Jump to content

System filtracyjny AquaMedic Marin 500


milc

Recommended Posts

Jeszcze tylko elektrownie koło akwa postawić i będzie super :lol: . Wg mnie za dużo w tym zestawie elementów nie przydatnych w akwarium słodkowodnym, które tylko zabiorą sporo miejsca. Ale jeśli ktoś ma spore akwa, może pozwolić sobie, żeby trochę litrów od niego odjąć, to na pewno wodę będzie miał przefiltrowaną wzorowo.

Link to comment
Share on other sites

Wg mnie za dużo w tym zestawie elementów nie przydatnych w akwarium słodkowodnym, które tylko zabiorą sporo miejsca.


W sumie nie można tutaj na 100% powiedzieć, że cokolwiek

z tego jest nieprzydatne.


Ale jeśli ktoś ma spore akwa, może pozwolić sobie, żeby trochę litrów od niego odjąć, to na pewno wodę będzie miał przefiltrowaną wzorowo.


No właśnie co do tego mam wątpliwość - piszą o wydajności

pompy wyrzutowej 1000 lph, czy to jest dosyć dla akwarium

500 L brutto (~350-400 L netto) z kontrolowanym przerybieniem?


Co do zajmowania miejsca w akwarium nie widzę problemu.

Można mieć różne zdanie, ale zakładając coś takiego zamiast

filtrów wewnętrznych, wlotów i wylotów od kubełków może

być chyba tylko lepiej. Tym bardziej, że toto obudować

sprytnie można.


Mam tylko wątpliwości co do konieczności wymuszania

ruchu wody w akwarium, bo przy tym systemie pobieranie

i wyrzut wody są jednak blisko, więc chyba trzebaby jakąś

pompkę w samym zbiorniku zostawić. Bo o napowietrzanie

raczej martwić się nie trzeba - złoże jest typu zraszanego,

a pobieranie z powierzchni.


milc

Link to comment
Share on other sites

W sumie nie można tutaj na 100% powiedzieć, że cokolwiek

z tego jest nieprzydatne.


Odpieniacz w wodzie słodkiej jest w 100% potrzebny :?: Z tego, co widać na fotce, to prawie 1/3 urządzenia jest odpieniacz :wink: .

No właśnie co do tego mam wątpliwość - piszą o wydajności

pompy wyrzutowej 1000 lph, czy to jest dosyć dla akwarium

500 L brutto (~350-400 L netto) z kontrolowanym przerybieniem?


Ale czy im większa przepustowość, tym lepsza filtracja biologiczna :?: To jest wymysł speców od reklamy i promocji kubełków. Czy jak wsadzisz do akwa filtr wewnętrzny o przepustowości 5 tys. l/h, to będziesz miał dobrą filtrację biologiczną :?:

Równie dobrze można powiedzieć, że denitryfikator to pic na wodę, bo skoro jest przeznaczony do akwa np. 400l, to dlaczego ma przepustowość na poziomie 5l/h :?: Przecież 400l akwarium przefiltruje się całe dopiero po 80h :shock: . Tak nie może być, taki denitrator to musi być do akwarium co najwyżej 15l. Co z tego, że 50% wody byłoby stale w filtrze :wink: .

Przepustowość w filtrach biologicznych owszem ma duże znaczenie, ale w cale nie jest wprost proporcjonalna do skuteczności biologicznego oczyszczania wody. Pojemność całego filtra AM to ok. 60l. Niech tylko połowa z tego będzie wypełniona wkładami... złoże znacznie większe, niż w kubełku przeznaczonym do 500l. Dołóż do tego skuteczność złoża zraszanego i denitryfikator, to na pewno będziesz miał lepszą filtrację bio, niż nie jeden "kubełkowicz" :wink: .


Oczywiście urządzenie ma też swoje wady, o których pisałem wcześniej- zajmuje dużo miejsca w akwa (nie mów, że 60l mniej się nie liczy, bo nagle z 350-400l zrobi się 290-340), no i licznik poboru prądu może przekręcić się na lewą strone :wink: .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Szanowni, nie wiem co robię źle, że nie chce mi się soda całkowicie rozpuścić w wodzie, niezależnie czy daje do beczki najpierw sodę czy wodę, jak ciepłą wodę daję (30-50C) i jak długo oraz czym mieszam. Zawsze zostaje na dnie ileś sody nierozpuszczonej...   
  • Czołem załoga. Przygoda z moją 240l Malawi jakiś czas temu dobiegła końca. Właśnie zaczynam z nowym akwarium o wymiarach jak w tytule. Szukam pomysłu na obsadę. Im więcej przeglądam tym większy bałagan w głowie. Ma być kolorowo. Może być mbuna jak i non mbuna. Akwarium mimo 170cm ma z prawej strony komorę filtracyjną, więc te 15-20cm z długości ucieka. Realnie jest koło 150cm. Akwarium jak na załączniku. Liczę na waszą pomoc
  • Witaj. Generalnie przed gąbką i za nią warto, żeby było chociażby kilka mm przestrzeni tak żeby gąbka nie stykała się z przegrodą, gdyż to tamuje przepływ. Mało tego - gdy gąbka zatyka się i poziom wody spada w kaseciaku powoduje to że ściany kaseciaka i przegrody zaczynają stykać się z gąbką. Ja u siebie na środku przed gąbką i za gąbką dałem  dodatkowo dystanse z rurek PCV co eliminuje powyższe problemy. Jednakże gdybym jeszcze raz projektował kaseciaka to na przegrodzie i wewnętrznej stronie kaseciaka od strony gąbki wkleiłbym pionowe paski grubości  5 mm ze spienionego PCV, który dystansowały by odległość od gąbki i usprawniły przepływ wody.  Dobrym pomysłem jest także jako pierwszej warstwy gąbki zastosowanie takiej 1cm pi10 i dopiero za nią pi45. Takie rozwiązanie powoduje to że gąbka znacznie wolniej zapycha się. Mam  tak u siebie. 
  • Zadzwoń do Malawi Shop w Będzinie. Kiedyś ściągali pod zamówienie.
  • Każda dodatkowa przegroda wg mnie będzie zmniejszać przepływ.  Ewentualne komorę śmieciową (pierwszą z zasysem), zrób na tyle szeroką, żeby zmieścić tam grzałkę. W komorze pompy istnieje ryzyko, że jak nie będziesz regularnie czyścił gąbki, to poziom wody może spaść na tyle nisko, że grzałka nie będzie cała zanurzona w wodzie. 
  • Jeszcze jedno pytanie: oczywiście nie chciałbym robić przegrody bezpośrednio za gąbką, by ścianka przegrody dotykała gąbki - ale czy np. przegroda w odległości np. 2 cm od gąbki również będzie zabierać jej powierzchnię flitracyjną (mogłaby to również być komora dla grzałki)? Chyba już nie, ale proszę o poprawienie praktyków. 
  • Cześć, dzięki.  Formatki konstrukcyjne o szerokości 50 mm i grubości 10 mm (grubość szkła) tworzą ramę o wymiarach zbiornika. Dookoła opaski z PCV 3 mm o szer. 80 mm, oklejone folią meblową, ale nie w całości - od strony styku z ramą pozostawione "gołe" PCV o szerokości nieco mniej, niż 50 mm, by cyjanoakryl dobrze złapał oba elementy. Opaska zachodzi 2,5 cm na szkło, od góry przestaje 5 mm poza krawędź dla schowania pokryw. Dzielenie w połowie pokrywy zrobione na "kanapkę", dwie formatki konstrukcyjne, sklejone razem z już oklejoną formatką 3 mm, również przestającą o 5 mm i wyciągniętą na długość tak, by dotykała opasek dookoła akwarium. W ten sposób pokrywki mają swoje wnęki i opierają się ze wszystkich 4 stron na formatkach konstrukcyjnych. Wieka z PCV 3 mm oklejonego folią i poliwęglanu komorowego 6 mm. Lekkie i sztywne. Planuję otwory w stylu przelotek meblowych fi 60 lub 80 mm, które będą zarówno uchwytami do podnoszenia pokrywek, jak i otworami do karmienia ryb. Nie mam niestety zdjęć z powstawania pokrywy, w ferworze pracy człowiek o tym nie pamięta.  A i ręce w pyle od ciętego PCV, bo nieoceniony Fabertec przycina co do milimetra, ale mniejsze kształty ciąłem sam na małej pile stołowej. No i generalnie najpierw oklejanie folią meblową, potem klejenie elementów cyjanoakrylem, inaczej nie da rady dobrze przykleić folii na tak małych powierzchniach.
  • Cześć  Bardzo fajnie wygląda ta pokrywa. Mógłbyś pokrótce opisać jak ją wykonywałeś?
  • Informacyjnie, Akwarystyczny24.pl ma już nie mieć w swojej ofercie produktów Back To Nature.
  • Po wizycie w składzie kamienia, wyszło ponad 160 kg - a i tak bez tego największego samej górze. Pięknie się prezentował, ale był niestabilny. Na razie moczenie przed szorowaniem. Nie było jakiegoś super wielkiego wyboru, trafiły mi się chyba różne odmiany serpentynitu. Niektóre prawie czarne (nie wiem, czy nie granit), ale kilka sztuk zielonego zdaje się też jest. Z lewej strony taczki widać fragment tła Juwel Granite, wziąłem dla porównania przy wyborze. Ponadto, jeśli oryginalne sitka pomp Jebao/Jecod są dla kogoś za duże, polecam obciąć je w połowie i wkleić do kołnierza nakrętki sitka, elegancko pasuje. Pompa krótsza o 2 cm, sitko zachowuje swoje funkcje wlotu od frontu i bokami. Reszta tła Juwel Granit zamówiona, w tym tygodniu skleję kaseciaka. Niestety już po sklejeniu pokrywy "zachorowałem" na hydroponikę i myślę nad dorobieniem do niej korytka przepływowego. Zobaczymy.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.