Skocz do zawartości

Pierwsze Akwa 112l - opinie i pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam chciałbym się was poradzić co do mojego Malawi

a mianowicie co do obsady, sprzętu i o tym co wam do głowy przyjdzie


Akwarium 112l 80x35x40

Pokrywa 2x 25W

Napowietrzacz i filtr wewnętrzny Aquael 2,9W 350l//h

Grzałka 50W

Piasek kwarcowy

Kamienie z odry :shock:


a teraz pytania do was:

1. filtr o którym napisałem wyżej wydaje mi się że może być za słaby.. tzn. słabo dmucha.. a nie wiem jak z filtrowaniem bo na razie nie ma ryb i trudno ocenić.. :(

2. Obsada: P.saulosi 1+2/3 i Maylandia estherae – red red 1+2 ?? domyślam się odpowiedzi że zbiornik będzie za mały dla dwóch samców.. ale bardzo mi zależy na dwóch gatunkach... czy na upartego mogą być razem?

3. razem z akwarium kupiłem 2 zbrojniki Ancistrus żółte żeby zaszczepić bakterie w akwarium jeszcze ich nie wpuściłem tylko trzymam w malutkim akwarium chwilowo, kiedy mogę je wpuścić zaznaczę że woda do akwarium była wlana 20h temu

4. czy przetrwają z obsadą wyżej? rybki będę kupował małe wieć chyba nie będzie obaw o zjedzenie ich?

5. mam pewne obawy co do komody na którym stoi akwarium tzn. po prawej stronie akwarium miedzy linia wody a krańcem akwarium jest 7cm a z lewej 6,5. Mojemu znajomemu pękło akwarium przez wygięcie sie komody wiec trochę się boje..

akwarium jest ustawione na kartonie który dostałem do akwarium + 2-3cm styropianu.

6. przeczytałem że dobrze jest zabezpieczyć czymś dno przed osunięciem się kamieni i zbiciem akwarium, wyłożyłem dno cieniutkim styropianem i na nim jest 2-3cm warstwą piasku czy to był dobry pomysł?


to chyba wszystko w tej chwili.. :) jak coś mi się przypomni to napisze ;)

dziękuje za odpowiedzi

post-10675-1469571281897_thumb.jpg

Opublikowano

1.Tak za słaby,musisz wziąć poprawkę na to iż pyszczaki okropnie brudzą,poza tym nie wiem jak chcesz rozwiązać filtrację biologiczną...

2.Redy sobie odpuść,to masywne i dosyć duże ryby.Już dla saulosi imo jest to naciągane minimum....

3.Wystartować zbiornik można kilka sposobów np.uryna czy gotowe bakterie z pożywką lub mrożonka...

4.Poszukaj na forum ,ostatnio bardzo ładnie opisał to harisimi

5.Jakie "plecy" ma ta komoda?Dykta czy "pełne"z 18mm płyty?

6.Tak styropian pod kamienie jak najbardziej,piasku dosyp więcej.

Opublikowano

Witaj na forum :wink:

Dolej więcej wody do baniaka, wyrzuć ten napowietrzacz i zdejmij ten kamienny daszek w lewej strony. Spróbuj ułożyć kamienie w jakąś wielką kupe, wyciągniesz w ten sposób baniak w górę. No i obowiązkowo zrób jakiś filtr bio w akwa.

Opublikowano

1. Co mógłbyś mi polecić ?

2. Zależy mi na tym aby było kolorowo, więc jaki inny kolorowo ubarwiony gatunek i łatwo dostępny pasował by do saulosi ?

3. tak wiem.. ale gdzieś przeczytałem ze można właśnie zbrojniki wpuścić mój błąd.. nie wiem czy nie będzie za szybko dla nich..

5. Napewno nie z płyty 18mm, bardziej mi to pod dyktę pasuje ;p

6. Ok, jak będzie dostawa w moim zeologicznym bo kupiłem tyle ile mieli ;)


slawekosw gorol:

Ok, spróbuje ;) muszę się przejść z wiaderkiem nad odrę ;))

Opublikowano
1. Co mógłbyś mi polecić ?

W 112l spróbowałbym takiego rozwiązania http://allegro.pl/aquael-turbo-filter-650-filtr-wew-650l-h-120-250l-i1420547059.html

2. Zależy mi na tym aby było kolorowo, więc jaki inny kolorowo ubarwiony gatunek i łatwo dostępny pasował by do saulosi ?

Niestety to akwarium nadaje się tylko na jednogatunkowe malawii (i tylko dla najmniejszych i niezbyt agresywnych gatunków gatunków)

5. Napewno nie z płyty 18mm, bardziej mi to pod dyktę pasuje ;p

Spróbuj wzmocnić tą szafkę dodatkową płytą a już na pewno ją wypoziomuj.

Opublikowano

Niestety z obsadą nie poszalejesz,jak pisałem wcześniej(i eljot również)w grę wchodzi tylko jeden gatunek.Najlepszym rozwiązaniem jest mały harem saulosi ze względu na to ,iż masz wyraźny dymorfizm płciowy.

Czy dobrze zrozumiałem że styropian kupujesz w zoologicznym? :shock: Podejdź do pierwszego lepszego składu budowlanego i kup jedną płytę styropianu(1cm grubości wystarczy),zapłacisz grosze...

Opublikowano

oj tam zaszalałem sobie z piaskiem : D

posłuchałem waszej rady i zakupiłem 1+4 P.saulosi i 2 zbrojniki albinosy ascintus(czy jakos tak) ;) i kupiłem inną szafkę bo komoda się dość mocno uginała;o

pozostała mi tylko sprawa do rozwiazania co z filtrem biologicznym, czy do filtra wewnetrznego gdybym uciął część gąbki i dał ceramike dawało by rady ;>

Opublikowano

Takie rozwiązanie jak w filtrze który ci poleciłem, przy kilku rybach ma szanse się sprawdzić. Natomiast jeśli chcesz przerobić ten co masz, to będzie za słaby i nie podoła obu funkcjom. Dobrym rozwiązaniem jest w małym akwa filtr kaskadowy bo nie zabiera miejsca (minus - konieczność cięcia obudowy).

Oczywiście najbezpieczniejszą opcja jest rozdzielenie filtracji mechanicznej od biologicznej.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jak w temacie kupie Pseudotropheus sp acei Luwala Reef , najlepiej dorosłe osobniki , młodzież też wchodzi w grę. 😀 
    • Dzięki za rozwianie wątpliwości. Cieszy mnie, że zielenice tak wystartowały. Możliwe, że niebawem zamontuje troche mocniejsze światło żeby jeszcze im w tym pomóc. Nie będę przesadzał bo akwarium i tak stoi frontem do okna północnego. Jeśli chodzi o to czemu czekałem rok to po prostu w tamtym roku zrobiłem 3/4 roboty i odsunąłem akwarium na dalszy plan. Musiałem pozałatwiać sprawy i rozwiązać problemy, później sam nie wiem czemu czekałem. Ważne, że w końcu są ryby i wszystko dobrze się kręci
    • To są normalne zielenice, za 2-3 miesiące będziesz miał kamienie pokryte pięknym, zielonym zamszem. Sinice tworzą takie paskudne szaro-turkusowe plechy, od razu widać, że to jest coś, czego nie chcesz w akwarium.  Bardzo fajne rumowisko, ale dla czego aż rok czekałeś? Zwykle akwarium jest dojrzałe po miesiącu.
    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.