Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Te rodzime występują również w Malawi "Występujące na terenach wokół jeziora wapienie i marmury wpływają na parametry wody w Malawi, przede wszystkim na wysoki poziom zasadowości – pH waha się od ok. 7,6 do 8,8. Twardość ogólna wody wynosi 4-6, a węglanowa 6-8 stopni niemieckich." cytat z http://www.malawi.pl/

Rybki z linku będą żyły i 112 ale czy to dla nich dobre? Spytaj tu http://klub-tanganika.pl/forum/

  jim napisał(a):
Tanganika..? Tak. Hello Africa!!!

Hello forum.klub-MALAWI :)

Opublikowano

[center:32drhaak]11111ab.jpg[/center:32drhaak]



witam

proszę jak byś mógł to rozrysuj schemat tego filtra. 90% rozumiem co i jak poza tym co będzie podłączone na dolnych 2 wyjściach ( pewnie kubeł ) i oczywiście gdzie wejście i wyjście z aQa

pozdro

Opublikowano

Proszę bardzo:


[center:udyl2suo]IMG_0742.jpg[/center:udyl2suo]


Wylewanie wody miało być początkowo za pompą, a dolewanie przed filtrem mechanicznym, ale ze względu na filtr mechaniczny na zasilaniu w wodę (nie ma na schemacie i fotkach) chciałem mieć możliwość puszczenia w kanał wody w nim stojącej przez tydzień od podmiany do podmiany bez wpuszczania jej w obieg.


* * *


Testów oświetlenia ciąg dalszy, czyli jak wysłać w kosmos producenta belki oświetleniowej :)


Ponieważ "hydraulikę" zrobiłem z PCV i oczywiście zostało rurek, kolanek itp. złożyłem (dosłownie) listwę oświetleniową.


[center:udyl2suo]IMG_0745.jpg[/center:udyl2suo]


Testowana poprzednio świetlówka została zamieniona na 18W sylvanię coś tam 10000K i po założeniu prowizorycznego odbłyśnika z 2 warstw (usztywnienie) folii alu efekt jest identyczny, przy redukcji 12W.

Opublikowano

Nie podoba mi się ten Twój schemat.

1. Czemu spust wody za mechaniką i przed pompą - woda będzie Ci spływała tylko siłą grawitacji, dodatkowo do tego każdy syf jaki wleci z wodociągów znajdzie się w akwa, lub zasyfi biologię.

2. Ze schematu wynika że mechanika i biologia będą miały taki sam przepływ - nie za dobrze....

Opublikowano
  kunta napisał(a):
Nie podoba mi się ten Twój schemat.

1. Czemu spust wody za mechaniką i przed pompą - woda będzie Ci spływała tylko siłą grawitacji, dodatkowo do tego każdy syf jaki wleci z wodociągów znajdzie się w akwa, lub zasyfi biologię.

2. Ze schematu wynika że mechanika i biologia będą miały taki sam przepływ - nie za dobrze....




a jak bys ty to zmienił. Rozrysuj jak możesz.

Opublikowano
  kunta napisał(a):
Nie podoba mi się ten Twój schemat.


Ad 1. Wylot mam ponad metr poniżej, przy spuście 1/2" przepływ jest wystarczający - testowane, poza tym zawsze mogę tam dołożyć bezrobotną OR2500. Jak zakręcisz zaworek między pompą a bio to nic nie wleci, bo woda jest nieściśliwa w rozważanym przedziale ciśnień. :)

Ad 2. A jak masz sumpa to co z równymi przepływami?


Ad "poza tym". Nigdzie nie napisałem, że mam wodę z chlorem z wodociągów.. :twisted:


Co do Twojej koncepcji, to nie widzę sensu dodatkowego narurowca przed, a zasadniczej mechaniki za pompą. Dlaczego? Bo tam będzie największy syf i drastycznie wzrosną opory na ssaniu, a właściwy mechanik będzie robił za biologię, bo nim się zabrudzi to zarośnie bakteriami. No i wprowadzasz dodatkowy opór. Właśnie ze względu na rosnący spadek ciśnienia na zabrudzonym wkładzie zastosowałem dwa równolegle.


EDIT.


Wersja koncepcyjna zabudowy zbiornika. Obramówka będzie w kolorze palisander, z braku innego materiału testowego chwilowo czarna.


[center:1c8f9rz2]IMG_0748.jpg[/center:1c8f9rz2]

Opublikowano
  jim napisał(a):

Co do Twojej koncepcji, to nie widzę sensu dodatkowego narurowca przed, a zasadniczej mechaniki za pompą. Dlaczego? Bo tam będzie największy syf i drastycznie wzrosną opory na ssaniu, a właściwy mechanik będzie robił za biologię, bo nim się zabrudzi to zarośnie bakteriami. No i wprowadzasz dodatkowy opór. Właśnie ze względu na rosnący spadek ciśnienia na zabrudzonym wkładzie zastosowałem dwa równolegle.



Właśnie dlatego że będzie tam największy syf daje się korpus przed pompą jako prefiltr (u mnie zatrzymuje wszystko większe niż 0,5mm). W chwili obecnej korpusy przed pompą zasyfią Ci się szybko o dopiero wzrosną opory.

Kolejną sprawą jest umiejscowienie pompy i wiem z doświadczenia (poprzednio tak miałem) że pompa dużo lepiej tłoczy niż ssie więc jeszcze jeden minus w temacie sprawności.

Co do zarastania mechanika biologią to ile Ty masz zamiar mieś brudne filtry - u mnie max 2 tygodnie bez czyszczenia wytrzymują... i to z prefiltrem.

Opublikowano

Zdecydowanie dałbym osobny obieg do napełniania akwarium, pomijając biologa, chlor w wodzie kranowej doskonale radzi sobie z bakteriami nitryfikacyjnymi, więc starał bym się aby woda ta nie dotykała mi w ogóle filtra bio.

Opublikowano

Jak zamknie zawór przed biologią to woda pójdzie przez mechaniki. Minus taki że muszą być czyste bo inaczej syfek wróci do akwa :wink: (wystarczyło odpływ i dopływ dać przed mechanikiem).

Pomysł z belką przedni :) obudowa też zapowiada się ciekawie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.