Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
jaki miasz system filtracyjny do swego akwarium ?


Masz możliwośc podłaczyc zewnętrzne DSB,;Nitrareduktor; Hydroponikę; Refugium ?



Filtracja taka:

DSCN6025.JPG


Po lewej mechanika, po prawej biologia w korpusie 10'' i Seachem De-nitrate obok.

W sumie pole do manewru mam bo wszystko poza akwa jest, miejsce jest również.



Kunta - strasznie to wszystko rozbudowane. Zastanawia mnie czy ta instalacja jest dodatkiem do akwarium, czy może odwrotnie :) Z tego co widzę tyle jest tej hydrauliki, że już nawet nie wszystko mieści się w szafce... Ja mimo wszystko pozostanę przy swoim najzwyklejszym układzie wewnętrzny mechanik+ zewnętrzny biolog. Filtracja narurowa, zwłaszcza w tak rozbudowanej formie, to przerost formy nad treścią...

Opublikowano

Powiem Ci szczerze ze zrobilem to tak aby moc kombinowac w przyszlosci z czymkolwiek sie da i nie byc jakos specjalnie ograniczany...

Z drugiej strony czy to az tak rozbudowane:

Korpus z prefiltrem - pompa - rownolegle dwa korpusy do mechaniki - korpus z ceramika do biologii - korpus po FBF zasypany Seachem'em Denitrate to rzekomej denitryfikacji - wodomierz co by pokazywal mi jaki mam przeplyw przez deni.

Mial byc jeszcze jeden korpus rezerwowy na rozne smakolyki typu zywica, wegiel itp ale w koncu go nie zamontowalem.

Wszystko moze wygladac jak poplatanie z pomieszaniem bo jest duzo rur gietkich, a to temu ze filtracja jest na plozach I moge z nia wyjechac poza szafke w celu czyszczenia (docelowo przed filtracja ma stac baniak ok 100 litrow na wypadek "W" czyli kwarantanna, odchow mlodziezy itp...

Opublikowano

Miło mi na to patrzeć, szczególnie jak sobie przypomnę, że gdy zaczynałem z narurowcami to wszyscy mówili mi że to nie zadziała :)

Opublikowano

Mi sie wydaje ze hydroponika byla by tutaj najlatwiejszym to zaaplikowania rozwiazaniem. No i najtanszym. Jesli tylko masz jakies sensowne oswietlenie ktore mozna roslinom zaaplikowac to ja bym sie wiele nie zastanawial. Za pare funtow masz calosc zmontowana....

Jak nie zadziala to mozesz dalej kombinowac i wtedy wydawac kaske...


Sam mam RO ktore uzywalem do roslinnego i uzywam do picia ale jesli mialbym gołe H2O dostosowywac do malawi to dziekuje. Wole gupiki hodowac.

Opublikowano

Pozostaje jeszcze kwestia umiejscowienia hydroponiki.

Jakieś 25-30 cm nad baniakiem mam HQI więc słabo to widzę...

Z lewej strony drzwi do ogródka, a prawej ciemny róg...


No i pozostaje jeszcze kwestia kranówki - zmierzyłem wczoraj podczas podmiany to oscylowało w granicach 35 więc kicha - oczyszczać wodę w akwa żeby syf dolewać.


Z drugiej strony cała ta zabawa z RO... magazynowanie 100 litrów wody.... najlepszym okazałby się chyba jakiś absorbent - coraz bardziej zaczynam rozmyślać nad tymi dziwadłami z linku w pierwszym poście...

Jak myślicie zda to egzamin?


Wczoraj podczas testów zastanowił mnie jeden fakt - woda w baniaku przed podmianą około 40, woda do podmiany około 35 i tak w sumie cały czas - czy te ryby tak mało brudzą czy też może Seachem De-nitrate jednak zaczął działać?

Ryb 31 sztuk pomiędzy 3 i 5 cm, plus dwa sumy około 10cm.

Opublikowano

Sam mam RO ktore uzywalem do roslinnego i uzywam do picia ale jesli mialbym gołe H2O dostosowywac do malawi to dziekuje.

A co w tym takiego skomplikowanego?

No coz, zbieranie i przechowywanie 100l RO. Potem zmienianie co tydzien pH i twardosci takiej ilości wody to wg mnie calkiem upierdliwa/czasochłonna sprawa.

Nie mowiac juz o tym, ze kosztowna (i nie chodzi mi tu tylko o koszt czasu).

Opublikowano

Sam mam RO ktore uzywalem do roslinnego i uzywam do picia ale jesli mialbym gołe H2O dostosowywac do malawi to dziekuje.

A co w tym takiego skomplikowanego?

No coz, zbieranie i przechowywanie 100l RO. Potem zmienianie co tydzien pH i twardosci takiej ilości wody to wg mnie calkiem upierdliwa/czasochłonna sprawa.

Nie mowiac juz o tym, ze kosztowna (i nie chodzi mi tu tylko o koszt czasu).[/quote:1nqlbr38] Czy czasochłonne to nie wiem? Czas potrzebny na przefiltrowanie 100l wody to ~6-8 godzin ( w zależności od wydajności membrany i ciśnienia wody w sieci). Ilości dodawanych soli są za każdym razem takie same (to dobieramy indywidualnie według potrzeb). A koszt spreparowania 100l wody oscyluje w granicach 2,5-2,6pln. To dużo? Bezcenna za to jest świadomość, że nie lejemy do zbiornika ścieku :wink:

Opublikowano

ok. W takim razie po co podmieniasz ?


Podmiana to nie dogmat, że musi być obowiązkowo.

Z założenia duże podmiany w akwa są po to by usunąć nadmiar NO3. Ponadto terminy "nadfiltracja, duże podmiany "m powstały w okresie hm 20 lat wstecz ? Kiedy zorientowano się że to wysokie NO3 jest szkodliwe, że ryby brudzą itp - przy założeniu tych samych przyzwyczajeń co do kształtu filtracji i nie uległy natychmiastowej zmianie.


Od kilku lat zwiększacie wydajność filtracji mechanicznej, cyrkulacji, ale to przecież nie tylko czysto na dnie - to także odciążenie biologii, dzięki czemu filtr bio może być mniejszy.

Zaczynasz stosować coraz lepszej jakośc karmę; obecne standardy obsady są bardziej restrykcyjne niż kiedyś. W tej chwili zbiornik 240 już jest mały 150/50/50 staje się standardem przy zachowaniu tej samej obsady. To wszystko ma wplyw na jakość wody. Duże podmiany są na tyle mało problematyczne i niskobudżetowe że mało kto mysli czy się z tego nie wyłamać.


masz już calkiem rozbudowany system filtracji. Po co chcesz podmieniać duże ilości wody. Doinwestuj już to co masz. Jeśli 1 sachem pozwala Tobie utrzymać parametry NO3 na stałym poziomie, oznacza to że pochłania na bieżąco to co ryby produkują, dorzuć 2 sachem, powinna spadać.

Zapewne odezwą się Ci którzy będą pisać o tych innych składnikach. Ja się pytam jakich? Niech nazwą - wtedy kupisz i będzie dawkować. A jeśli są tak mało potrzebne, to zamiast 100 l podmieniać, okaże się że 10l tygodniowo podmiany wody będzie całkowice wystarczającą wielkością je uzupełniającą. A jaki to wpływ na (nie)przyrost niechcianego NO3 już nie muszę mówić.


Co do hydroponiki. Rośliny nie mogą rosnąć w korytku którego dno sięga zbiornika ? albo powyżej HQI ?

A co stoi na przeszkodzie dodatkowego oświetlenia ? wtedy nawet refugium ( filtr glonowy) w formie zamkniętej rury z przepływem umieszczony w szafce ma rację bytu.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.