Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Oj z tym rozkładaniem się agresji na 2 samce to różnie bywa...

Mój przykład Saulosi.

4 samce - 3 ładnie wybarwione podzieliły zbiornik między siebie - 4 szary dostawał od każdego wybarwionego.

Wybarwione miały tylko delikatne potyczki na granicach rewirów.

Pozbyłem się zdominowanego i następnego dnia 2 pięknie wybarwione, zbiornik podzielony na 2 części, najsłabszy z poprzednio wybarwionych zmienił się w śledzia i dostawał od dwóch pozostałych.

Po czasie podrósł synek jednego z nich, został zdominowany i znowu w akwa były 3 rewiry, i jeden samiec szary który z każdej strony dostawał bęcki...


Z tego wynika, że żeby ktoś był dominantem, ktoś musi być zdominowany. Czy może zawsze trzeba mieć takiego jednego chłopca do bicia?

Opublikowano
A czy połączenie P. Saulosi i Maingano z Yelow nie będzie błędem ze względu na żywienie? Podobno yelow je skorupiaki a saulosi i maingano są roślinożerne. Mam rację?


Da rade saulosi i maingano to wszystkozercy dodajac yellowa diete dajesz w kierunku bardziej miesnym.

Kup po 10 szt maluchow z kazdego gatunku a haremy wyklaruja sie same,reszte odlowisz.

Opublikowano
Z tego wynika, że żeby ktoś był dominantem, ktoś musi być zdominowany. Czy może zawsze trzeba mieć takiego jednego chłopca do bicia?

Nie do końca, zazwyczaj dzieje się tak przy układzie wielosamcowym z jednego gatunku. W układach kilku gatunków z jednym samcem, najczęściej jest szef któremu inni schodzą z drogi bez większych bijatyk, oczywiście jeśli dobrze dobierzemy obsadę gatunkowo (poziom agresji, podobieństwo samców, terytorializm)

Opublikowano
Z tego wynika, że żeby ktoś był dominantem, ktoś musi być zdominowany. Czy może zawsze trzeba mieć takiego jednego chłopca do bicia?

Nie do końca, zazwyczaj dzieje się tak przy układzie wielosamcowym z jednego gatunku. W układach kilku gatunków z jednym samcem, najczęściej jest szef któremu inni schodzą z drogi bez większych bijatyk, oczywiście jeśli dobrze dobierzemy obsadę gatunkowo (poziom agresji, podobieństwo samców, terytorializm)


I czy wtedy każdy samiec, z każdego gatunku ma szansę się wybarwić?

Opublikowano

Trzeba podkreślić że do tego potrzebne są dobre warunki ,

przy stresie i nieodpowiednim towarzystwie raczej się nie będą chciały trzeć.

Ale fakt często to robią , u kumpla saulosi noszą non stop/nie kłamię.

Jedna , druga wypluwa to następne 3 już mają...

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

A gdybym zdecydował się na jednogatunkowe Saulosi 5+10 to pytanie do Exasperatus: co to znaczy dobre oświetlenie - jakie proponujesz?

Opublikowano

Co do rozpoznania płci u małych rybek sytuacja jest trudna ale nie niemozliwa do wykonania:


- najłatwiej jest u Labidochromis caeruleus, jeśli rybki sa z jednego miotu samce zazwyczaj są troszke większe i mają ciemniejsze płetwy. Jak mają po 3 cm zaczynają juz delikatnie rywalizować.


- maingano - patrzeć trzeba na brzuch i płetwy - samce od małego mają ciemniejsze końcówki płetw a samice mają jaśniejsze brzuchy. Teraz to wiem, ale swego czasu miałem 6 szt. i wszystkie okazały się samcami. Do ok. pół roku było ok. aż pewnego dnia zaczeły się po prostu mordować, przeżyły dwa. Po tym zajściu kupiłem dwie samiczki i dopiero wtedy zrozumiałem jak wyglądają.


- saulosi - nie mam pojęcia - miałem kiedyś siedem i wszystkie wyglądały tak samo aż pierwszy samiec zaczoł się przebarwiać.

Opublikowano

Nie chcę zaczynać nowego tematu bo wątek ten sam. Zaszła natomiast dosyć istotna zmiana: wymieniam akwarium na większe - 375l 150x50x50.

I tu moje pytanie: chce pozostać przy Saulosi Coral, Maingano i Yellow. Jaki 4 gatunek będzie pasował do tego zestawienia? Żeby urozmaicić kolory a i żeby pokarm pasował?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.