Skocz do zawartości

Gdzie jest mój fosfor?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

zakupiłem na allegro KH2PO4. Leję w akwa ponad miarę i ... śladu nie widać na testach (Salifert).

Czy wpływ na to może mieć pH 7,6+ i fosfor wiąże się z czymś czy też po prostu kupiłem placebo?

Mam hydroponikę, ale nie chce mi się wierzyć, że ta wyciąga dosłownie wszystko. Ktoś wie co jest grane?

Opublikowano
Ktoś wie co jest grane?


sorry, ale nie mam pomysłu Może byc wysokie pH, ale raczej w okolicy 8,5 (duża ilość Ca(OH)2). Ale zrób test:


woda demineralizowana - roztwór mianowy i ten sprawdź - czy to co kupiłeś zawiera fosfor. Bo w akwa moze iść na rózne potrzeby.

Przeliczałeś ile czystego PO4 wlewasz i przeliczałeś ile g tego PO4 powinna dać steżenia w Twoim akwa?

Opublikowano

Ciekawostka,prawie na temat. Ciekawy artykuł o bakteriach metanowych,wyjaśniający przy okazji co się dzieje z fosforem w oceanach i skąd taki stosunek Redfielda: http://seajellyexhibit.blogspot.com/2010/08/solving-ocean-methane-paradox.html


Using seawater samples, the scientists determined that some marine bacteria can use the compound methylphosphonate (MPn, see image below) as a source of phosphorous – an element necessary for synthesis of many important biological compounds. As MPn is broken down, methane is produced as a byproduct. Karl and his colleagues point out that the results obtained in his 1994 paper with Tilbrook could actually be explained by MPn breakdown by free-living microbes or those residing in sinking particles or the guts of animals.


The hypothesis that aerobic methane production could contribute to elevated ocean methane concentrations was further supported by a 2010 paper by Ellen Damm of the Alfred Wegener Institute for Polar and Marine Research and her colleagues. They compared aerobic methane production in two different ocean regions and found an association between increased methane production and a low seawater nitrate to phosphate ratio. Since such a ratio occurs during certain seasonal ecological shifts, aerobic marine methane production by bacteria could be a seasonal occurrence.

Opublikowano

Badając próbki wody morskiej stwierdzono,że jakieś anareobowe bakterie żyjące w "sniegu" w toni, w sedymencie i układzie pokarmowym zwierząt rozkładają metylofosforany(slawek ty juz lepiej wiesz co to jest?) jako źródło fosforu, produktem ubocznym jest metan.Odkryto sezonową zależność między produkcją metanu przez oceany a niskim stosunkiem azotany/fosforany.

Opublikowano

slawekosw gorol tak jak obiecałem tłumaczenie:


Przy użyciu próbek wody morskiej, naukowcy ustalili, że niektóre bakterie morskie mogą wykorzystywać związki metylofosfonianu (MPn) jako źródła fosforu - jako element niezbędny do syntezy wielu ważnych związków biologicznych. Kiedy MPn jest rozkładany, metan jest produkowany jako produkt uboczny. Karl i jego koledzy wykazali, że wyniki uzyskane w ich pracy z 1994 (Karl, D. M. & Tilbrook, B. D. Production and transport of methane in oceanic particulate organic matter.),faktycznie mogą być wyjaśnione przez rozkład MPn przez bakterie wolno-żyjące lub te przebywających w zatoniętych cząstkach lub zwierzęcych jelitach.

Hipoteza, że tlenowa produkcja metanu może przyczyniać się do podwyższonego stężenia oceanicznego metanu, była dalej poparta w pracy z roku 2010 przez Ellen Damm z Instytutu Alfreda Wegenera Badań Polarnych i Morskich i jej współpracowników. Porównali oni tlenową produkcję metanu w dwóch różnych regionach oceanu i znaleźć związek między wzrostem produkcji metanu i niskim stosunkiem azotanów do fosforanów w wodzie morskiej. Ponieważ takie proporcje występują podczas określonych ekologicznych sezonowych zmian, tlenowa produkcja morskiego metanu przez bakterie, może występować sezonowo.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.