Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Jestem nowy na tutejszym forum.

Od pewnego czasu zaglądam tutaj i zbieram wiedzę na temat malawi,gdyż już niebawem z synem założymy właśnie takie akwa.

Dla mnie jest to powrót do akwarystyki po ok.20 latach,no i widzę że od tego czasu wiele się zmieniło .

mamy już akwa-200l 100x40x50-Wromak,proste,

filtr zewn.Eheim 2073+dyfuzor(też Eheim)

wewn.Eheim2012 również z dyfuzorem

grzałka Eheim 150W

wewn-piasek drobny kwarcowy akwarystyczny

-czerwony i pomarańczowy piaskowiec-ze składu budowl.-wygotowane i aktualnie moczone

oświetlenie-pokrywa na zamówieniePcV(?)

-3x39W T5-wiem że za dużo jak do malawi,alemam możliwość włączenia na raz np. tylko jednej świetlówki

rośliny-planuję anubias ,kryptokoryna mikrozorium,po kilka lub jedną sztukę,wiem że do malawi roślin nie potrzeba za dużo,albo wogóle,ale ja je lubię w akwa ,no i przez nie będzie trochę lepsza gospodarka gazowa w baniaczku.



Co do obsady-syn ma obiecane dostać samca Elongatusa Mpanga,no i tak już się "zżył" z tą rybką że raczej musi być(nie wiem czy do naszego akwa może być-ale chyba musi :? ),dokupimy jakieś 4 samiczki

Dodatkowo planuję jeszcze saulosi 1+4,5 i albo tyle albo jescze jeden gat np.yellowek.



Mam również pytanie,czy elongatus mpanga będzie dobrze współżył z saulosi i yellow i czy żywieniowo będzie zgoda-pytam bo yellow jest wszystkożercą więc pewnie od czasu do czasu przydałoby się dać mu jakieś"mięsko" :wink:


Poza tym co sądzicie o naszym akwa proszę o rady i opinie.

Co do obsady i ilości gatunków to zależy nam bardziej na estetyce niż na obserwacji np.walki samców o dominację czy terytorium więc wolę np. trzy gatunki po jednym samcu niż jeden z np. trzema i ciągłymi awanturami

Opublikowano

Witam.

Do takiego baniaczka max. 2 gatunki.Samce mpangi i saulosi to pasiaki i nie muszą się dogadać(mogą się widzieć jako konkurenta).Zostałbym przy saulosi jednogatunkowo ewentualnie dorzucił jakiś mniejszy gatunek.


Eheim 2012 będzie za słaby jak na Malawi,musisz poszukać czegoś o przepływie ok 1000l/h,najlepiej głowica+gąbka.


Nie zapomnij na dno akwa dać styropianu pod kamienie.

Opublikowano

Perez, widzisz ze Elongatus jest juz obiecany i musi byc :mrgreen: w takim akwa elongatusa mozesz trzymac, a ze jest raczej roslinozerny to "yellowka" raczej bym do niego nie dawal.Saulosi tez jest pasiasty, zamiast saulosi moze np. Metriaclima Sp. "Membe deep" i powinno byc OK.

Opublikowano
Witam.

.Samce mpangi i saulosi to pasiaki i nie muszą się dogadać(mogą się widzieć jako konkurenta.


właśnie tego się obawiałem... :(



Eheim 2012 będzie za słaby jak na Malawi,musisz poszukać czegoś o przepływie ok 1000l/h,.


Hmm, zdania ,nawet na waszym forum są podzielone,początkowo miałem wogóle nie robić wewn.,nasz ,zewn. jest dosyć mocny,więc ten zewnętrzny traktuję raczej jako uzupełnienie cyrkulacji,napowietrzenie i dodatkowo oczywiście filtracja a ponieważ Eheim opisuje go jako odpowiedni do 200l to mam nadzieję że jako uzupełnienie wystarczy.jeśli nie to go wyrzucę :wink:

Perez, widzisz ze Elongatus jest juz obiecany i musi byc :mrgreen: w takim akwa elongatusa mozesz trzymac, a ze jest raczej roslinozerny to "yellowka" raczej bym do niego nie dawal.Saulosi tez jest pasiasty, zamiast saulosi moze np. Metriaclima Sp. "Membe deep" i powinno byc OK.


Dokładnie,Mpanga raczej musi być-prezent od kuzyna :P zaraz sprawdzam podany przez ciebie Membe deep-wielkie dzięki

Alternatywą może też być M.interruptus.Najważniejsze by samiczki były ładne by rozjaśnić troszkę baniak :wink:

też zaraz sprawdzam ten gatunek! obejżymy i poczytamy.


dzięki za szybką odpowiedzi ,liczę dalej na waszą pomoc.

Jeśli przyjdą wam jakieś odpowiednie i fajne kolorystycznie zestawienia do Mpangi to bardzo proszę o sugestie!

Opublikowano
Hmm, zdania ,nawet na waszym forum są podzielone,początkowo miałem wogóle nie robić wewn.,nasz ,zewn. jest dosyć mocny,więc ten zewnętrzny traktuję raczej jako uzupełnienie cyrkulacji,napowietrzenie i dodatkowo oczywiście filtracja a ponieważ Eheim opisuje go jako odpowiedni do 200l to mam nadzieję że jako uzupełnienie wystarczy.jeśli nie to go wyrzucę


Raczej będziesz musiał podzielić rolę filtrów.Pysie bardzo brudzą,to nie neonki.Generalnie filtr zew,(kubeł)odpowiada za biologię a wew.zbiera nieczystości.Cotygodniowe otwieranie kubełka to nienajlepszy pomysł,zresztą było sporo na ten temat na forum :wink:

Opublikowano
Tak samiczki membe są żółte,to taka mniejsza "wersja" msobo :P

msobo piękna samiczka! czy ten gatunek nie bardzo się nadaje do e.mpangi? czy samce są podobne?


Membe deep również mi się podoba,z tym że tak samo jak ceruleus jest wszystkożelny więc czemu będzie lepszym zestawieniem do mpangi?

Opublikowano

"Yellowek" jest wiecej mieso niz wszystkozerny i dieta z przewaga roslinna nie bedzie dla niego za dobra, dlatego zaproponowalem ci "Membe" ktora lepiej da sobie rade na roslinnej diecie z malym dodatkiem mieska od czasu do czasu.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.