Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

ja przy 720 l, gdy musiałem robić całkowity restart niestety kupowałem również ponad 20 butelek, jednak dzięki temu nie miałem wahań parametrów i problemów ze stabilizacja wody.

Jednak nie jest to wersja eko :)

Opublikowano
Lepiej chyba kupić korpus narurowy z wkładem węglowym, podłączyć do kranu i tak przefiltrowanej wody używać do podmian.

Polecam wszystkim z własnego doświadczenia - całość kosztuje ok 30-40 zł a wkład wystarcza na 6000l :mrgreen:

Co do chloru w wodzie wodociągowej to nie jest go w dzisiejszych czasach jakoś zabójczo dużo. Technologia uzdatniania wody jest taka (gazowy chlor) że w większości znika on z wody zanim ta trafi do rur. Osobiście nie w tym bym upatrywał problemów z brakiem bakterii. IMO ilość azotu jaka nagle trafiła do akwa (ryby+biostarter) była nieadekwatna do zdolności bakterii, które wcześniej miały stosunkowo mało "materiału" do przerabiania.

Opublikowano

Ja ma się sprawa z moczeniem/suszeniem tych wkładów węglowych?

Chodzi o to że bym je montował tylko w czasie dolewania wody, później bym zmieniał na zwykłe sznurkowe.

Czy im nie szkodzi kilkunastokrotne suszenie/moczenie pomiędzy cotygodniowymi podmianami?

Opublikowano
Ja ma się sprawa z moczeniem/suszeniem tych wkładów węglowych?

Chodzi o to że bym je montował tylko w czasie dolewania wody, później bym zmieniał na zwykłe sznurkowe.

Czy im nie szkodzi kilkunastokrotne suszenie/moczenie pomiędzy cotygodniowymi podmianami?


Ale po kiego takie cudowanie, ja mam narurowca z wkładem węglowym zamontowanego pod zlewozmywakiem w kuchni i używam na co dzień (również do podmian :wink: ). Wymieniam raz na 3 miesiące i korzystają domownicy na równi z rybami :)

Opublikowano

po dzisiejszym badaniu:

NO2 = 1,6mg/l

PH = 8.0

NO3 = 25mg/l

NH3/NH4 = 0,25mg/l

Co do podmiany: Zawsze podmieniałem bezpośrednio z kranu. Każdego kogo znam z takim zbiornikiem, z dużo większym przebiegiem lat niż moje, podmieniają z kranu. Dobra wskazówka to fakt, że na początku dopóki nie rozwiną się bakterie; może być to problem. Zastanawiam się jak często teraz robić podmiany? Czy do podmiany stosować:AquaSafe tetry?

Opublikowano
Problem polega na tym, że nigdy nie miałem tak dużego stężenia NO2. Ryby wrzuciłem, gdyż przed wyjazdem do sklepu sprawdziłem NO2 i było 0,1. W baniaku mam teraz 12 ryb o dł ok 10cm każda.



zrób podmianę i zrezygnuj z Sera Nitrivec (ryby już swoje robią) I daj napowietrzanie - umożliwi to pozbycie się części NH4+ z akwarium, zanim bakterie się za to wezmą.

Opublikowano

Sera Nitrivec nie szkodzi - a przez to że ryby swoje robią, to Sera Nitrivec działa na obniżenie azotanów,a o to teraz chodzi.

Ja również używam kranówki do podmian, ale nawet jak chlor wybije mi 25% bakterii to i tak jest ich na tyle aby nie zawahać cyklem azotowym, w przypadku świeżego akwarium każda jedna "bakteryjka" na wagę złota.

Opublikowano

ja tam nie wiem czy nie szkodzi. Zawsze po jego użyciu miałem podwyższone azotyny czyli NO2. To że dzięki temu w długofalowym działaniu (kilku dni) przyśpiesza dojrzenie zbiornika to rzecz pewna, bo pozwala funkcjonować już kolejnym szczepom bakterii równocześnie z tymi pierwszymi, oszukując w ten sposób "naturalnie" rozpisany cykl amoniak->azotyny->azotany.


A w tym akwarium wydaje się że akurat NO2 to On ma dosyć, to po co zwiększać ? Tym bardziej że co miało być zaszczepione to jest ( użył już Sera Nitrivec), a reszta czyli pokarm dla bakterii już zapewniają ryby.


A na obniżenie azotanów to działa Sera Toxivec.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.