Skocz do zawartości

Sprzęt i koszty utrzymania 375l.


yaro

Rekomendowane odpowiedzi

w akwarium będzie troszkę cieple niż na zewnątrz,


Yaro witaj milo w nowym roku, troszkę cieplej niż na zewnątrz hmn, cokolwiek to oznacza, ja mam bardzo ciepło na mieszkaniu


co by to nie oznaczało to to, że w akwarium bez względu na to ile jest stopni w mieszkaniu będzie cieplej - nie mówię o tym, że lejesz 8 stopniową wodę do akwarium i temperatura po podmiance ci spada (bo to chyba normalne).

Ja też mam bardzo ciepło w mieszkaniu a w akwarium jeszcze cieplej - cokolwiek to oznacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj jaro napisałem tak bo dziwnie to zabrzmiało " w akwarium będzie troszkę cieplej jak na zewnątrz "

a może masz zamiar trzymać akwa w piwnicy gdzie jest 14 stopni ? troszke cieplej znaczy 18 stopni, pisz konkretami a nie będzie problemu, Przelicze Ci ile grzałka pobierze energii, ile inne dodatki, tylko trochę jaśniej ....

chyba to forum ma idee pomocy ?

powitałem Cie miło i tej wersji się trzymajmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Nikt Ci na to pytanie nie odpowie,ponieważ nie sądzę by ktoś siedział ze stoperem w ręku i mierzył czas podgrzewania się wody i pracy grzałki....


Ja podam :)

Po to mam własnie monitoring komputerowy aby byc wstanie wszystko powiedziec :P

Grzalka wlacza mi sie gdy woda ma <26°C (zwykle okolo 25,95°C) wylacza sie kiedy woda ma >26,4°C

W akwarium 375l, temp pokoju ~22,5°C grzałka 200W pracuje srednio godzine i piec minut


Na Pm wysylam Ci linka gdzie mozesz sobie to obejrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bajer świetny, tylko ze do wykorzystania tylko przez właściciela.

To że u jednego grzeje godzinę nie świadczy, że u drugiego będzie podobnie, wpływ na to ma nie tylko różnica temperatur ale i wykorzystywane oświetlenie, sprzęt i powierzchnia parowania wody i jej ilość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicze Ci ile grzałka pobierze energii, ile inne dodatki, tylko trochę jaśniej ....

chyba to forum ma idee pomocy ?



Napisz mi na priv jakich danych potrzebujesz żeby mi to obliczyć...


Zastanawia mnie jak chcesz obliczyć jaki wpływ na temperature ma moja świetlówka, statecznik, filtr zewnętrzny, wewnętrzny, cyrkulator, to jak często otwieram pokrywe itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabe nie wydaje mi się to tak proste, moim zdaniem cały osprzęt w akwarium poza grzałką inaczej wpływa na temperature gdy grzałka od czasu do czasu się włączy i utrzymuje temp na poziomie 26* a inaczej kiedy grzałki nie ma i temp. wody wynosi 24*. Wiem że to niewielkie różnice ale wg. mnie nie jesteśmy w stanie podając parametry osprzętu, temp. otoczenia i wszelkie inne potrzebne dane obliczyć w miare dokładnie ile energii pobierze grzałka, bez mierzenia czasu kiedy "chodzi", lub bez monitoringu jak u Sir_Yaro.

No chyba że ktoś ma wzór uwzględniający te wszystkie zmienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież piszę że to proste: porównaj przy wyłączonej grzałce (najlepiej pomiar jak najdłuższy i/lub uśrednienie kilku) o ile temp w akwa różni się od tej w mieszkaniu.Albo bardziej skomplikowany sposób: można określić czas pracy grzałki podłączając ją pod timer podłączony do RT-2. Potem znając moc i czas grzania, wzrost temp. wody wzgl. temp. pomieszczenia obliczyć przyrost i wyjdzie ci ile ciepła oddają pozostałe pracujące urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.