Jump to content

material filtracyjny za tlem


Recommended Posts

Posted

witam

wpadlem dzisiaj na pomysl by zagospodarowac pusta przestrzen za tlem wewnetrznym (otoz chce za tlem umiescic we wczesniej przygotowanych siatkach grys koralowy, zeolit, ceramike i moze cos jeszcze jako material filtracyjny, dodam ze za tlem znajduja sie rury od filtra zew. wiec przeplyw wody bylby zachowany i z pewnoscia pomogloby to w ogolnej filtracji biologicznej) pytanie jest takie czy umieszczenie takich wypelnionych siatek za tlem nie spowoduje zbytniego obciazenia na tylna sciane zbiornika i czy wogole zabawa w taki projekcik ma sens

czekam na Wasze spostrzezenia

Posted

O tylna ścianke zbiornika to bym się nie martwił, przeciez tła robione samemu z łupków też sporo ważą i spoko. Co do umieszczania tam materiałów filtracyjnych to też jak najbardziej oki - nie wiem jakie masz to tło ale weź pod uwagę trudnośc z wyjęciem tego później więc musiały by byc to substratu któr mogły by praktycznie zostac tam na "zawsze" a wiec nie wkładaj czegoś co trzeba regenerować itd. Napewno dobrym pomysłem jest umieszczenie tam grysu koralowego.

Dobrym pomysłem jest to że chcesz to umieścić w siatkach bo nie będą na tym osiadac zabrudzenia tylko będą opadac na dno. Ja kiedys za tłem zrobiłem cos a'la podżwirówkę tazn nasypałem tam z 10 cm grubszego żwiru a przy dnie puściłem rurkę zasilaną z wewnętrznego - jednak jak po dwóch latach od tego eksperymentu podczas przeprowdzki zbiornika miałem mozliwoć tam zajrzeć to syf był kosmiczny, więc idea aby substraty zawieśić jest jak najbardziej słuszna.

Posted

Podobne rozwiązanie bardzo często stosowane jest przez posiadaczy 'back to nature'. Daje to na prawdę duże możliwości, bo przykładowo w akwarium 100 x 40 x 50 odsunięcie tła o 5 cm od tylnej szyby da 25l na wkłady filtracyjne. Pozostaje oczywiście wspomniana przez Mariusza kwestia czyszczenia wkładów, oraz zabrania rybom całkiem sporego kawałka z akwa. Oczywiście musisz dobrze zaplanować wlot i wylot wody zza tła, bo pamiętaj, że woda zawsze płynie po najprostszej linii oporu- jak coś zrobisz nie tak, to oprócz zmniejszenia akwa nic nie osiągniesz. Przydało by się uszczelnienie boków tła, oraz wywiercenie otworów w przeciwległych jego końcach. Tu masz pokazany sposób takiego montażu tła b't'n:

http://www.backtonature.se/english/tips_filter.html

Posted

dzieki MateuszT za linka do btn (kiedys go znalazlem ale niestety pozniej juz nie mialem pojecia gdzie) na bank skorzystam i jak zrobie to sie pochwale (chyba ze cos nie wyjdzie to bede milczal) a co radzicie wlozyc jako material filtracyjny (procz wspomnianego korala, bo rzeczywiscie problemem moze byc czyszczenie takiego zloza, wiec przydaloby sie wlozyc cos czego nie trzeba wymieniac za szybko, a niestety zeolit wytrzyma max 5 miesiecy z tego co czytalem, myslalem rowniez o ceramice ale...)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements



×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.