Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Sobotę poświęciłem na robienie tła z brył piaskowca do przyszłego akwarium 600 l. Pojechałem do castoramy i kupiłem dwa kawałki 3cm styroduru. Z projektem nosiłem się wcześniej więc resztę materiału już miałem . W głowie ten projekt powstał po kilku wcześniejszych próbach zrobienia tła do 240 l.Wcześniej kombinowałem ze sytrodurem, pianką , z łupkami, łącznie 5 czy 6 sztuk, ale ciągle mi coś nie pasowało. Tło z ceresitu za mało naturalne choć bardzo sie starałem i z wyobrażnią przestrzenną u mnie nie najgorzej. Z łupków jak dla mnie wyszło za płasko.Gotowe dpada nawet BTN, chodzi o orginalnosć i jak dla mnie niepowtarzalność mojego zbiornika. Ostatecznie padło na piaskowiec. Pojechałem do składu i zakupiłem 155 kg płyt piaskowca grubości 5-10 cm. Kupiłem specjalnie więcej wiedząc że znaczna część odejdzie przy obróbce.Przyklejałem tło za pomocą pianki montażowej, która sie sprawdziła 100 % (trzyma mocno) .Najpierw płytę dopasowywałem na styrodurze i przyklejałem tylko na środku. Następnie przecinakiem od spodu ścinałem kamień aby był cieńszy i stracił na wadze, a nastepnie szczelinę miedzy kamieniem i styrodurem wypełniałem pianką. Narazie udało mi się zrobić dwa kawałki tła o łącznej długości 140 cm (akwa bedzie 200 cm ) i wadze bagatela 70 kg (dojdzie jeszcze z 30 kg). Liczyłem że waga bedzie spora wiec spód tła stoi na styrodurze gr 3 cm i szerokości około 10 cm. na zdjęciach pierwszy etap pracy z której jestem zadowolony. Wystaje jeszcze pianka, którą zamierzam wyciąć możliwie jak najgłebiej . Nastepnie szczeliny wypełnić cx-5 i silikonem, posypanym przy ostatnim malowaniu pokruszonym piaskowcem, możliwie zbliżonym kolorystycznie do otaczających brył. Tło robię ciut większe gdyż jak już bedzie zbiornik to przytne je szlifierką z tarczą do betonu. Tło bedzie z 3 częsci sklejonych ze sobą i do szyb bocznych i spodniej już w akwarium. Odsunięte będzie około 5 cm od tylniej ścianki ,a za nim będzie cały sprzęt łącznie z filtracją mechanicną po znacznej długości zbiornika. Dalsze prace niebawem, gdy żony nie bedzie w domu bo syf jak cholera, a piwnicy niestety nie posiadam.

Nowy-2.jpg[/attachment:dpuircsy]

Nowy CorelDRAW a.jpg[/attachment:dpuircsy]

post-9249-14695712600008_thumb.jpg

post-9249-14695712600908_thumb.jpg

Opublikowano
Przyklejałem tło za pomocą pianki montażowej, która sie sprawdziła 100 % (trzyma mocno) .Najpierw płytę dopasowywałem na styrodurze i przyklejałem tylko na środku. Następnie przecinakiem od spodu ścinałem kamień aby był cieńszy i stracił na wadze, a nastepnie szczelinę miedzy kamieniem i styrodurem wypełniałem pianką.


Masz może fotki z tego etapu? Nie za bardzo rozumiem jak to wygląda i jak to robiłeś :P


Sam pomysł dobry i efekt też podejrzewam że będzie świetny.


Co do wykorzystania miejsca za tłem na filtracje mechaniczną to są wady i zalety.


Zaletą jest to że ukryjesz za nim duże złoże filtracji mechanicznej ale minusem jest kłopot w późniejszej obsłudze (dostęp do tylnej części zbiornika). No i zawsze jest to szpara do której może wskoczyć ryba. Chyba że szczelnie zamkniesz ale to znów kłopotliwe w późniejszych pracach porządkowych.


Marcin T <')))><

Opublikowano

Trochę optymizmu panowie.Może tło będzie 6 cm od szyby + 3 cm wyskrobany styrodur w miejscu pompy + 3 cm wyskrobanej pianki, bo ostatnie kamienie będą wystawały do przodu akwa na kilka cm aby rozwiązać właśnie ten problem i nadać tłu jeszcze większej głebi. Bardzej zastanawiam się nad problemem filtracji,a zwłaszcza jej czyszczenia. Mam kilka pomysłow, ale narazie muszę je sprawdzić. Zostało mi jeszcze 70 cm tła do zrobienia więc postaram się wrzucić szczegółowe fotki. Prawdopodobnie następny etap w sobotę.


tło.jpg[/attachment:1780dr57]

post-9249-14695712602293_thumb.jpg

Opublikowano

Tło może wyjść fajne ale ja Ci napiszę że za żadne skarby nie robiłbym filtracji za tłem w takim zbiorniku.

Po 1: eksploatacja tego będzie mordęgą

2: w takim baniaku żeby utrzymać czystość to mechanika musi hulać, oj musi

3: praktycznie żadnego ruchu z wlotem, wylotem. Wszystko będziesz musiał nadganiać cyrkulatorami...

Opublikowano

Właśnie po to jest forum. Dzięki za sugestię. Szczerze to sam niewiem z tą filtracją. BARDZO PROSZĘ O WASZĄ OPINIĘ. START AKWA ZA 2-3 TYGODNIE więc mam czas na przemyślenia. Czy pompa da radę????TŁO 2.jpg[/attachment:2i8ujesg]

tło będzie szczelnie przyklejone do boków , dna i złączone ze sobą. Woda musi za nim przepływać. Sam już niewiem. Wydaje mi się że najważniejsza jest tutaj gąbka przy wlocie i właśnie jej płukanie musi być wygodne. Druga gąbka raczej nie będzie się tak syfić, ale to tylko moje przypuszczenia. Czekam na opinię. Zależy mi aby do kubła trafiała czysta woda i żeby sprzet był starannie ukryty.

post-9249-1469571260255_thumb.jpg

Opublikowano

Ja na Twoim miejscu (na swoim zresztą też bo jestem w trakcie budowy) za tłem ukrył bym ewentualnie rury, a filtrację mechaniczną zrobił na korpusach narurowych.

Same plusy.

Nie grzebiesz w akwa

Dostęp bardzo dobry

podczas czyszczenia żaden syf nie przedostaje/rozpływa sie po akwa

Pompę możesz wstawić taką jaka Ci sie podoba

bardzo duży wybór wkładów (gęstość)

łatwa możliwość rozbudowy

możesz zrobić odejście za narurowcami dla biologii i wodę masz kryształ w kuble

Opublikowano
Ja na Twoim miejscu (na swoim zresztą też bo jestem w trakcie budowy) za tłem ukrył bym ewentualnie rury, a filtrację mechaniczną zrobił na korpusach narurowych.

Same plusy.

Nie grzebiesz w akwa

Dostęp bardzo dobry

podczas czyszczenia żaden syf nie przedostaje/rozpływa sie po akwa

Pompę możesz wstawić taką jaka Ci sie podoba

bardzo duży wybór wkładów (gęstość)

łatwa możliwość rozbudowy

możesz zrobić odejście za narurowcami dla biologii i wodę masz kryształ w kuble



W pełni popieram ten pomysł. Za tłem jedynie rury. Przydadzą się by za tłem był jakiś ruch wody co uchroni przed martwymi strefami. Ponadto lepiej jak najwięcej miejsca zostawić rybskom ;)


Żeby upewnić się w tym proponuje na sucho spróbować jak będzie sięgało się po wkład za tło. Pamiętaj że jak będzie woda wszystko z gąbek obciekać będzie do akwarium i obok.

Opublikowano

Chciałem ci powiedzieć żebyś próbował tak kleić piaskowiec ,żeby kamienie zachodziły lekko na siebie ,bo wypełnianie szczelin między kamieniami żwirkiem lub piaskiem mija się z celem .Po pewnym czasie pyski ogołocą ci szczeliny z wypełnienia, robiłem takie tło z piaskowca elewacyjnego grubości około 10-15mm możesz zobaczyć jak to wygląda w dziale prezentacja zbiorników.

pozdrawiam

Opublikowano

Jak mozna sklecic zdanie z ok.50 slow i nie uzyc zadnego, ale to zadnego znaku interpunkcyjnego ?

Btw. Nigdy nie zdecydowal bym sie na filtracje za tlem. Jak koledzy wyzej napisali, narurowce sa idealne. Masz tam i biologie i mechanike. Dostep jak z bajki, koszt wkladow znikomy.

Zycze powodzenia w budowie i przemysl jeszcze raz :D

Pozdro.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.