Skocz do zawartości

piewsze malawii w 200 litrach-czy to sie moze udać?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam! Od kilku dni namiętnie rozczytuje się w tym forum z powodu wspomnianej gdzieś wcześniej malawicy. która nie ogarnęła również mnie:)

Dawno dawno temu miałam w domu akwarium - ale to było jakies 12 lat temu i nic z tego nie pamiętam.Od jakiegoś czasu delikatnie uciskam swego Małża coby się zgodził rozpocząć projekt akwarium w naszym domu i wreszcie sie udało!!Ponieważ nasi synowie uwielbiają wszystko co związane z wodą przemyciłam pomysł założenia akwarium pod pretekstem prezentu bożonarodzeniowego dla nich (choć nie ukrywam że to ja ciesze się jak dziecko i po nocach przesiaduje czytając fora przez co zakochałam sie niemal do szaleństwa w malawi)

Ale do rzeczy...

Stanęło na 200 litrowym zbiorniku. W nim mają zamieszkiwać 1+4 Pseudotropheus saulosi. Ponieważ nie mogę pogrążyć naszych domowych finansów na początek upatrzyłam taki filtr zewnętrzny: http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-kubelkowy-hw-303b-1400l-h-i1344991065.html i wewnętrzny http://allegro.pl/filtr-wewnetrzny-jbl-cristalprofi-i80-i1357429208.html . Dalej mam mętlik w głowie. I im więcej czytam tym bardziej ogarnia mnie wrażenie ( i przerażenie), że to się po prostu nie uda. Czasu mamy niewiele dlatego proszę o rade czy prawie zupełnie niedoświadczony akwarysta da rade założyć i utrzymać malawi w takim stanie żeby rybiątkom było dobrze? czy może lepiej sobie odpuścić i poćwiczyć na jakiś gupikach brzankach itp.

Opublikowano

Witam na forum.

Wybrany przez Ciebie filtr wewnętrzny wg mnie jest troszkę za słaby.

Na Twoim miejscu poszedłbym w stronę głowicy i gąbki.

Rozwiązanie dużo lepsze niż standardowe filtry - większy przepływ, tańsze.

Do Twojego baniaka będzie najlepsze coś o przepływie 1,5 - 2 klph np. taki :http://www.sklepmalawi.pl/Atman_AT203_glowica_cyrkulacyjna_p4178.html


Napisałaś że ma to być prezent gwiazdkowy - zostało 11 dni - bardzo mało.

Najważniejsza sprawa to się nie spiesz (no chyba że przyjdzie Ci zbierać wodę z podłogi - to jedyna okazja przy której pośpiech w akwarystyce jest wskazany :D )

Więc po kolei:

1. Kupujesz cały sprzęt czyli akwarium, filtr zew, filtr wew, coś na czym by to postawić, jakąś pokrywę plus świetlówki, grzałkę, termometr, testy kropelkowe na NH3, NO2, NO3 i pH, tło lub czarną,niebieską folię na tył i to by było na tyle.

2. Kombinujesz :D lub kupujesz :-( : styropian 2cm (taki duży jak dno), skały/kamienie - jakie Ci się podobają, piasek/podłoże i to też w sumie na tyle.

3. Składasz wszystko do kupy czyli szafka z akwarium (pomiędzy styropian lub mata), robisz tło lub naklejasz folię, kladziesz styropian na dno, układasz kamienie, sypiesz piach, wkładasz rury, filtry i resztę sprzętu, wlewasz wodę.

Robisz pierwsze testy - pH - jeżeli za niskie korygujesz sodą oczyszczoną.

Wrzucasz kawałek mięsa, dajesz coś od siebie (mocz) lub wpuszczasz kilka rybek (2-3) - chodzi o to żeby jakoś dostarczyć pożywkę dla bakterii.

Wlewasz jakiś starter do akwarii z bakteriami.

Robisz testy co kilka dni aż się zamknie cykl azotowy.


To tak na szybko.

Jak masz jeszcze jakies pytania to pytaj.


Zasadniczo pyszczaki uchodza za jedne z najtwardszych ryb i wybaczają wiele bledow ale my staramy sie tego nie sprawdzać :-D

Nie boj nic bedzie dobrze.

Opublikowano
Do Twojego baniaka będzie najlepsze coś o przepływie 1,5 - 2 klph


kunta coś Ci się pomyliło,to tylko 200l więc wystarczy głowica o przepływie 1000-1200l/h :wink:


Przed świętami na pewno nie uda się zarybić baniaczka,zbyt mało czasu aby cykl azotowy się ustabilizował.

Opublikowano

2 k l/h to rzeczywiście wirówka, ale ten przez koleżankę proponowany, zdecydowanie za słaby.

Kupcie cały sprzęt na gwiazdkę, to Na nowy Rok będzie kolejny prezent - rybki

Opublikowano

Dziękuje bardzo za podtrzymanie mnie na duchu i wszystkie rady. Rybki planujemy wpuścić dopiero kiedy będę miała 100% gwarancji że akwarium już dojrzało ( ok 4 tyg, tak?) chłopakom jakoś to wytłumacze, że domek niegotowy dla rybek czy cos takiego. Ponieważ zachęcacie do pytania to jeszcze Was troszkę pomęczę moimi rozterkami.

Kiedy urodził mi sie pomysł gwiazdkowego akwarium myslałam że 112l to bedzie max wiec kupiliśmy normalną komodę - tzn ikeową taką , która wydała nam sie najsolidniejsza. Taka specjalna nie przeszłaby z różnych względów. ale teraz kiedy na horyzoncie majaczy mi wizja 200 litrowego malawi zastanawiam się czy to w ogóle możliwe postawić takie akwarium na zwykłej komodzie? Komoda jest taka http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/80053933 pośrodku ma w poprzek wielką twardą dechę nie ma nóżek wiec opiera sie na całej powierzchni krawędzi. ale bądź co bądź to zwykła komoda z tyłu ma zwykła tekturkę wiec nie wiem chyba bez specjalnej szafki akwariowej się nie obędzie??

Opublikowano

Stań na niej z małżonkiem jak wytrzyma to się nada :wink: a dla pewności poproś męża aby wymienił "zwykła tekturkę" na sztywną płytę meblową bądź sklejkę.

Opublikowano

Poskakaliśmy wczoraj wieczorem po szafce z dzieciakami w sumie było nas 185 kg. Nie zauważyłam żeby się coś odkształcało. Szafka jest zrobiona z płyty ok 21mm (mierzyłam zwykłam miarką). Płyta na której opiera się ciężar blatu pośrodku ma 3 cm grubości i wygląda to całkiem solidnie. Dodatkowo planujemy przybić sklejkę zamiast "zwykłej tekturki". Dzięki za wsparcie i rady. Zabieramy się do dzieła

Opublikowano

sklejka wystarczająco wzmocni szafkę, ale przekonacie się czy szafka się nie odkształca po tym, czy będziecie mogli wysuwać szuflady. Gdy nie będzie problemu to żaden problem, gdyby jednak coś się odkształcało to nie ryzykujcie

Opublikowano

Dopisze tylko dla pewnosci.

Nie przybijajcie czasami sklejki tak jak byla przybita ta pilsniowka z tylu. Wstawcie ja pomiedzy gorna I dolna plyte. Ja osobiscie polozyl bym na blat sklejke 18mm dla pewnosci - wszyscy przeciez wiemy z czego tak naprawde sa robione meble z Ikei :-/

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.