Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

czesc, potrzebuje pomocy, pare lat doswiadczenia z pysiami mialem i do tej pory trzymalem johany, szipoki, aurutusy, caureleusy.


mam kilka pytan i przejde do rzeczy, co to jest ta cala mbuna, ja wiem ze to pewien zakres gatunkow ale czy one sie dokladnie roznia i jakie gatunki do nich naleza , zreszta to moze nieistotne


jak juz wspomnialem mam 300l gotowe do zarybienia, pysiow chce tam max 10, i nie wiem czy nie robic jednogatunkowego, maksymalnie 2 gatunki


i co do samej obsady to sa 2 gatunki ktore moze nie najladniejsze ale mnie sie najbardziej podobaja, jest to puszczak wysmukly i szipoka(shipokae)


co powiecie na 5x wysmuklego i 5x szipoka


a moze jednak jednogatunkowe.......


aha pytam Was droga malawiowa swito (sarkazm ;] ) bo chce cos wyjatkowego, wiem ze wiele jest gatunkow ktore zostaly pomieszane z innymi gatunkami otrzymujac nowe wersje kolorystyczne i jest ich sporo i nie mam pojecia co sie jak nazywa, dlatego pisze ten post, moze cos polecicie, ale zaznaczam ze nie chce przepychu w akwa, wiec max 10 ryb max 2 gatunki


ostatnia sprawa, moze jest ktos z lodzi kto ma cos na sprzedaz, oczywiscie mlodziez, chetnie zobaczyl bym rodzicow

Opublikowano

Witam.

Mowisz ze masz juz para lat doswiadczenia z pyszczakami, moglbys wiec sie pokusic o sprawdzenie i napisanie poprawnych nazw."Szipoka(shipokae)" co to takiego< jest melanochromis chipokae, a pyszczak wysmukly, chodzi ci zapewne o Labeotropheusa.

Wracajac do twoich pytan, nazwa Mbuna jest to wyraz ktory oznacza grupe ryb zamieszkujacych litoral skalny w jeziorze, w przeciwenstwie do Utaka, ktore to zamieszkuje rejeon piaszczystych i otwartych wod.To tak w skroci, wujek Google wyjasni ci to dokladnie, jezeli tylko spytasz :wink: .

Co do obsady IMHO chipokae z labeotropheusem to nietrafiony wybor, jezeli wysmukly to labeotropheus wedlug ciebie.

Opublikowano

wyslukly to Labeotropheus trewavasae


oba gatunki o ktorych mowilem to mbuna, wiec czemu niby nie pasuje zeby trzymac je razem


ale zaznaczam ze to nie musza byc te 2 gatunki, zpyska mi sie podobaja ;]



i dzieki za odpowiedz

Opublikowano

Ponieważ labeo to stricte roślinożerca i rośnie zbyt duży na baniak którym dysponujesz.Natomiast w diecie chipokae ważną rolę odgrywa mięso.Raczej tego nie pogodzisz.


Jak widzisz mbuna dzieli się również względem diety:

roślino-

wszystko-

i mięsożerna.


Do 120cm akwa szukaj ryb nie rosnących więcej aniżeli 12cm.Poszukaj jeszcze i pamiętaj w/w rzeczach a najlepiej spytaj jeszcze na forum.

Opublikowano

Labeotropheus trewavasae w naturze osiąga 15cm,więc w akwarium może rosnąć nawet większy.Więc w tym baniaku komfortu mu nie zapewnisz.

Ten "atlas" odłóż na półkę bo Cię oszukuje :wink:

Opublikowano

Zamiast chipokae ktory rosnie do 15cm moze byc bliski,mniejszy kuzyn m auratus(ladniejsze samice) do niego mozna dodac demasoni :wink:

Jednak Tobie bym proponowal mniej klopotliwa obsade tzn; maingano + saulosi.

Opublikowano

czesc ;] tak patrz na obsade wwaszych akwa i wychodzi na to ze trzymacie w sumie to samo, wiec cos w tym jest, moze i jak tak zrobie, mowie o gatunkach M.msobo magunga P.demasoni L.sp hongi

SRT

nawet jednogatunkowe, bo wiem ze macie duzo wieksze baniaki


hongi mi sie podobaja


Pozdro

Opublikowano

To ze we 2 posiadamy takie same gatunki ryb ,nie powinno byc dla ciebie wyznacznikiem w kierowaniu sie wyborem obsady(ja posiadam tez 300l),natomiast wiele osob trzyma inne gatunki kazdy musi sie kierowac Swoim gustem. Tobie jako poczatkujacemu radze kupic gatunki latwe w hodowli lagodne, wszystkozerne i popularne jak pisalem powyzej.

Opublikowano
Tobie jako poczatkujacemu radze

jeszcze przymknalem oko


ale pozniej napisales ze "nie dziw sie jak ci polowe pozabija", Stary ja wiem jak urzadzic dla nich akwa, jak bym nie mial o tym pojecia to bym zaczal temat w stylu czesc chce miec pyszczaki, najlepiej z 50, jakie gatunki wybrac lub cos w tym stylu



dobra to nieistotne, moze byc razem 5 hongi i 5 wysmuklych? super wyjscie


jak nie wysmukle to 5 hongi +5 magunga?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.