Jump to content

Tło z piaskowca


Recommended Posts

Witam. Sobotę poświęciłem na robienie tła z brył piaskowca do przyszłego akwarium 600 l. Pojechałem do castoramy i kupiłem dwa kawałki 3cm styroduru. Z projektem nosiłem się wcześniej więc resztę materiału już miałem . W głowie ten projekt powstał po kilku wcześniejszych próbach zrobienia tła do 240 l.Wcześniej kombinowałem ze sytrodurem, pianką , z łupkami, łącznie 5 czy 6 sztuk, ale ciągle mi coś nie pasowało. Tło z ceresitu za mało naturalne choć bardzo sie starałem i z wyobrażnią przestrzenną u mnie nie najgorzej. Z łupków jak dla mnie wyszło za płasko.Gotowe dpada nawet BTN, chodzi o orginalnosć i jak dla mnie niepowtarzalność mojego zbiornika. Ostatecznie padło na piaskowiec. Pojechałem do składu i zakupiłem 155 kg płyt piaskowca grubości 5-10 cm. Kupiłem specjalnie więcej wiedząc że znaczna część odejdzie przy obróbce.Przyklejałem tło za pomocą pianki montażowej, która sie sprawdziła 100 % (trzyma mocno) .Najpierw płytę dopasowywałem na styrodurze i przyklejałem tylko na środku. Następnie przecinakiem od spodu ścinałem kamień aby był cieńszy i stracił na wadze, a nastepnie szczelinę miedzy kamieniem i styrodurem wypełniałem pianką. Narazie udało mi się zrobić dwa kawałki tła o łącznej długości 140 cm (akwa bedzie 200 cm ) i wadze bagatela 70 kg (dojdzie jeszcze z 30 kg). Liczyłem że waga bedzie spora wiec spód tła stoi na styrodurze gr 3 cm i szerokości około 10 cm. na zdjęciach pierwszy etap pracy z której jestem zadowolony. Wystaje jeszcze pianka, którą zamierzam wyciąć możliwie jak najgłebiej . Nastepnie szczeliny wypełnić cx-5 i silikonem, posypanym przy ostatnim malowaniu pokruszonym piaskowcem, możliwie zbliżonym kolorystycznie do otaczających brył. Tło robię ciut większe gdyż jak już bedzie zbiornik to przytne je szlifierką z tarczą do betonu. Tło bedzie z 3 częsci sklejonych ze sobą i do szyb bocznych i spodniej już w akwarium. Odsunięte będzie około 5 cm od tylniej ścianki ,a za nim będzie cały sprzęt łącznie z filtracją mechanicną po znacznej długości zbiornika. Dalsze prace niebawem, gdy żony nie bedzie w domu bo syf jak cholera, a piwnicy niestety nie posiadam.

Nowy-2.jpg[/attachment:dpuircsy]

Nowy CorelDRAW a.jpg[/attachment:dpuircsy]

post-9249-14695712600008_thumb.jpg

post-9249-14695712600908_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Przyklejałem tło za pomocą pianki montażowej, która sie sprawdziła 100 % (trzyma mocno) .Najpierw płytę dopasowywałem na styrodurze i przyklejałem tylko na środku. Następnie przecinakiem od spodu ścinałem kamień aby był cieńszy i stracił na wadze, a nastepnie szczelinę miedzy kamieniem i styrodurem wypełniałem pianką.


Masz może fotki z tego etapu? Nie za bardzo rozumiem jak to wygląda i jak to robiłeś :P


Sam pomysł dobry i efekt też podejrzewam że będzie świetny.


Co do wykorzystania miejsca za tłem na filtracje mechaniczną to są wady i zalety.


Zaletą jest to że ukryjesz za nim duże złoże filtracji mechanicznej ale minusem jest kłopot w późniejszej obsłudze (dostęp do tylnej części zbiornika). No i zawsze jest to szpara do której może wskoczyć ryba. Chyba że szczelnie zamkniesz ale to znów kłopotliwe w późniejszych pracach porządkowych.


Marcin T <')))><

Link to comment
Share on other sites

Trochę optymizmu panowie.Może tło będzie 6 cm od szyby + 3 cm wyskrobany styrodur w miejscu pompy + 3 cm wyskrobanej pianki, bo ostatnie kamienie będą wystawały do przodu akwa na kilka cm aby rozwiązać właśnie ten problem i nadać tłu jeszcze większej głebi. Bardzej zastanawiam się nad problemem filtracji,a zwłaszcza jej czyszczenia. Mam kilka pomysłow, ale narazie muszę je sprawdzić. Zostało mi jeszcze 70 cm tła do zrobienia więc postaram się wrzucić szczegółowe fotki. Prawdopodobnie następny etap w sobotę.


tło.jpg[/attachment:1780dr57]

post-9249-14695712602293_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tło może wyjść fajne ale ja Ci napiszę że za żadne skarby nie robiłbym filtracji za tłem w takim zbiorniku.

Po 1: eksploatacja tego będzie mordęgą

2: w takim baniaku żeby utrzymać czystość to mechanika musi hulać, oj musi

3: praktycznie żadnego ruchu z wlotem, wylotem. Wszystko będziesz musiał nadganiać cyrkulatorami...

Link to comment
Share on other sites

Właśnie po to jest forum. Dzięki za sugestię. Szczerze to sam niewiem z tą filtracją. BARDZO PROSZĘ O WASZĄ OPINIĘ. START AKWA ZA 2-3 TYGODNIE więc mam czas na przemyślenia. Czy pompa da radę????TŁO 2.jpg[/attachment:2i8ujesg]

tło będzie szczelnie przyklejone do boków , dna i złączone ze sobą. Woda musi za nim przepływać. Sam już niewiem. Wydaje mi się że najważniejsza jest tutaj gąbka przy wlocie i właśnie jej płukanie musi być wygodne. Druga gąbka raczej nie będzie się tak syfić, ale to tylko moje przypuszczenia. Czekam na opinię. Zależy mi aby do kubła trafiała czysta woda i żeby sprzet był starannie ukryty.

post-9249-1469571260255_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja na Twoim miejscu (na swoim zresztą też bo jestem w trakcie budowy) za tłem ukrył bym ewentualnie rury, a filtrację mechaniczną zrobił na korpusach narurowych.

Same plusy.

Nie grzebiesz w akwa

Dostęp bardzo dobry

podczas czyszczenia żaden syf nie przedostaje/rozpływa sie po akwa

Pompę możesz wstawić taką jaka Ci sie podoba

bardzo duży wybór wkładów (gęstość)

łatwa możliwość rozbudowy

możesz zrobić odejście za narurowcami dla biologii i wodę masz kryształ w kuble

Link to comment
Share on other sites

Ja na Twoim miejscu (na swoim zresztą też bo jestem w trakcie budowy) za tłem ukrył bym ewentualnie rury, a filtrację mechaniczną zrobił na korpusach narurowych.

Same plusy.

Nie grzebiesz w akwa

Dostęp bardzo dobry

podczas czyszczenia żaden syf nie przedostaje/rozpływa sie po akwa

Pompę możesz wstawić taką jaka Ci sie podoba

bardzo duży wybór wkładów (gęstość)

łatwa możliwość rozbudowy

możesz zrobić odejście za narurowcami dla biologii i wodę masz kryształ w kubleW pełni popieram ten pomysł. Za tłem jedynie rury. Przydadzą się by za tłem był jakiś ruch wody co uchroni przed martwymi strefami. Ponadto lepiej jak najwięcej miejsca zostawić rybskom ;)


Żeby upewnić się w tym proponuje na sucho spróbować jak będzie sięgało się po wkład za tło. Pamiętaj że jak będzie woda wszystko z gąbek obciekać będzie do akwarium i obok.

Link to comment
Share on other sites

Chciałem ci powiedzieć żebyś próbował tak kleić piaskowiec ,żeby kamienie zachodziły lekko na siebie ,bo wypełnianie szczelin między kamieniami żwirkiem lub piaskiem mija się z celem .Po pewnym czasie pyski ogołocą ci szczeliny z wypełnienia, robiłem takie tło z piaskowca elewacyjnego grubości około 10-15mm możesz zobaczyć jak to wygląda w dziale prezentacja zbiorników.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Jak mozna sklecic zdanie z ok.50 slow i nie uzyc zadnego, ale to zadnego znaku interpunkcyjnego ?

Btw. Nigdy nie zdecydowal bym sie na filtracje za tlem. Jak koledzy wyzej napisali, narurowce sa idealne. Masz tam i biologie i mechanike. Dostep jak z bajki, koszt wkladow znikomy.

Zycze powodzenia w budowie i przemysl jeszcze raz :D

Pozdro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
  • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
  • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
  • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
  • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
  • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
  • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
  • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
  • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.