Jump to content

Recommended Posts

Posted

Jeszcze tylko elektrownie koło akwa postawić i będzie super :lol: . Wg mnie za dużo w tym zestawie elementów nie przydatnych w akwarium słodkowodnym, które tylko zabiorą sporo miejsca. Ale jeśli ktoś ma spore akwa, może pozwolić sobie, żeby trochę litrów od niego odjąć, to na pewno wodę będzie miał przefiltrowaną wzorowo.

Posted
Wg mnie za dużo w tym zestawie elementów nie przydatnych w akwarium słodkowodnym, które tylko zabiorą sporo miejsca.


W sumie nie można tutaj na 100% powiedzieć, że cokolwiek

z tego jest nieprzydatne.


Ale jeśli ktoś ma spore akwa, może pozwolić sobie, żeby trochę litrów od niego odjąć, to na pewno wodę będzie miał przefiltrowaną wzorowo.


No właśnie co do tego mam wątpliwość - piszą o wydajności

pompy wyrzutowej 1000 lph, czy to jest dosyć dla akwarium

500 L brutto (~350-400 L netto) z kontrolowanym przerybieniem?


Co do zajmowania miejsca w akwarium nie widzę problemu.

Można mieć różne zdanie, ale zakładając coś takiego zamiast

filtrów wewnętrznych, wlotów i wylotów od kubełków może

być chyba tylko lepiej. Tym bardziej, że toto obudować

sprytnie można.


Mam tylko wątpliwości co do konieczności wymuszania

ruchu wody w akwarium, bo przy tym systemie pobieranie

i wyrzut wody są jednak blisko, więc chyba trzebaby jakąś

pompkę w samym zbiorniku zostawić. Bo o napowietrzanie

raczej martwić się nie trzeba - złoże jest typu zraszanego,

a pobieranie z powierzchni.


milc

Posted
W sumie nie można tutaj na 100% powiedzieć, że cokolwiek

z tego jest nieprzydatne.


Odpieniacz w wodzie słodkiej jest w 100% potrzebny :?: Z tego, co widać na fotce, to prawie 1/3 urządzenia jest odpieniacz :wink: .

No właśnie co do tego mam wątpliwość - piszą o wydajności

pompy wyrzutowej 1000 lph, czy to jest dosyć dla akwarium

500 L brutto (~350-400 L netto) z kontrolowanym przerybieniem?


Ale czy im większa przepustowość, tym lepsza filtracja biologiczna :?: To jest wymysł speców od reklamy i promocji kubełków. Czy jak wsadzisz do akwa filtr wewnętrzny o przepustowości 5 tys. l/h, to będziesz miał dobrą filtrację biologiczną :?:

Równie dobrze można powiedzieć, że denitryfikator to pic na wodę, bo skoro jest przeznaczony do akwa np. 400l, to dlaczego ma przepustowość na poziomie 5l/h :?: Przecież 400l akwarium przefiltruje się całe dopiero po 80h :shock: . Tak nie może być, taki denitrator to musi być do akwarium co najwyżej 15l. Co z tego, że 50% wody byłoby stale w filtrze :wink: .

Przepustowość w filtrach biologicznych owszem ma duże znaczenie, ale w cale nie jest wprost proporcjonalna do skuteczności biologicznego oczyszczania wody. Pojemność całego filtra AM to ok. 60l. Niech tylko połowa z tego będzie wypełniona wkładami... złoże znacznie większe, niż w kubełku przeznaczonym do 500l. Dołóż do tego skuteczność złoża zraszanego i denitryfikator, to na pewno będziesz miał lepszą filtrację bio, niż nie jeden "kubełkowicz" :wink: .


Oczywiście urządzenie ma też swoje wady, o których pisałem wcześniej- zajmuje dużo miejsca w akwa (nie mów, że 60l mniej się nie liczy, bo nagle z 350-400l zrobi się 290-340), no i licznik poboru prądu może przekręcić się na lewą strone :wink: .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.