Skocz do zawartości

pomór dorosłych samców saulosi


ibanez

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od miesiąca coś dzieje się z moimi samcami saulosi. Po założeniu akwarium ( 2 lata temu )kupilem 12 malych rybek saulosi. Okazało sie ze 7 z nich to samce 5 samice. Oczywiscie miałem zamiar odłowic nadmiar samców ale wkońcu żal mi się ich zrobiło. Wyłoniły się dwa samce dominujące które podzieliły akwarium na pół. Reszta zdominowanych pływała w górnych partiach akwarium. Przez dwa lata taki układ działał i nie było zbyt ostrych starć między samcami. Około miesiąca temu podałem rybkom rzadko podawany pokarm - pręciki JBL. 4 dni po tym karmieniu zdechły dwa zdominowane samce saulosi . Myślałem że to wina tego pokarmu jednak teraz mam wątpliwości gdyż 3 dni temu zdechł mi kolejny samiec saulosi - jeden z dominantów. Przed zdechnięciem przez kilka dni nie jadł. Teraz drugi samiec dominujący przestał przyjmować pokarm i zrobił się niemrawy. Nie wiem co się dzieje. Wszystkie samce poza tym że były niemrawe wyglądały na zdrowe( żadnych opuchlizn ani śladów pobicia). ..


Macie jakiś pomysł co do przyczyny tego zdychania samców saulosi? Pozostałe ryby wyglądają i zachowują się zdrowo.


Moja woda: PH 8 , NO2 brak , NO3 między 40 a 50 mg/l , Twardość ogolna 9 , Twardosc weglanowa 9

Odchody ryb raczej normalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie zdechła też jedna samica rdzawa krótko po tych piewszych samcach saulosi. Też nie miała objawów zewnętrznych ( bez opuchlizn itd. ) . Pokarm od razu wyrzucilem. Podawałem go rzadko też wcześniej ale generalnie pyszczaki za nim nie przepadały tak jak np za hikari. Pyszczaki karmie głownie hikari excel i spiruliną superforte. Rzadko stosuje też granugreen no i JBLa pręciki też stosowałem....


Sprobuje obniżyć pozion NO3 przez częste podmiany wody. Może to poprawi sytuację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam w tej chwili ale postaram się może coś zrobić choć myśle że niewiele by dało bo ryba wygląda raczej zdrowo. Jeszcze jedna rzecz. Jako że zdechlo mi sporo rdzawych samic ( zdychaly inaczej niż te samce saulosi tzn puchły im oczy i brzuchy ) a samice saulosi zrobiły się szare dokupilem około 1,5 miesiąca temu 3 pyszczaczki żółte dla urozmaicenia akwarium. Może one przywlokly jakieś choróbsko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale tego to nie powiedziałeś :/. Ja bym stawiał na to,że i rdzawe i saulosi zdychają z podobnej przyczyny. Zakładając że parametry są takie jak mówisz to na Twoim miejscu kupiłbym np. ichtiomycin i ichtiofuran i zrobił kurację łączoną. Ewentualnie ichtiofuran+metronidazol.

Masz dużo zgonów i IMO nie ma co dłużej obserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem bo z rdzawych zdechło mi z 5 samic w przeciągu 1,5 roku w odstępach co kilka miesięcy i objawy były bardzo widoczne a tutaj jest jednarazowy pomór saulosi w szybkim czasie bez objawów. Tylko ta jedna samica któa zdechla razem z 2 samcami saulosi niedawno nie miała objawów jak poprzednie. tak czy siak postaram się przeprowadzić zalecaną przez Ciebie kurację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.