Jump to content

pomysl na filtracje sump + mechanik do 924l


Recommended Posts

witam, mam pewien pomysl na filtracje do 924l czytalem ostatno i ogladalem przerozne rozwiazania do tego typu zbiornika , jednak wypowiedzi sa rozne tak szczerze mowiac peka mi juz glowa od tego wszystkiego . moze pomozecie znalesc jakies sensowne rozwiazanie ? zastanawiam sie jakiej wielkosci musial by byc sump ?

post-9667-14695712633708_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy mi się dobrze wydaje, ale jeśli w sumpie będzie potężna bateria gąbek, to filtracja mechaniczna będzie się odbywała właśnie na początku sumpa. czy wobec tego konieczny jest filtr mechaniczny + narurowce - według mnie nie. Aby wymusić cyrkulacje pomyślałbym raczej o 2-3 silnych cyrkulatorach.

Link to comment
Share on other sites

ja bym zmienił pierwszą komorę od prawej strony -tak jak masz teraz woda będzie płynąć górą i gąbki na nic się nie zdadzą.

Dodatkowo pomyślał bym nad rewizją(dodatkowy zrzut wody w kominie). W twoim projekcie nie widzę jej , a naprawdę warto ją mieć dla własnego bezpieczeństwa.Może jeszcze jedna mała sugestia nie rób tylu komór (pomijam mój rysunek) według mnie dałbym

- pierwsza zrzut możesz w nich dać gąbki

- druga na wkłady do biologa

- ostatnia na pompę i pozostały osprzęt typu termometr grzałki itp

Jeżeli będziesz miał pompę poza sumpem ,rozważył bym wywiercenie otworu w bocznej ściance na poziomie pompy .

post-8160-14695712635054_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dodatkowo pomyślał bym nad rewizją(dodatkowy zrzut wody w kominie). W twoim projekcie nie widzę jej


-byla w planach ale zapomnialem narysowac

-gabki to nie konieczne tak sobie tylko pomyslalem ! wiadomo ze beda zmiany w tym

- tak wlasnie mysle jeszcze co do tego rysunku to podmiany wody chyba bedzie lepiej robic przez mechanika a nie w sumpie.

mam 200l. malawi od roku i na razie sie ucze , a dodalem moj rysunek wlasnie zeby poczytac wypowiedzi

bardziej doswiadczonych uzytkownikow.


z gory dziekuje za dorady !

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o filtrację do akwarium o takich pojemnościach to nie ma lepszej filtracji niż sump ale żeby była ona bezpieczna musisz mieć zachowane pewne zasady takie jak:

- odpowiednia wysokość grzebienia na kominie

- odpowiednia wysokość przegród w sumpie

- odpowiednia wielkość komór i całego sumpa

- zachowany zapas przestrzeni w sumpie na zrzut wody z akwarium w czasie wyłączenia pompy

według rysunku jaki umieściłeś masz za wysoko wklejone przegrody w sumpie, jeśli przytka Ci się któraś z komór to woda będzie wylewać się na podłogę a powinna przelać się do następnej komory.


jeśli w sumpie będzie potężna bateria gąbek, to filtracja mechaniczna będzie się odbywała właśnie na początku sumpa. czy wobec tego konieczny jest filtr mechaniczny + narurowce - według mnie nie.


Zgadzam się z tym dlatego ja bym tego nie zakładał.

Jak coś jest przedobrzone to też nie dobrze.

Ale to moje zdanie.

Link to comment
Share on other sites

Biokule dałbym do komina , na górę komina kratkę i masz złoże zraszane.

Do pierwszej komory sumpa , tak jak poprzednicy pisali gąbki o różnej gradacji , w drugiej komorze , złoże biologiczne , a w trzeciej pompa , grzałki , dolewka , oraz dopływ wody i ew. spływ do kanalizy.

W tej wielkości baniaku pomyśl nad ciągłą podmianą wody , oszczędzi Ci to dużo pracy.

A do środka , zamiast mechaników , jeden lub dwa cyrkulatory o wydajności ok 6000-8000l/h.

Powinno to załatwić Ci filtrację mechaniczną.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
  • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
  • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
  • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
  • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
  • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
  • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
  • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
  • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.