morskim może być ciężko - idąc jednocześnie w strone biotopu Malawi - choć z surowym wyglądem nie powinno być problemu.


Obsada - najważniejszy punkt programu!

Zapomnij o tym sklepie skoro nawet nazw nie znają.

Poprzeglądaj Bazę ryb, poszukaj na innych stronach, galeriach itp bo wierz mi jest mnóstwo (albo jeszcze więcej) pięknych ryb przy których te w sklepie będą wyglądać blado.

Niestety często tak jest że kupujemy ryby pod wpływem impulsu - później zaczynamy o nich czytać, pogłębiać wiedzę, zapoznajemy się z innymi gatunkami i wychodzi że to co kupiliśmy tak naprawdę jest tylko cieniem tego czym powinno być. Później przychodzą problemy z karmieniem bo przecież Pani w sklepie ma na kartce napisane że ryby z Malawi mogą żyć razem - bo przecież żyją w jednym jeziorze ale preferencjami pokarmowymi to już się nikt w sklepie raczej nie przejmuje. Ni i mamy kłopot bo akwarium ze względu na wielkość pozwala na trzymanie fajnych gatunków, ale kupiliśmy w sklepie jakieś niewiadomodokońcaco, przyzwyczailiśmy się do nich i szkoda się z nimi rozstać.

Więc wg mnie - z rybami się jeszcze wstrzymaj. Urządź akwarium, nalej wody, zaszczep bakterie i w czasie dojrzewania (okres okolo 2-4 tygodni) będzie czas aby pokombinować skąd wziąć dokladnie takie jak chcesz ryby, w dodatku zdrowe i dobrze karmione.


BTW przy zakupach nie zapomnij o testach kropelkowych na: NH3, NO2, NO3, pH, GH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parasolka - fajny skład z kamolami jest na rogu Flisackiej a Mińskiej duży wybór za śmiesznie mała kasę. Nad rybami się zastanów.Do Torunia masz blisko http://www.mp.umk.pl/ i ryby raczej pewne. Ewentualnie pozostaje sklep na Białych Błotach ale nie liczyłbym na pomoc ze strony obsługi sklepu w właściwym doborze ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję ;)


mam pytanie czy np wapień mogę użyć w akwarium razem z np zielonym serpentynitem ...słyszałam, że raczej nie miesza się kamieni i powinien być jeden rodzaj ... wapienie mają śliczne kryjówki no i wyglądają super .... dla mnie oczywiście


zrobię jak radzicie ..najpierw wybiorę wystrój akwarium a potem rybki ..nie sklepowe z psią karmą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że mieszanie kamieni to kwestia gustu ( dobrze jak akwa wygląda naturalnie) Jeśli chodzi o wapień to to faktycznie wygląda ładnie dopóki glon się nie pojawi.Jeśli lubisz glony to ok nie ma problemu,jeśli jednak nie to życzę powodzenia przy czyszczeniu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrozumiałam ;)


oglądam niektóre galerie i mogłabym się na nich wzorować np: http://galeria.klub-malawi.pl/details.php?image_id=8704&mode=search http://galeria.klub-malawi.pl/details.php?image_id=9298&mode=search


mam stresującą pracę chciałabym usiąść w fotelu po pracy i napawać się widokiem rybek... odpoczywać przy nich

zmieniam akwarium 25l na 450l ..niezły skok, jestem ignorantem w tej dziedzinie więc jak gap mogłabym kropka w kropkę odzwierciedlić takie akwarium ..wystarczy mi powiedzieć gdzie co i ile mam kupić i ja posłusznie wykonam. Może kiedyś sama będę chciała tworzyć własne kompozycje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc zacznij od baniaczka i wyboru jego oświetlenia, gdy postawisz już pusty zbiornik w domu to na dno daj styropian i nasyp piasku z sklepu budowlanego i ze składu kamieni wybierz kamienie, następnie podłącz filtry - mechanik np atman 203 i biologiczny jakiś przyzwoity kubełek czy to Fluwal czy Eheim po dodaniu pożywki dla bakterii czekaj na dojrzenie a przez ten czas przeglądnij galerię i wybierz sobie ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parasolka: zdjęcia które zlinkowałaś to akwaria sławka i kunty. Oba są urządzone serpentynitem. To bardzo popularna skała wśród użytkowników tego forum. To co widzisz na zdjęciach to stan bezpośrednio po zalaniu. Musisz liczyć się z tym że z upływem czasu kamienie obrastają glonem. W przypadku serpentynitu działa to raczej na korzyść - dodaje kamieniom uroku. W przypadku jasnych skał wygląd akwarium po "zaglonieniu" może odbiegać od tego co sobie wyobrażaliśmy.

Jeżeli chcesz zakładać akwarium to możesz zacząć od kupienia

1. styropianu pod akwarium i do akwarium (np. EPS100/200 grubość 1cm lub 2 cm, potrzebujesz ok 5 sztuk)

2. piasku (kreisel, piasek dekoracyjny kwarcowy, dwa worki po 25kg) po kupieniu wypłucz sobie dokładnie 25 kg na początek a drugi zostaw zamknięty - możliwe że nie będzie potrzebny od razu.

3. Pojedź do składu który polecił Jurek, wybierz sobie kamienie (około 100-120kg), wybieraj raczej większe kawałki, wielkości 5l butelki wody lub większe. W domu je sobie wyszoruj i umyj wodą a potem możesz zacząć układać na dywanie kompozycję. Pamiętaj że skałki dobrze jest ułożyć tak żeby zasłaniały grzałkę i rurki od filtrów.

Na obu zdjęciach które wkleiłaś nie ma wewnętrznego tła, wielu z nas go nie stosuje. Zamiast tego oklejamy tylną i boczne ścianki czarną folią. Dzięki temu uzyskuje się efekt "głębi" w akwarium a ryby mają więcej miejsca do pływania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.