Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Główna nagroda w III edycji Konkursu „Akademicki Mistrz Innowacyjności” została przyznana Annie Urszuli Bielskiej, absolwentce Wydziału Finansów i Informatyki w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Jej praca analizuje efektywność inwestycyjną wprowadzenia na rynek systemu akwaponicznego, czyli ekosystemu w którym równolegle prowadzona jest intensywna hodowla ryb oraz hydroponiczna uprawa roślin. Ponieważ niezwykle trudno jest przełamać nawyki doświadczonych akwarystów i przekonać ich, że dzięki akwaponice wyeliminują ze swojego hobby pewne uciążliwości i koszty z nimi związane, to jednym z ważniejszych elementów pracy była próba znalezienia odpowiedzi na pytanie „Czy pasję można przekuć w biznes?”.


żonie gratuluję - praca pewnie była dobra


ale to że filtr drugiej generacji patentujesz...?

do czego masz w sumie prawo....

ale mogłeś w rozmowie na skypie powiedzieć wprost - jakby na fejsie był guzik "nie lubię" to byłby odpowiedni moment do jego użycia

peace

Opublikowano

Jeżeli dobrze Ciebie zrozumiałam, to już tłumaczę:


  • Filtracja drugiej generacji została w całości opracowana przez mojego męża. Wniosek patentowy został skonstruowany w styczniu 2011. Na podstawie filtracji drugiej generacji powstała moja praca. Prototyp o pojemności 60 l został zaprezentowany w Drozdowie w październiku 2011. Proces patentowy przerwiemy, ponieważ kolejne filtry są mniej skomplikowane i bardziej wydajne.

  • Filtracja trzeciej generacji funkcjonuje w akwa 74 l, gdzie panel filtracyjny wewnątrz ma przepływ góra – dół. Twój pomysł był lepszy, co zastosowaliśmy w dużym akwa i w całości pokazaliśmy budowę w tym wątku, jak również ostatni filtr, który jest rozwinięciem poprzednich.

  • Pokazujemy tylko ewolucję filtracji w głównym akwa. W „szczytowym” okresie testowaliśmy filtrację aż w sześciu zbiornikach.

Pozdrawiam serdecznie Anna

Opublikowano
o nic Yaro, o nic istotnego

Wybacz prosze wydzwięk mojej wypowiedzi ale jesli to nic istotnego to po co o tym piszesz tutaj?


Albo:

- to cos waznego i publicznego i wtedy o tym piszesz tutaj

- to cos waznego i prywatnego wtedy masz do tego PM

- to nic waznego wiec nie gadasz o tym publicznie w stylu "wiem ale nie powiem"...





Dziś mam zły ranek w pracy i gryzę... Więc sory.







.

Opublikowano

powiem tak, bardzo chętnie dzielę się swoim doświadczeniem i wiedzą i ze szczerą radością przyjąłem dobrą notę w pracy magisterskiej, natomiast ubodła mnie część o patentowaniu pomysłów, szczególnie dlatego że omawialiśmy tą filtrację szczegółowo właśnie w rozmowach prywatnych, co w przeciwieństwie do informacji pisanej na forum mogło zostać właśnie opatentowane... na moment czytania tamtego posta nie miałem informacji o tym z kiedy jest patent, ani czego dotyczy filtr tzw drugiej generacji... teraz już wiem i widzę że "zapowietrzyłem się" niesłusznie... ;)


Yaro: każdy może mieć gorszy dzień - nie wiedziałeś o co mi chodzi, bo nie słyszałeś naszych rozmów prywatnych, ale zawalczyłeś iście bohatersko :P sława i chwała Ci ;) dobrze że Anna rozwiała wątpliwości w całości ;)

Opublikowano

Grzesiek, dzięki. Mam nadzieję, że Ania Ci wyjaśniła problem. Nieraz na forum dziękowałem Ci za pomoc i pokazałem w tym wątku efekty pracy, które konsultowałeś. Na przyszłość - jeżeli fotki będą nieostre :) opis pokrętny, a do tego wcale nie będzie mowy o tym w wątku będzie to znaczyć, że zabrałem się do patentowania :D :D :D .

Wiem, że teraz będzie ciut nie na temat, ale byliśmy w sobotę na wystawie akwarystycznej w Drozdowie. Pierwszy wykład wygłosił dr Roman Pawlak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) na temat "Pielęgnice Wielkich Jezior Afrykańskich". Żałujcie malawiści, że Was tam nie było. Ten człowiek o Malawi wie wszystko.

Jeżeli ktoś ma ochotę i chce poczuć klimaty imprezy - tu jest filmik:


http://www.aquaponika.pl/n_3_1_18.html

  • Dziękuję 1
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

PRZYCINKA


Filtr hydroponiczny i uproszczenie całego układu okazały się strzałem w „10”. Po kilku miesiącach funkcjonowania w końcu z żoną zmobilizowaliśmy się, by zrobić przycinkę „dżungli” nad akwarium.


Na fotce poniżej widać filtr prawie bez roślin i okno już powiedzmy, że umyte. Pozostałe rośliny trzeba było wyrywać z filtra, bo korzenie wrosły w woreczki z keramzytem umieszczone pod nimi. Musiałem też zamontować aluminiową listwę, żeby zielsko nie zwieszało się pomiędzy akwa a oknem.

PB247329.JPG


To są bulwy na korzeniach asparagusa. Niech mi ktoś udowodni, że nie da się hodować kartofli w hydroponice :D .

PB247337.JPG


A tutaj zielsko po przycince:

PB247332.JPG


PB247336.JPG


Dla słabo kumatych w ziołach informacja – tak wygląda bazylia karmiona przez nasze rybki:

PB247335.JPG


A tak jej zdrewniałe łodygi:

PB247333.JPG


I w końcu po paru godzinach harówy i totalnego bałaganu odmłodzony filtr hydroponiczny pracuje pełną parą:

PB247348.JPG


PB247349.JPG

  • 9 miesięcy temu...
Opublikowano

Ja tu kombinuję żeby chemicznie opanować jakoś NO3 a jak bumerang wraca temat hydroponiki. Do tej pory patrzyłem krzywo na rośliny ale ziołowy ogródek Alexa mnie przekonał :)

Opublikowano

Potwierdzam, hydroponika działa. N03 na poziomie 5 ppm. Testy skalibrowane przed pomiarem. Mogę kolejny raz dodać, że testy bez kalibracji są niemiarodajne . Miałem od czasu holendra nie wracać do soli :). Ale od poniedziałku zacznę podawać potas i magnez. Widzę już po roślinach niedobory. Zrobię mikstury i podam do akwarium. Za jakiś miesiąc dla zainteresowanych podam wnioski z nawożenia w malawi.

Pozdrawiam,

Opublikowano

Ja u siebie sie przymierzam do zrobienia doniczki 300x8x10 [cm] na wzmocnieniu podłużnym jako dodatkowej biologii. Po za tym podoba mi sie zapach bazyli... Obawiam sie tylko, ze może byc trochę za mała...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • W akwariach non-mbunowych nigdy nie uchował mi się żaden narybek. Dokładne zero. ........... koszmar. Osobiście nie mógłbym patrzeć na taki tłok i obijające się o siebie ryby. Ale nie chciałem pisać wprost. Nie chcę nikogo krytykować, bo różne są upodobania. Lethrinops (grzebacz) i Copadichromis (toniowy) po 15 szt podrośniętej młodzieży, by wykreować układy kilkusamcowe.  Placidochromis i Otopharynx (bardziej środkowe rejony) po 5 szt mniejszych niż powyższe, by wykreować haremy, bo to większe ryby yellow - jak w poprzednim moim poście dalej:
    • U mnie w 540l jest około 25 ryb i uważam że jest ok. Nie ma efektu zaganiania całej obsady w kąt akwarium podczas tarła 😉
    • @tom77 witaj. Na podstawie Twojego dość szerokiego postu dobierałem obsadę Z tymi toniowcami jest problem jak sam zauważyłeś bo ciężko kupić i Borley M i VG. Nic w tej obsadzie nie musi być "must have". Jak każdy amator poszedłem w wygląd. Janusz akwarystyka musi mieć kolorowo.  Mam jeszcze 2-3 miesiące więc zbieram opinie.  Twierdzisz że będzie problem z wielosamcowoscia przy 5 gatunkach a ja rozważam jeszcze jakiegoś małego kilera do eliminacji narybku. Nie wiem tylko co przez to rozumiesz ? Że ciężko będzie o wybarwienia jednego czy dwóch samców czy może wręcz żadnego ?  W ogóle jako doświadczony akwarysta przy takiej obsadzie po ile ryb (docelowo) i w jakich proporcjach samiec-samica wpuscilbys do baniaka.  Pytałem o to w Malawi Polska na FB i dostałem odpowiedź że ok 50 ryb co moim zdaniem jest dużym przegienciem tylko że mi to może się tylko coś wydawać a takie przerybienie pozwoli na rozkład agresji.  
    • A mierzyłaś wodę z innych źródeł dla porównania?  I jak się trzyma obsada po tygodniu?  
    • Copadichromis borleyi Mbenji ma opinię najspokojniejszego wśród C. borleyi. Może ze względu na długie płetwy brzuszne. Wydaje mi się, że ryzyko niewybarwienia się Copadichromis sp.„virginalis gold” jest mniejsze niż ryzyko podgryzania przez yellowki długich płetw brzusznych C. borleyi Mbenji. Moje C. sp.„virginalis gold” zaskakiwały mnie większą asertywnością niż się spodziewałem. Choć i tak pewnie jednak będą na dole hierarchii, bo yellowki to jednak mbuna (choć adoptowana), L. albus jest asetrywniejszy niż np. L. sp.”red cap”, a Placek i Otopharynx są jednak znacznie większe. I miałbyś ryby o kształcie „wydłużonym toniowym”, a nie trzeci gatunek „dość masywny” (jeśli C. borleyi Mbenji, bo są jeszcze Placek i Otopharynx).Niestety w ostatnich latach trudno o C. sp. „virginalis gold” wysokiej jakości (relatywnie dużo żółtego i dobrze ciemna reszta). Generalnie myślę, że wybrałeś zgraną ekipę, ani kilerów, ani bardzo spokojne gatunki. Pewności oczywiście nie ma, bo to żywe stworzenia. Wielosamcowość w pięciu gatunkach jest moim zdaniem niemożliwa. Częściowo ryby same zdecydują. Częściowo zdecydujesz Ty (w funkcji swoich upodobań). 5 gatunków wielosamcowo, nawet w akwa 200x80cm to ………, ale sam zobaczysz.🙂 Odnośnie yellow – w swoim głównym akwarium 200x80cm zawsze stosowałem zasadę selekcji, że zostawiałem „szczurki” (trochę skarłowaciałe, dobrze wybarwione samce) i jakąś samicę, albo dwie. Dlaczego? Bo yellow z non-mbuną zawsze da sobie radę. Jednak to mbuna. A w drugą stronę, jeśli przydarzy się osobnik agresywny, bo będzie ganiał słabszą non-mbunę (a tego nie chcemy). Osobiście chodzi mi o komfort moich L. sp.”red cap”. Ale odbiegliśmy od tematu. Mając 70cm wysokości zbiornika, warto zróżnicować karmienie – dla grzebaczy dłonią granulki przy dnie, dla toniowych zaraz później wolno tonący płatkowy. Ale to na marginesie, bo to dział obsadowy. Zróżnicowane zachowania wymagają zróżnicowanego karmienia.  Wszystko powyżej to tylko moje zdanie. Powodzenia w hodowli.🙂
    • U mnie są w 540l, na razie jest spokój ale jak to u pyszczaków mbuna sytuacja może się zmienić z dnia na dzień.
    • @PawełB bo to nie takie proste. Ja mam copadichromis fire crest, czyli odmiana barwna virginalis i w tej chwili są słabo wybarwione a są 4 samce. W poprzednim akwarium było z tym znacznie lepiej. Muszę przetestować podniesienie temperatury. Ostatnio po takim zabiegu dostały kolorów na jakiś czas, ale potem znowu obniżyłem i po jakimś czasie zbladły.
    • Tu taka sprzeczność bo w takim szerokim wątku na tym forum dotyczacym obsady 200cm non mbuna autor pisze że ten gatunak z toniowców daje najwieksze szanse na kilka wybarwionych samcow.  No problem jest z tymi toniowcami bo jak ładny np  C. Kadango Red Fin to agresywny. Choć tu też zdania podzielone.  
    • No nie wiem u mnie samiec wybił  wszystkich swoich pobratymców. Fakt miałem wtedy 240l, w większym może by było inaczej.
    • Powód 1 - mniejsza agresja  Powód 2 - brak problemu z narybkiem, który w mojej obsadzie non mbuna jako jedyny przeżywał chowiąc się między kamieniami. Tu  dużo zależy od wystroju, u mnie było kilka zakamarków między kamieniami niedostępnych dla dorosłych 😉. Oczywiście dla wielu to może być zaleta. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.