Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jestem w trakcie zakładania nowego zbiornika 240l. Poprzednio miałem pyszczaki mbuna, ale ze względu na na zły dobór gatunków (zakupy w sklepie zoologicznym) bardzo szybko mi się wytłukły.


Dlatego teraz chciałbym dobrać coś łagodniejszego, np. Aulonocary. Szukałem na forum, ale nie znalazłem niczego, co by mnie usatysfakcjonowało (albo źle szukam).


Chciałbym, aby ryby ładnie się prezentowały (wystrój: piasek + wapienie + niebieskie tło)


Moglibyście mi coś doradzić? Bo sam już nie wiem.

Opublikowano

małe akwarium na aulonocary, wróć do mbuny a w 240l możesz dobrać sensowniej obsadę aby się nie wytukły.

Poza tym jak dasz aulonocarę do 240l to będziesz miał 1 samce i 2-4 szare samiczki

Opublikowano

Nie polecam 240 do trzymania aulon.Troche przymalo miejsca.Poza tym jak mowil yaro, pamietaj ze tylko samiec jest ladny, a samiczki szarobure.W takim zbiorniku nie utrzymasz zbyt wielu samcow, pomijajac juz kwestie wielkosci zbiornika.

Druga sparwa jest krzyzowanie sie aulonek miedzy soba.

Opublikowano

Jest to mój pierwszy post więc witam. Przeglądam to forum od pewnego czasu i się zastanawiam, przecież można (choćby bardzo szybko w szukajce) znaleźć kilka postów dotyczących właśnie tych ryb w takim litrażu i raczej nikt jednoznacznie nie piszę- zabronione, nawet zdarzają się propozycję.

W tym temacie jednak stanowczo odradzacie. Jak to jest?





BTW. sam stoje przed wyborem obsady, baniak już stoi (w tym momencie jakieś 20 cm odemnie :mrgreen: )

Opublikowano

Jeżeli chcesz mieć fajne kolorowe akwarium i dysponujesz małym akwarium (np. 240litrów) to hodowanie tam Aulonocar nie jest dobrym pomysłem.

Możesz tam trzymać jeden harem czyli samca i dajmy na to 3 samice.

Aulonocary mają to do siebie że są piękne i kolorowe - ale niestety tylko samce - samice są szaro-bure czyli masz w akwarium tylko jedną ładną rybę.

Oczywiście nikt Ci nie zabroni trzymania Aulonek w 240 litrach ale wierz mi są zdecydowanie lepsze alternatywy dla tego baniaka - np. mała kolorowa mbuna.

Opublikowano

Napisałem ten post z ciekawości, raczej nie chciał bym wkładać do mojego zbiornika kilku dużych ryb- ani to ładnie nie wygląda ani one za pewne dobrze się w nim nie czują.

Tak sobie jeszcze szperam i rozmyślam. Miałem mieć Tanganikę i w zasadzie wszystko pod nią szykowałem od dłuższego czasu po czym kilka dni temu przypomniało mi się o moim "chcianiu" z przed kilku lat- chodziło o kolorowe wojownicze rybki :wink: . A że teraz warunki pozwalają...

Opublikowano

Jak tak to wygląda, to niech będzie mbuna.


Tylko teraz jakie gatunki dobrać, żeby się z jednej strony nie pozabijały (tak jak to miałem kiedyś :/), ale z drugie strony, żeby były możliwie kolorowe i ciekawe dla niewtajemniczonego obserwatora.


Zastanawiam się również nad roślinami, bo obecnie akwarium wydaje mi się zbyt puste. Moglibyście mi coś doradzić?


I jeszcze jedna kwestia. Czy razem z pyszczakami mbuna mogą współistnieć jakieś inne stworzenia np. kraby, czy krewetki?

Opublikowano

240l.to idealny baniak dla saulosi + np.maingano. imo saulosi to jedne z najpiękniejszych mbuna, urodziwe samce, fajne samiczki.

Co do krewetek - możesz wrzucić do zbiornika i włączyć stoper :wink: a tak na poważnie : nie. Żadnych krabów, raków etc.

Opublikowano

Przez pewien czas trzymałem Aulonocary i w mniejszym akwarium. Wpuściłem jednogatunkowo stado 16 szt. 2cm A. maisoni do 200l. W czasie gdy sobie rosły szykowałem już dla nich większy baniak. Zajęło mi to kilka miesięcy. Przez ten czas ryby dorosły do ok 5-6cm, samce powoli zaczęły się wybarwiać i to był ostatni moment, żeby przerzucić je do docelowego akwarium. Dorastające samce zaczęły ustalać hierarchię i zaczął się dym. Przełożyłem je do akwarium o długości 165cm z kilkoma Lethrinopsami. Aulony oczywiście zredukowałem do 3+6. Mając tak długi baniak do dyspozycji nie uspokoiły się jakoś specjalnie, zdarzało się, że musiałem odławiać jednego samca do osobnego akwarium, w którym leczył rany po bitwie. W przeciwieństwie do mbuna aulony nie leją się cały czas, a jedynie od czasu do czasu. Problem w tym, że są to na tyle silne ryby, że jednym strzałem odsyłają słabsze ryby na drugą stronę. Straciłem tak prawie 10cm samicę, mało brakowało, a nie odratowałbym kilkunastocentymetrowego samca. W 240l zdecydowanie nie warto kombinować z dorosłymi rybami, a jeśli nie ma się perspektywy postawienia większego akwarium w przeciągu kilku miesięcy, to i młode trzeba odpuścić. Pomijam kwestie estetyki, zwłaszcza, że dobrze karmione Aulonocary potrafią osiągnąć dużo większe wymiary, niż te, które można znaleźć w książkach i w Internecie. Jako przykład zawsze podawałem jacobfreibergi z poznańskiego starego zoo (nie wiem, czy jeszcze tam pływają, widziałem je kilka lat temu), które miały co najmniej 20cm.


Krewetki są świetne jako karma dla Aulonocar. Kilka razy serwowałem im taki deser. Widok polujących 15cm ryb jest na prawdę imponujący.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.