Skocz do zawartości

Unoszący się piasek


XGrzesX

Rekomendowane odpowiedzi

Mam od dwóch tygodni zalane akwarium. Do podłoża użyty został bardzo drobny piasek kwarcowy o granulacji chyba 0,1-0,5 mm. Piasek był wcześniej płukany (może za mało) ale cały czas mam problem z unoszącym się piaskiem w akwarium. W akwarium pracują dwa filtry - wewnętrzny Juwel o mocy 600l/h oraz Eheim 2073 o mocy ponad 1000l/h. Filtr zewnętrzny posiada deszczownię która jest pod taflą wody i skierowana lekko ku górze. Dysza filtra wewnętrznego skierowana jest też lekko ku górze. Kilkakrotnie płukałem wkłady filtrujące w filtrach. Kupiłem też najdrobniejszy wkład jaki był czyli JBL SymecMicro który wkłada się na 24 godziny i który wyłapują najdrobniejsze zanieczyszczenia. Oczywiście wkłady te po 24 godzinach były brudne ale niewiele to dało bo pył cały czas się unosi. Zmniejszenie mocy filtra coś tam może daje ale i tak nie rozwiązuje problemu. Proszę doradźcie co tym można jeszcze zrobić. Wymiana podłoża strasznie mnie przeraża bo dużo pracy włożyłem w uruchomienie tego akwarium.


Będę ogromnie wdzięczny za pomoc !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś też to przerabiałem.

dokładałem filtracji, dokładałem, i jeszcze dokładałem i nic (na maxa miałem koło 6000 lph w akwa 260l)

Wyłączyłem wszystko - troszkę lepiej ale kupska leżały na piachu.

Jedynym wyjściem była zmiana podłoża i późniejsza długa filtracja wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem nawet do producenta czy też dystrybutora tego piasku. Twierdzi, że piasek będzie się jedynie unosił w przypadku gdy był źle płukany. Możliwe że za słabo wypłukałem ale myślę, że gdyby to była kwestia słabego wypłukania to prędzej czy później syfek z piasku by był zebrany przez filtry. Czy możliwe, żeby był sprzedawany piasek akwarystyczny który się nie nadaje do akwarium ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma wspólnego unoszenie się piasku z jego płukaniem?

Źle wypłukany piach ( najczęściej rzeczny, z plaży czy żwirowni) brudzi wodę mechanicznie. Czyli odkleja się syf od niego, powoli wypłukuje etc. Ale to chyba logiczne?

Natomiast piach unosi się w wodzie ,ponieważ ma złą granulację( czyli po polsku: jest za lekki) i nie ma fizycznej możliwości by właśnie po wypłukaniu ją zwiększył. Bo jak? To nie gąbka.

Reasumując: jeżeli by brudził wodę, to owszem, zgodzę się, że jest źle wypłukany. Natomiast jeżeli unosi się, to niestety fail.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.