Jump to content

malawi 200L początek


stach1111

Recommended Posts

Witam,

Jestem nowy na tutejszym forum.

Od pewnego czasu zaglądam tutaj i zbieram wiedzę na temat malawi,gdyż już niebawem z synem założymy właśnie takie akwa.

Dla mnie jest to powrót do akwarystyki po ok.20 latach,no i widzę że od tego czasu wiele się zmieniło .

mamy już akwa-200l 100x40x50-Wromak,proste,

filtr zewn.Eheim 2073+dyfuzor(też Eheim)

wewn.Eheim2012 również z dyfuzorem

grzałka Eheim 150W

wewn-piasek drobny kwarcowy akwarystyczny

-czerwony i pomarańczowy piaskowiec-ze składu budowl.-wygotowane i aktualnie moczone

oświetlenie-pokrywa na zamówieniePcV(?)

-3x39W T5-wiem że za dużo jak do malawi,alemam możliwość włączenia na raz np. tylko jednej świetlówki

rośliny-planuję anubias ,kryptokoryna mikrozorium,po kilka lub jedną sztukę,wiem że do malawi roślin nie potrzeba za dużo,albo wogóle,ale ja je lubię w akwa ,no i przez nie będzie trochę lepsza gospodarka gazowa w baniaczku.Co do obsady-syn ma obiecane dostać samca Elongatusa Mpanga,no i tak już się "zżył" z tą rybką że raczej musi być(nie wiem czy do naszego akwa może być-ale chyba musi :? ),dokupimy jakieś 4 samiczki

Dodatkowo planuję jeszcze saulosi 1+4,5 i albo tyle albo jescze jeden gat np.yellowek.Mam również pytanie,czy elongatus mpanga będzie dobrze współżył z saulosi i yellow i czy żywieniowo będzie zgoda-pytam bo yellow jest wszystkożercą więc pewnie od czasu do czasu przydałoby się dać mu jakieś"mięsko" :wink:


Poza tym co sądzicie o naszym akwa proszę o rady i opinie.

Co do obsady i ilości gatunków to zależy nam bardziej na estetyce niż na obserwacji np.walki samców o dominację czy terytorium więc wolę np. trzy gatunki po jednym samcu niż jeden z np. trzema i ciągłymi awanturami

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Do takiego baniaczka max. 2 gatunki.Samce mpangi i saulosi to pasiaki i nie muszą się dogadać(mogą się widzieć jako konkurenta).Zostałbym przy saulosi jednogatunkowo ewentualnie dorzucił jakiś mniejszy gatunek.


Eheim 2012 będzie za słaby jak na Malawi,musisz poszukać czegoś o przepływie ok 1000l/h,najlepiej głowica+gąbka.


Nie zapomnij na dno akwa dać styropianu pod kamienie.

Link to comment
Share on other sites

Perez, widzisz ze Elongatus jest juz obiecany i musi byc :mrgreen: w takim akwa elongatusa mozesz trzymac, a ze jest raczej roslinozerny to "yellowka" raczej bym do niego nie dawal.Saulosi tez jest pasiasty, zamiast saulosi moze np. Metriaclima Sp. "Membe deep" i powinno byc OK.

Link to comment
Share on other sites

Witam.

.Samce mpangi i saulosi to pasiaki i nie muszą się dogadać(mogą się widzieć jako konkurenta.


właśnie tego się obawiałem... :(Eheim 2012 będzie za słaby jak na Malawi,musisz poszukać czegoś o przepływie ok 1000l/h,.


Hmm, zdania ,nawet na waszym forum są podzielone,początkowo miałem wogóle nie robić wewn.,nasz ,zewn. jest dosyć mocny,więc ten zewnętrzny traktuję raczej jako uzupełnienie cyrkulacji,napowietrzenie i dodatkowo oczywiście filtracja a ponieważ Eheim opisuje go jako odpowiedni do 200l to mam nadzieję że jako uzupełnienie wystarczy.jeśli nie to go wyrzucę :wink:

Perez, widzisz ze Elongatus jest juz obiecany i musi byc :mrgreen: w takim akwa elongatusa mozesz trzymac, a ze jest raczej roslinozerny to "yellowka" raczej bym do niego nie dawal.Saulosi tez jest pasiasty, zamiast saulosi moze np. Metriaclima Sp. "Membe deep" i powinno byc OK.


Dokładnie,Mpanga raczej musi być-prezent od kuzyna :P zaraz sprawdzam podany przez ciebie Membe deep-wielkie dzięki

Alternatywą może też być M.interruptus.Najważniejsze by samiczki były ładne by rozjaśnić troszkę baniak :wink:

też zaraz sprawdzam ten gatunek! obejżymy i poczytamy.


dzięki za szybką odpowiedzi ,liczę dalej na waszą pomoc.

Jeśli przyjdą wam jakieś odpowiednie i fajne kolorystycznie zestawienia do Mpangi to bardzo proszę o sugestie!

Link to comment
Share on other sites

Hmm, zdania ,nawet na waszym forum są podzielone,początkowo miałem wogóle nie robić wewn.,nasz ,zewn. jest dosyć mocny,więc ten zewnętrzny traktuję raczej jako uzupełnienie cyrkulacji,napowietrzenie i dodatkowo oczywiście filtracja a ponieważ Eheim opisuje go jako odpowiedni do 200l to mam nadzieję że jako uzupełnienie wystarczy.jeśli nie to go wyrzucę


Raczej będziesz musiał podzielić rolę filtrów.Pysie bardzo brudzą,to nie neonki.Generalnie filtr zew,(kubeł)odpowiada za biologię a wew.zbiera nieczystości.Cotygodniowe otwieranie kubełka to nienajlepszy pomysł,zresztą było sporo na ten temat na forum :wink:

Link to comment
Share on other sites

Tak samiczki membe są żółte,to taka mniejsza "wersja" msobo :P

msobo piękna samiczka! czy ten gatunek nie bardzo się nadaje do e.mpangi? czy samce są podobne?


Membe deep również mi się podoba,z tym że tak samo jak ceruleus jest wszystkożelny więc czemu będzie lepszym zestawieniem do mpangi?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
  • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
  • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
  • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
  • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
  • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
  • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
  • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
  • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.