Skocz do zawartości

rozpoczęcie cyklu azotowego


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Niedługo zalewam zbiornik 375l. Wszystko nowe - niedojrzałe. Wiadomo, że aby cykl azotowy wystartował potrzebny jest amoniak. Bez niego proces dojrzewania trwa strasznie długo. I tutaj moje pytanie: w jakiej formie podać amoniak aby proces dojrzewania ruszył od razu po zalaniu zbiornika? Czy podanie np.

1. Amoniaku spożywczego (taki jak do ciastek) to dobry pomysł? Jeśli tak to w jakiej ilości go podawać? Z jaką częstotliwością?

2. Mrożonki - jaka dokładnie (np. filet z kurczaka?) i w jakiej ilości? Jaki kawałek?

3. Pokarmu dla rybek - chyba mało skuteczne.

Na pewno po tygodniu planuję wpuścić parę gupików i może molinezję. Do filtra doleję także Sera Nitrivec - ale to podobno nie tyle bakterie co związki anonowe powodujące namnażanie się tych bakterii. Bardzo proszę o poradę co będzie najskuteczniejsze i najlepsze do rozpoczęcia cyklu azotowego.

Opublikowano
  Cytat
1. Amoniaku spożywczego (taki jak do ciastek) to dobry pomysł? Jeśli tak to w jakiej ilości go podawać? Z jaką częstotliwością?

2. Mrożonki - jaka dokładnie (np. filet z kurczaka?) i w jakiej ilości? Jaki kawałek?

3. Pokarmu dla rybek - chyba mało skuteczne.



No własnie miałem zadać podobne pytanie.


  Cytat
Na pewno po tygodniu planuję wpuścić parę gupików i może molinezję.


Czy niezbędne jest wpuszczenie jakiś ryb "startujących" przed pyszczakami?

Opublikowano

Tak jak Sławek napisał,najlepszy i najtańszy sposób to mocz.Ja tak startowałem swoje baniaki.Ze "startówkami"potem jest problem,mianowicie gdzie je oddać...

Przeszukajcie forum,było o startowaniu cyklu przy pomocy uryny...

Opublikowano

a ja od czasu pieluch nie lubię sikać w salonie :), więc i do akwa nie leję ;)

ja zawsze polecam wpuszczenie części obsady którą w przyszłości będę miał, nie muszę latać z siatką po akwarium w celu wyławiania molinezji a tylko dokładam następne ryby.

Opublikowano

Zgadza się Jarku, z tym, że dla nowicjusza może być to zgubne. Sam wiesz co może się stać z rybami, gdy no2 zacznie skakać. Bezpieczniejsze rozwiązanie - bactozym w kapsułkach, startowałem tak swoje baniaczki i obyło się bez problemów.

Opublikowano

Ja z kolei nie jestem zwolennikiem wpuszczania części planowanej obsady. Nie ma takiej możliwości żeby obyło się to bez najmniejszego uszczerbku na zdrowiu dla rybek więc może to nie humanitarne ale jeśli mam wpuszczać rybki startowe to wolę włożyć odporne gupiki i molinezje a potem oddać je choćby za darmo do zoologicznego ( jeśli przeżyją:)) Kapsułki BACTOZYM na pewno użyję, natomiast o urynie muszę poczytać - to faktycznie może być bardzo dobre rozwiązanie. Po co męczyć rybki startowe skoro samemu można...nasiusiać:)


A czy BACTOZYM to szczepy bakterii i dlatego warto kupić te kapsułki czy to tylko pożywka dla bakterii (taka sama którą mogę dostarczyć wraz z siuśkami:)) Warto kupić?

Opublikowano

nie widzę różnicy w męczeniu gupika czy maingano - i jedne i drugie są dość odporne, po drugie wpuszczenie 2 czy 3 ryb i pilnowanie parametrów nie jest żadnym męczeniem, zgodzę się z tobą Sławku, że pierwszak może coś zepsuć, ale nie jest to takie trudne.

Opublikowano
  mirsto napisał(a):
Nie ma takiej możliwości żeby obyło się to bez najmniejszego uszczerbku na zdrowiu dla rybek ....


A to niby dlaczego ? Akwarium duże, wrzucasz zaledwie część docelowej obsady, szczególnie że czesto to młode ryby a więc małe.

Ponadto nie karmisz ich przez pierwsze 2-3 dni.

Yaro ma racje - jesli wpuszczamy młode i małe jeszcze ryby możemy wrzucić docelową obsadę lub jeszcze lepiej jej część.


Należy zwrócic uwagę na kilka aspektów:

- akwarium nie może byc świeżo zalane - np. przynajmniej tydzień stało z pracujacymi filtrami,

- uruchomione napowietrzanie

- monitorowanie parametrów na bieżąco.

- wstrzymanie się z karmieniem przez pierwszych kilka dni ( lub znaczne ograniczenie )


w przypadku wzrostu zawartości NO2 powyżej akcpetowalnej wielkości, robimy małą !!! podmianę. Lepiej kilka małych niż jedną dużą.

jeśli uzyjesz sera nitrivec zauważysz natychmiast wzrost NO2. Po około tygodniu możesz już zacząć wpuszczać ryby.

Podobnie z bactozynem. Pierwszy tydzień z tymi środkami.


Filetr z kurczaka jest zbyt jałowy. Lepszy kawałek karkówki, albo kilka kropel wody z krwią np. z rozmrożenia ryb, schabowego itp. krwistych kawałków mięsa. Sam kawałek mięsa nie większy niz 1cmx1cmx1cm. Który i tak po pewnym czasie musisz wyciągnąć, bo inaczej bedzie śmierdział.

Opublikowano

Dziękuję za odpowiedź! Przekonaliście mnie do stopniowego zasiedlania akwarium planowaną obsadą. Fakt, że z MALAWI dopiero zaczynam ale ogólnie hoduję rybki już 12 lat więc myślę, że sobie poradzę. Zakupię BACTOZYM lub NITRIVEC, zaraz po zalaniu wleję URYNĘ i po 10 dniach wpuszczę pierwsze 3 rybki. Po tygodniu następne 3. Będę badał poziom NO3, NO2 pH i po obserwacji wpuszczę kolejne rybki.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.