Jump to content

Recommended Posts

Posted

Problem mój jest natury takiej że kranówka u mnie ma wyższe NO3 niż woda w akwa...


Jestem permanentnie w rejonach >50 (kranówka ma jeszcze trochę więcej...) i zbiłem to ostatnio do ok.30 używając NitratEX od JBL w kuble ale problem polega na tym że granulat ten nasyca się NO3 do pełna w 2 dni, trzeba to z kubełka wyjąć, regenerować 2 dni w solance i jeśli dalej poziomy są wysokie - z powrotem do kubełka...


Działa, ale praco-czasochłonne bardzo. Do tego w kuble trzeba często grzebać co wcale mi się nie podoba...


Był tu kiedyś wątek o produktach Seachem, de nitrate dokładniej, jakieś konkluzje nt. efektywności? Nie doczytałem się żadnych w starym wątku a szkoda bo produkt wydaje się być wart zainteresowania. Wymaga on małego przepływu (max 100l/h) ale mają też coś innego - Matrix (do użycia w filtrze o dużym przepływie).


Ktoś kiedyś spotkał się z tymi produktami?

http://www.seachem.com/Products/product_pages/denitrate.html


http://www.seachem.com/Products/product_pages/Matrix.html


Z góry dzięki za opinie

Posted

purigen jest wydajniejszy niż zywica Zooleka, ale cudów też nie stwarza.

Jeśli już chcesz działać z żywicami, to polecam na węzu kubełka zamontować filtr 10" jak np. http://www.sklep.klarsan.com/filtr-10-typu-atlas-1.html


+ 2 zawory. Wtedy wymiana wkładu chem. jest szybka bez ruszania kubełka.

albo na bazie takiego wkładu, poprzez trójnik z węża kubełka uruchamiasz denitrator czy hydroponikę czy refugium. Jeśli masz tak wysokie NO3 to zmniejsz podmiany oraz interweniuj np. w sanepidzie że woda kranowa nie spełnia wymogów wody do picia (jesli to woda z miejskiego ujęcia).

Myslałeś nad innymi metodami zbijania NO3 ?

Posted

Ja używam De-nitrate Seachema.

Zacząłem go stosować jakieś 7-8 tygodni temu więc czas najwyższy żeby zaczął działać (na opakowaniu napisane że przez ok 6 tygodni dojrzewa)

Wg ich przepisu już powinien zacząć działać - praktyka jest nieco inna ale poczekam jeszcze trochę może dłużej dojrzewa itp.

W sumie ostatni raz test na NO3 robiłem 2 tygodnie temu więc dziś przy podmianie zobaczę jak sprawy się układają.

Dałem 2 litry do zbiornika 450 litrowego (więc maxymalna zalecana dawka)


BTW - przepływ nie powinien być większy niż 200lph

Posted

Przy takiej ilości azotanów w wodzie wodociągowej poważnie zastanowiłbym się nad zakupem filtra RO. Do tego pojemnik/beczka, czysty NAHCO3 do podniesienia zasadowości i sól do mineralizacji (np Cichlid Lake Salt Seachem'a) i po problemie. Rozwiązanie to jest na dłuższą metę bardziej ekonomiczne niż stosowanie np NitratEx'u.

Posted

Każda, ale to każda żywica wymaga regeneracji.. Tego nie ominiesz. Myślałeś może o hydroponice ? Imo to jedno z najlepszych złóż biologicznych w akwarystyce. Piękne rośliny zaabsorbują wysokie no3 do prawie zerowego poziomu, przy czym koszt stworzenia tego jest znikomy.

Posted

Myślałem o tym ale przy aktualnym układzie w pokoju w którym jest akwarium ciężko będzie mi to gdzieś (nad nim) zmieścić.


Aczkolwiek pomyślę jeszcze nad tym jeśli permanentnie rozwiązało by to mój problem...

Posted

Widzę że Londyńską wodę pompujesz do baniaka .... uuu bida tu straszna z wodą.

Ja stosowałem już żywicę NitratEx, Purigen kilka innych wynalazków i lipa.

Teraz zobaczę jak to będzie z tym denitratem Seachema - jeżeli to nie wyjdzie to chyba rzeczywiście trza będzie donicę zapodać :]

W ciężkich czasach (NO3>80) robiłem podmiany na mineralkę Tesco.

Przetestowałem prawie wszystkie dostępne tu wody niegazowane i ta najtańsza jest najlepsza (NO3<5, ph=7,6), co najciekawsze najgorszym ściekiem (dla naszych celów) okazał się Evian...

Posted

RadoHC, to może denitryfikator? Zerknij w mój podpis. Kilka osób już robiło według tego projektu "skokowy przepływ" i wszystkim działa bez zarzutu. U mnie działa od lutego i już całkiem o nim zapomniałem, ostatnia ingerencja w jego ustawienia była 2 miesiące temu. Zapomniałem też co to jest NO3 :-) Wodę podmieniam jak fosforany wzrastają co około 4 tygodnie. Ostatnio nawet zapomniałem mu odkręcić zawór po odłączaniu kubełka do czyszczenia i stała w nim woda przez 30 godzin, jak się zorientowałem spuściłem ją całkiem, włączyłem płukanie filtra na 3 godziny i na drugi dzień jego skuteczność powróciła.

Posted
]RadoHC, to może denitryfikator? Zerknij w mój podpis. Kilka osób już robiło według tego projektu "skokowy przepływ" i wszystkim działa bez zarzutu.


Nie bluźnij :P

Mi nie działał wcale już na samym początku, do tego zamiast usuwać NO3 zamieniał je w NO2.

Posted

Ale Ty nie robiłeś denitryfikatora tylko robiłeś testy denitryfikacji wody w zamkniętych fiolkach.

W moim artykule jedna osoba robiła takie same testy z powodzeniem i tez etapem pośrednim było NO2:

Przemowił do mnie ten artykuł, wiec spróbowałem.

Próbki z cukrem (woda NO2=0, NO3=50) po 6ciu dobach NO2=0 i NO3=0 :).

Jako ciekawostkę dodam, że po 4 dobach NO3 poza skalą, bo i NO2 powyżej 5mg, prawie zwątpiłem, ale cierpliwość....:)

Zabieram się do montażu.


Nikt nie napisał, że mu nie działa a Ci, którzy zrobili są zadowoleni.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • To jak masz rzeczkę w okolicy to wygrałeś w totka  :)... Co do ilości wody, to nie jest problem, zależy jak ustawisz automatyczne dolewanie i na ile litrów :), a od tego policzyć to już z górki... Biorąc pod uwagę Twój zbiornik i powiedzmy 10% dziennie to masz okolice 1m3 wody podmienionej... Większa podmianka raczej nie będzie potrzebna o ile ryby nie są jakimiś brudasami... Problem podmiany jest raczej z temperaturą wody dolewanej, abyś nie wychłodził zbiornika, bo nie wiem jakie są ryby i temperatury u Ciebie... Reszta to ustawienia i tyle... Licząc na spokojnie to dla mnie było by takie ustawienie podmiany aby dziennie podmienić maksymalnie 3% zbiornika lub łącznie tygodniowo 10-20%...    
    • Kolega chce sprzedać akwarium o wymiarach 150x60x60 z szafką i kubełkiem, filtr kubelkowy JK EF1200, lampa led podwieszana. Cena do negocjacji. 
    • Od ubiegłego czwartku w moim akwarium 120x50x50cm zagościły bardzo młode, bo 3-4cm..... Mylochromis sp. mchuse w ilości 7szt  Oraz Exochochromis anagenys yellow 6szt.   Oczywiście docelowo trafią do akwarium 180x55x55cm.   Bardzo ruchliwe ryby , ciężko je uchwycić żeby zrobić ładne zdjęcie.    Póki co pływają w akwarium z młodymi sumami polli white wielkości 5-6cm w ilości 5szt.   Myślę jeszcze nad dodaniem jakiegoś jednego gatunku, który docelowo powędrowałby z w/w młodzieżą do docelowego akwarium. Tutaj "chodzi mi" głównie po głowie dimidiochromis strigatus, Ew. protomelas similis lub sciaenochromis fryeri.
    • @Morganelo moje pytanie dotyczy jedynie ilości podmianki w moim zbiorniku. Wiem, że zrobię zbiornik minimum 10m3. Zastanawiałem się nad 20m3 ale cena dość wysoka.  Zbiornik będzie zbierał też deszczówkę z dachu i podwórka, ale w planie mam pompę awaryjną lub przelew do rzeki płynącej w moim podwórku. Pewnie zrobię przelew na wypadek jakiś gwałtownych ulew, ale chciałbym znać ilość wody, która spłynie dziennie z akwarium.
    • Dla siebie znalazłbym bez problemu. Ale z kobietami to już inna sprawa.
    • Pytanie najważniejsze dla Ciebie, na które musisz znać odpowiedź od samego początku. Do czego chcesz wykorzystać tą zebrana wodę??? Ode mnie, bo sam w planie domu mam wkopanie zbiornika na wodę 10m3, dla akwarystyki oraz może pod rynny: - Zbiornik dobierz w taki sposób aby zapewnić sobie rezerwuar na wodę na klika dni (bo przy Twoich 10m3 wody to podmianka pewnie w okolicach 1m3 dziennie) - Wodę zebrana możesz wykorzystać w dwojaki sposób, pompa i podlewasz ogródek (to dobre na lato) ale już w zimie masz problem... Tutaj rozwiązanie najlepsze i mniej obsługowe to instalacja rozsączania na podwórku, ogrodzie, a sam zbiornik nie będzie musiał być aż taki duży... Możesz też wstawić pompę, która w razie nadmiaru wody, której nie jesteś w stanie wykorzystać przeleje ją do kanalizacji... Tutaj nadmienię, że do rozsączania jest potrzebny spory teren o dobrej chłonności, jak masz warstwę gliny, to nie bedzie ciekawie... Opcji jest wiele, ale bez wstępnych ustaleń można wymyślać na potęgę co i jak zrobić...
    • A nie lepiej poszukać w internecie? Na pewno będzie większy wybór i na pewno znajdzie się coś w lepszej cenie. Ja mam w akwarium roślinnym Fluvala Plant, a w Malawi Skylight Entriq. Obie się nadają do hodowli roślin i obie mogę polecić. 
    • W Piątek robiłem porządki, młode już podrosły. 
    • W imieniu znajomej proszę o polecenie w Katowicach i okolicy sklepu z dużym wyborem oświetlenie potrzebnego do hodowli roślin akwarystycznych. Z góry dziękuję za pomoc.
    • W  Malawi są granity.  Daj granitowe otoczaki, moim zdaniem najlepiej to wygląda i kosztuje grosze. Zresztą cokolwiek dasz, to nie ma znaczenia,  jak będą dobre warunki to to  pięknie poobrasta glonami i będzie nie do odróżnienia, co tam dałeś. Ważne żeby było dużo i żeby były zakamarki, gdzie  mbuna mogą włazić - uwielbiają to.  Dobrze wyglądają duże głazy - na forum są instrukcje, jak je zrobić. Na zdjęciu  małe kamienie na dole to naturalne otoczaki, te duże to moja produkcja.  Zgadzam się też z lukBB i Bojarem - śnieżno-biały piasek średnio pasuje, bardziej naturalnie wygląda zwykły piasek rzeczny.  Oczywiście każdy ma swój gust i Twój zbiornik ma się podobać przede wszystkim Tobie,  ale Malawi to akwarium biotopowe i dobrze jest je urządzić jak najbardziej naturalnie - wtedy wychodzi zaje*iście.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.