Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Sobotę poświęciłem na robienie tła z brył piaskowca do przyszłego akwarium 600 l. Pojechałem do castoramy i kupiłem dwa kawałki 3cm styroduru. Z projektem nosiłem się wcześniej więc resztę materiału już miałem . W głowie ten projekt powstał po kilku wcześniejszych próbach zrobienia tła do 240 l.Wcześniej kombinowałem ze sytrodurem, pianką , z łupkami, łącznie 5 czy 6 sztuk, ale ciągle mi coś nie pasowało. Tło z ceresitu za mało naturalne choć bardzo sie starałem i z wyobrażnią przestrzenną u mnie nie najgorzej. Z łupków jak dla mnie wyszło za płasko.Gotowe dpada nawet BTN, chodzi o orginalnosć i jak dla mnie niepowtarzalność mojego zbiornika. Ostatecznie padło na piaskowiec. Pojechałem do składu i zakupiłem 155 kg płyt piaskowca grubości 5-10 cm. Kupiłem specjalnie więcej wiedząc że znaczna część odejdzie przy obróbce.Przyklejałem tło za pomocą pianki montażowej, która sie sprawdziła 100 % (trzyma mocno) .Najpierw płytę dopasowywałem na styrodurze i przyklejałem tylko na środku. Następnie przecinakiem od spodu ścinałem kamień aby był cieńszy i stracił na wadze, a nastepnie szczelinę miedzy kamieniem i styrodurem wypełniałem pianką. Narazie udało mi się zrobić dwa kawałki tła o łącznej długości 140 cm (akwa bedzie 200 cm ) i wadze bagatela 70 kg (dojdzie jeszcze z 30 kg). Liczyłem że waga bedzie spora wiec spód tła stoi na styrodurze gr 3 cm i szerokości około 10 cm. na zdjęciach pierwszy etap pracy z której jestem zadowolony. Wystaje jeszcze pianka, którą zamierzam wyciąć możliwie jak najgłebiej . Nastepnie szczeliny wypełnić cx-5 i silikonem, posypanym przy ostatnim malowaniu pokruszonym piaskowcem, możliwie zbliżonym kolorystycznie do otaczających brył. Tło robię ciut większe gdyż jak już bedzie zbiornik to przytne je szlifierką z tarczą do betonu. Tło bedzie z 3 częsci sklejonych ze sobą i do szyb bocznych i spodniej już w akwarium. Odsunięte będzie około 5 cm od tylniej ścianki ,a za nim będzie cały sprzęt łącznie z filtracją mechanicną po znacznej długości zbiornika. Dalsze prace niebawem, gdy żony nie bedzie w domu bo syf jak cholera, a piwnicy niestety nie posiadam.

Nowy-2.jpg[/attachment:dpuircsy]

Nowy CorelDRAW a.jpg[/attachment:dpuircsy]

post-9249-14695712600008_thumb.jpg

post-9249-14695712600908_thumb.jpg

Opublikowano
Przyklejałem tło za pomocą pianki montażowej, która sie sprawdziła 100 % (trzyma mocno) .Najpierw płytę dopasowywałem na styrodurze i przyklejałem tylko na środku. Następnie przecinakiem od spodu ścinałem kamień aby był cieńszy i stracił na wadze, a nastepnie szczelinę miedzy kamieniem i styrodurem wypełniałem pianką.


Masz może fotki z tego etapu? Nie za bardzo rozumiem jak to wygląda i jak to robiłeś :P


Sam pomysł dobry i efekt też podejrzewam że będzie świetny.


Co do wykorzystania miejsca za tłem na filtracje mechaniczną to są wady i zalety.


Zaletą jest to że ukryjesz za nim duże złoże filtracji mechanicznej ale minusem jest kłopot w późniejszej obsłudze (dostęp do tylnej części zbiornika). No i zawsze jest to szpara do której może wskoczyć ryba. Chyba że szczelnie zamkniesz ale to znów kłopotliwe w późniejszych pracach porządkowych.


Marcin T <')))><

Opublikowano

Trochę optymizmu panowie.Może tło będzie 6 cm od szyby + 3 cm wyskrobany styrodur w miejscu pompy + 3 cm wyskrobanej pianki, bo ostatnie kamienie będą wystawały do przodu akwa na kilka cm aby rozwiązać właśnie ten problem i nadać tłu jeszcze większej głebi. Bardzej zastanawiam się nad problemem filtracji,a zwłaszcza jej czyszczenia. Mam kilka pomysłow, ale narazie muszę je sprawdzić. Zostało mi jeszcze 70 cm tła do zrobienia więc postaram się wrzucić szczegółowe fotki. Prawdopodobnie następny etap w sobotę.


tło.jpg[/attachment:1780dr57]

post-9249-14695712602293_thumb.jpg

Opublikowano

Tło może wyjść fajne ale ja Ci napiszę że za żadne skarby nie robiłbym filtracji za tłem w takim zbiorniku.

Po 1: eksploatacja tego będzie mordęgą

2: w takim baniaku żeby utrzymać czystość to mechanika musi hulać, oj musi

3: praktycznie żadnego ruchu z wlotem, wylotem. Wszystko będziesz musiał nadganiać cyrkulatorami...

Opublikowano

Właśnie po to jest forum. Dzięki za sugestię. Szczerze to sam niewiem z tą filtracją. BARDZO PROSZĘ O WASZĄ OPINIĘ. START AKWA ZA 2-3 TYGODNIE więc mam czas na przemyślenia. Czy pompa da radę????TŁO 2.jpg[/attachment:2i8ujesg]

tło będzie szczelnie przyklejone do boków , dna i złączone ze sobą. Woda musi za nim przepływać. Sam już niewiem. Wydaje mi się że najważniejsza jest tutaj gąbka przy wlocie i właśnie jej płukanie musi być wygodne. Druga gąbka raczej nie będzie się tak syfić, ale to tylko moje przypuszczenia. Czekam na opinię. Zależy mi aby do kubła trafiała czysta woda i żeby sprzet był starannie ukryty.

post-9249-1469571260255_thumb.jpg

Opublikowano

Ja na Twoim miejscu (na swoim zresztą też bo jestem w trakcie budowy) za tłem ukrył bym ewentualnie rury, a filtrację mechaniczną zrobił na korpusach narurowych.

Same plusy.

Nie grzebiesz w akwa

Dostęp bardzo dobry

podczas czyszczenia żaden syf nie przedostaje/rozpływa sie po akwa

Pompę możesz wstawić taką jaka Ci sie podoba

bardzo duży wybór wkładów (gęstość)

łatwa możliwość rozbudowy

możesz zrobić odejście za narurowcami dla biologii i wodę masz kryształ w kuble

Opublikowano
Ja na Twoim miejscu (na swoim zresztą też bo jestem w trakcie budowy) za tłem ukrył bym ewentualnie rury, a filtrację mechaniczną zrobił na korpusach narurowych.

Same plusy.

Nie grzebiesz w akwa

Dostęp bardzo dobry

podczas czyszczenia żaden syf nie przedostaje/rozpływa sie po akwa

Pompę możesz wstawić taką jaka Ci sie podoba

bardzo duży wybór wkładów (gęstość)

łatwa możliwość rozbudowy

możesz zrobić odejście za narurowcami dla biologii i wodę masz kryształ w kuble



W pełni popieram ten pomysł. Za tłem jedynie rury. Przydadzą się by za tłem był jakiś ruch wody co uchroni przed martwymi strefami. Ponadto lepiej jak najwięcej miejsca zostawić rybskom ;)


Żeby upewnić się w tym proponuje na sucho spróbować jak będzie sięgało się po wkład za tło. Pamiętaj że jak będzie woda wszystko z gąbek obciekać będzie do akwarium i obok.

Opublikowano

Chciałem ci powiedzieć żebyś próbował tak kleić piaskowiec ,żeby kamienie zachodziły lekko na siebie ,bo wypełnianie szczelin między kamieniami żwirkiem lub piaskiem mija się z celem .Po pewnym czasie pyski ogołocą ci szczeliny z wypełnienia, robiłem takie tło z piaskowca elewacyjnego grubości około 10-15mm możesz zobaczyć jak to wygląda w dziale prezentacja zbiorników.

pozdrawiam

Opublikowano

Jak mozna sklecic zdanie z ok.50 slow i nie uzyc zadnego, ale to zadnego znaku interpunkcyjnego ?

Btw. Nigdy nie zdecydowal bym sie na filtracje za tlem. Jak koledzy wyzej napisali, narurowce sa idealne. Masz tam i biologie i mechanike. Dostep jak z bajki, koszt wkladow znikomy.

Zycze powodzenia w budowie i przemysl jeszcze raz :D

Pozdro.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.