Skocz do zawartości

OSAD NA WODZIE


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Prosze o rade. Na powierzchni wody pojawil sie tlusty, mleczny nalot. Parametry wody sa w porzadku, jedynie NO3 troche skoczylo i przed sama cotygodniowa podmiana oscyluje pomiedzy 25 a 50. padlo mi kilka ryb w ostatnim miesiacu. Nie zauwazylem zadnych objawow chorobowych, wszystkie zachowuja sie jak zawsze: normalna agresja, tarlo, inkubacja, ryby sie rozmnazaja. Zbiornik to 450l, filtracja to UNIMAX 700 plus Unimax unifilter 750. Napowietrzenie przez deszczownie i filtr wewnetrzny. W kubelku nie wymienialem zeolitu od 5 ciu miesiecy, zastanawiam sie czy to moze byc przyczyna..? Co podmiane dodaje nitrivec SERY, czy moze to byc osad pochodzacy z tego preparatu? Bede wdzieczny za porady.


Pozdrawiam

Opublikowano

Ten osad to najprawdopodobniej "film bakteryjny, ustaw wylot z kubła tak aby "łamał" taflę wody, powinno pomóc. Wysokie NO3 sprzyja jego powstawaniu. Lanie nitrivecu do podmian jest IMO bez sensu.

Opublikowano

Nitrivec leje się do akwarium na etapie jego uruchamiania. Preparat wspomaga wystartowanie cyklu azotowego, o którym szerszy opis znajdziesz w FAQ. Prawidłowo przebiegający proces nie wymaga dalszego "dopalania" Nitrivecem. Podstawowa sprawa - ile masz ryb w akwarium. Druga kwestia - jeśli miałeś jakieś zgony, to czy potrafisz doliczyć się swoich ryb? Może przyczyną pogorszenia się stanu wody jest zalegający gdzieś trupek?

Opublikowano

Wiem, ze nitrivec uzywa sie do wspomagania startowania akwarium i zamkniecia cyklu azotowego, ale mimo tego slyszalem opinie akwarystow, ze lanie malych ilosci nitrivecu jest zalecane. Dodawalem zaledwie 1-2 nakretki preparatu. gatunki mam agresywne wiec akwarium jest lekko przerybione 38 ryb razem z 3 malymi 1cm osobnikami. Od poczatku istnienia zbiornika stosuje te same metody, jedyna rzecz jaka zaniedbalem to podmiana zeolitu. Na dnie mam piach drobnoziarnisty przez co udmulanie jest niemal niemozliwe gdyz piach jest drobniejszy od odchodow. Zamierzam wymienic piach na zwir, ktory bez problemu bede mogl odmulac. Zbiornik mam 9 miesiecy od momentu wpuszczenia ryb po zamknieciu cyklu. Raz na miesiac zdarzyl sie zgon ryby, ale zazwyczaj malej lub zameczonej przez inne osobniki, pewnie nie jeden trupek gdzies zalegal, ktorego nie bylem w stanie znalezc ale mimo tego osadu nie bylo. Nie widze, zadnej zaleznosci, zadnej przyczyny, ktora moglaby spowodowac powstanie tego "filmu", tafla wody jest rozbijana przez 35cm deszczownie oraz filtr wewnetrzny. Na razie zamierzam robic dwie podmiany wody na tydzien do czasu wymiany zeolitu i piachu na zwir. Apropos dna. Czy strefy beztlenowe, ktore sie lubia tworzyc w dnie moga byc przyczyna rozwoju takich bakterii? Dzieki mimo wszystko za szybkie odpowiedzi.


Pozdro

Opublikowano

Troche przerybione to malo powiedziane, 40 ryb w powiedzmy 400 litrach :shock:

Bez odmulania przez 9 miesiecy i dziwisz sie ze ryby ci padaja i masz film bakteryjny, jezeli jest to film.Tez mam piasek i nie mam problemow z jego odmulaniem.

Podaj reszte parametrow jak mozesz, bo stwierdzenie ze sa OK, nic nie pokazuje.

Opublikowano

Zmierz no2 i no3, wyczyść dokładnie wszystkie osady pod kamieniami, za tłem itp.Czy ten twój osad to nie kurz? Cokolwiek to jest na pewno utrudnia wymianę gazową. Akwa masz przerybione, ryby dorastają i stąd może być widoczny wzrost no3. Jakie masz no3 po podmianie? Wlewanie nitrivecu itp bakterii i/lub pożywek w działającym miesiącami akwarium jest zupełnie niepotrzebne.

Opublikowano

Odmulam co tydzien, nie jest to latwe, ale idzie. Parametry sa ok tak jak pisze, gH i kH w normie, NO2 = 0, NH3 = 0, NO3 w zaleznosci od tego czy mierze przed czy zaraz po podmianie, wiec tak jak pisalem waha sie pomiedzy 25 a 50, pH 8,0. Wiekszosc ryb jest juz dorosla. Przed przerybieniem zbiornika byla masakra,przesladowanie i wykanczanie slabszych wiec musialem przerybic zbiornik. Po tym juz nie widzialem pobitych ryb ani chowania sie po katach. Zbiornik przerybiony fukncjonowal bardzo dobrze, rozmnazaly mi sie na potege. Zza tla wyssane wszystko.


Do Brazylia: w jaki sposob odmulasz piach??


Pozdr.

Opublikowano

Wezem podlaczonym pod kran ze mi odrazu zasysa do scieku.Musisz to robic z wyczuciem zeby nie zblizyc za blisko do piachu, a nawet jak troche wesiesz to nic sie nie stanie.Ja jak widze ze juz za duzo piachu oddessalem to dosypuje nowego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.