Skocz do zawartości

Nowe akwarium 450l osprzęt i mieszkańcy


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
witam wszystkich


Niebawem zjawi się u nas akwarium ale dopóki nie kliknęłam "Kup teraz" chciałam się poradzić. Doradzono mi:


akwarium 150x50x60 z

Piasek kwarcowy MALAWI biały 50kg (Piasek ma granulację od 0,8-1,2 mm)

filtr zew -FILTR KUBEŁKOWY AQUANOVA 2000L

wapień filipiński biały 50kg

wapień czerwony 5kg

tło strukturalne "niesamowita głębia" czarno-granatowe


Wygląd ma być dość surowy, morski, ciemne tło białe dodatki ..tj wapień, piasek ..czy coś jeszcze można dodać czy wystarczy ?



Czy powinnam coś dokupić ? filtr wew , etc ?


Jeśli chodzi o mieszkańców to wczoraj byłam w sklepie i spodobały mi się pyszczaki białe, j.żółte, bardzo blado pomarańczowe i j.błękitne w delikatne pionowe prążki - te dawały taką poświatę ..coś niesamowitego oraz niebieskie w ciemne poziome pasy. Pani stwierdziła, że oczywiście wszystkie mogą mieszkać razem ...i najlepiej wziąć po 5szt ..bo są małe i nie wiadomo co samiec co samica


wybrane rybki z tego co Pani spisała:

melanochromis maingano

socolofi

socolofi śnieżny

zebra red red

pseudotropheus

ceveleus - cevelens ? nie jestem w stanie odczytać


również Tropheusy nam się podobają


każdego po ok 5szt małych ..bo nie wiadomo co jest samcem co samiczką, więc jakieś straty będą a chodzi o to by nie dokładać potem do większych ryb- nowych, młodych osobników


Czy ktoś mógłby doradzić jakie z tych wybrać czy faktycznie wszystkie mogą być razem i po ile szt ?

Zalezy nam aby rybki były kolorowe jak w powyższym opisie..nie pomarańczowe, nie żółto czarne...


Bardzo dziękuję za ewentualną pomoc



Witaj na Forum.


Po kolei:

- akwarium w słusznym rozmiarze :-)

- piasek - koledzy już napisali wcześniej

- filtr zewnętrzny - nie znam tego filtra i jego wykonania ale parametry ma OK

- musisz pomyśleć jeszcze o filtracji mechanicznej - najtaniej - silna głowica z gąbką, najfajniej narurowce ale z tym jest trochę dłubania.

- wg mnie będziesz musiała pomyśleć o jakimś cyrkulatorze

- kamienie - włóż to co się Tobie podoba - na tutejszym forum większością są posiadacze akwariów biotopowych czyli chcący jak najbardziej odwzorować naturalne warunki panujące w jeziorze. Stąd też wziął się serpentynit, piaskowiec itp przypominające kamienie z jeziora Malawi. Oczywiście Ty w swoim akwarium możesz mieć skały jakie Tobie się podobają - dla ryb to raczej bez znaczenia.

- tło jaki i skały i inne dekoracje bardziej są dla Ciebie niż dla ryb (może poza kryjówkami które są dla ryb)

- z wyglądem morskim może być ciężko - idąc jednocześnie w strone biotopu Malawi - choć z surowym wyglądem nie powinno być problemu.


Obsada - najważniejszy punkt programu!

Zapomnij o tym sklepie skoro nawet nazw nie znają.

Poprzeglądaj Bazę ryb, poszukaj na innych stronach, galeriach itp bo wierz mi jest mnóstwo (albo jeszcze więcej) pięknych ryb przy których te w sklepie będą wyglądać blado.

Niestety często tak jest że kupujemy ryby pod wpływem impulsu - później zaczynamy o nich czytać, pogłębiać wiedzę, zapoznajemy się z innymi gatunkami i wychodzi że to co kupiliśmy tak naprawdę jest tylko cieniem tego czym powinno być. Później przychodzą problemy z karmieniem bo przecież Pani w sklepie ma na kartce napisane że ryby z Malawi mogą żyć razem - bo przecież żyją w jednym jeziorze ale preferencjami pokarmowymi to już się nikt w sklepie raczej nie przejmuje. Ni i mamy kłopot bo akwarium ze względu na wielkość pozwala na trzymanie fajnych gatunków, ale kupiliśmy w sklepie jakieś niewiadomodokońcaco, przyzwyczailiśmy się do nich i szkoda się z nimi rozstać.

Więc wg mnie - z rybami się jeszcze wstrzymaj. Urządź akwarium, nalej wody, zaszczep bakterie i w czasie dojrzewania (okres okolo 2-4 tygodni) będzie czas aby pokombinować skąd wziąć dokladnie takie jak chcesz ryby, w dodatku zdrowe i dobrze karmione.


BTW przy zakupach nie zapomnij o testach kropelkowych na: NH3, NO2, NO3, pH, GH

Opublikowano

Parasolka - fajny skład z kamolami jest na rogu Flisackiej a Mińskiej duży wybór za śmiesznie mała kasę. Nad rybami się zastanów.Do Torunia masz blisko http://www.mp.umk.pl/ i ryby raczej pewne. Ewentualnie pozostaje sklep na Białych Błotach ale nie liczyłbym na pomoc ze strony obsługi sklepu w właściwym doborze ryb.

Opublikowano

Bardzo dziękuję ;)


mam pytanie czy np wapień mogę użyć w akwarium razem z np zielonym serpentynitem ...słyszałam, że raczej nie miesza się kamieni i powinien być jeden rodzaj ... wapienie mają śliczne kryjówki no i wyglądają super .... dla mnie oczywiście


zrobię jak radzicie ..najpierw wybiorę wystrój akwarium a potem rybki ..nie sklepowe z psią karmą

Opublikowano

Myślę że mieszanie kamieni to kwestia gustu ( dobrze jak akwa wygląda naturalnie) Jeśli chodzi o wapień to to faktycznie wygląda ładnie dopóki glon się nie pojawi.Jeśli lubisz glony to ok nie ma problemu,jeśli jednak nie to życzę powodzenia przy czyszczeniu :wink:

Opublikowano

Do rybek masz jeszcze dobry miesiąc. Akwarium przecież musi dojrzeć - od początku - zalewasz akwa, filtry on, lejesz starter (np.mocz) i czekasz aż no2=0 a no3 zacznie być wykrywalne. Czytałaś o tym, czy coś jeszcze mamy pomóc ?

Opublikowano

zrozumiałam ;)


oglądam niektóre galerie i mogłabym się na nich wzorować np: http://galeria.klub-malawi.pl/details.php?image_id=8704&mode=search http://galeria.klub-malawi.pl/details.php?image_id=9298&mode=search


mam stresującą pracę chciałabym usiąść w fotelu po pracy i napawać się widokiem rybek... odpoczywać przy nich

zmieniam akwarium 25l na 450l ..niezły skok, jestem ignorantem w tej dziedzinie więc jak gap mogłabym kropka w kropkę odzwierciedlić takie akwarium ..wystarczy mi powiedzieć gdzie co i ile mam kupić i ja posłusznie wykonam. Może kiedyś sama będę chciała tworzyć własne kompozycje...

Opublikowano

więc zacznij od baniaczka i wyboru jego oświetlenia, gdy postawisz już pusty zbiornik w domu to na dno daj styropian i nasyp piasku z sklepu budowlanego i ze składu kamieni wybierz kamienie, następnie podłącz filtry - mechanik np atman 203 i biologiczny jakiś przyzwoity kubełek czy to Fluwal czy Eheim po dodaniu pożywki dla bakterii czekaj na dojrzenie a przez ten czas przeglądnij galerię i wybierz sobie ryby.

Opublikowano

parasolka: zdjęcia które zlinkowałaś to akwaria sławka i kunty. Oba są urządzone serpentynitem. To bardzo popularna skała wśród użytkowników tego forum. To co widzisz na zdjęciach to stan bezpośrednio po zalaniu. Musisz liczyć się z tym że z upływem czasu kamienie obrastają glonem. W przypadku serpentynitu działa to raczej na korzyść - dodaje kamieniom uroku. W przypadku jasnych skał wygląd akwarium po "zaglonieniu" może odbiegać od tego co sobie wyobrażaliśmy.

Jeżeli chcesz zakładać akwarium to możesz zacząć od kupienia

1. styropianu pod akwarium i do akwarium (np. EPS100/200 grubość 1cm lub 2 cm, potrzebujesz ok 5 sztuk)

2. piasku (kreisel, piasek dekoracyjny kwarcowy, dwa worki po 25kg) po kupieniu wypłucz sobie dokładnie 25 kg na początek a drugi zostaw zamknięty - możliwe że nie będzie potrzebny od razu.

3. Pojedź do składu który polecił Jurek, wybierz sobie kamienie (około 100-120kg), wybieraj raczej większe kawałki, wielkości 5l butelki wody lub większe. W domu je sobie wyszoruj i umyj wodą a potem możesz zacząć układać na dywanie kompozycję. Pamiętaj że skałki dobrze jest ułożyć tak żeby zasłaniały grzałkę i rurki od filtrów.

Na obu zdjęciach które wkleiłaś nie ma wewnętrznego tła, wielu z nas go nie stosuje. Zamiast tego oklejamy tylną i boczne ścianki czarną folią. Dzięki temu uzyskuje się efekt "głębi" w akwarium a ryby mają więcej miejsca do pływania ;)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.