Skocz do zawartości

Woda jak kiwi !!


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

W moim 200 litrowym baniaku woda zrobiła się zielona jak kiwi :)


Piasek,kamienie,szyby są czyste tylko woda jest strasznie zielona!! Podmieniam ją regularnie jak nakazuje praktyka.Filtr mam wewnetrzy Fluwal 4plus.

Jak znów mieć kryształową??

Opublikowano

Podejrzewam, ze Ci po prostu woda zakwitla.


Przyczyny ?? Coz ten jeden Fluval nie koniecznie moze byc wystarczajacy do prawidlowego cyklu azotowego...

Przy wzroscie NH4+, NO2, NO3 kwitniecie wody moze nastapic...


Nie czysciles ostatnio tego filtra wewnetrznego ??


Co nalezaloby zrobic ? Wpierw sprawdzic parametry wody -- czy faktycznie sa w normie czy jednak przekraczaja dopuszczalne normy (nh4+ 0, no2 0, no3 -- im blizej 0 tym lepiej, im wiecej tym gorzej).


Ponadto ograniczyc karmienie, w ogole nie przekarmiac, filtry wewnetrzne plukac w wodzie zlanej z akwa, ograniczyc swiecenie (mozna nawet zaciemnic akwa na pare dni - jesli masz rosliny to moga pasc !).


Wiecej pewnie inni klubowicze dopisza :)

Opublikowano

Tak się składa,że czyściłem filtr ale w wodzie z akwa. Powiem szczerze,że jak to zrobiłem, to pomysałem że chyba za bardzo go wyczyściłem.


Nie sądziłem jednak,że będzie to miało aż tak duży wpływ


Światło zgasiłem, zieleniny nie ma więc nie padnie.


Czy to prawda,że dobrze jest wsypać teraz znaczą ilość soli ??!!

Sprzedawca w sklepie akwa poradził mi taki zabieg.


Prade mówiąc,nie wiem czy moje pysie to przeżyją.Nigdzie nie spotkałem się z taką metodą?!

Opublikowano

Chcesz podnieść twardosć wody w celu likwidacji glonów ?

Zły , bardzo zły pomysł .


Aby przy pomocy soli zlikwidować glony trzeba byłoby z wody zrobic wodę morską [joke] . Troszkę soli wywrze raczej skutek przeciwny .


Po pierwsze - nie czarujmy się - utrzymanie zbiornika z pielęgnicami bez porządnego kubła - to rzecz trudna . Owszem-na hodowlach się robi tak ale tam nikogo nie interesuje czy są glony ,czy nie ma ,a nadmiar związków azotu usuwa się poprzez podmianę - z tym ,ze często robi się podmianę nie raz w tygodniu ale raz dziennie . Czyli krok pierwszy - musisz zdac sobie sprawę ,że na dłuższą metę -w tego typu zbiorniku będziesz mieć problemy bez dobrego filtra biologicznego [z tym kubełkiem to było uproszeczenie- może być modół , kolumna , sump lub nawet wewnętrzny typu BIO- Fluvala lub Sery ] .


Po drugie - zbadaj porządnie parametry wody - ale naprawdę porządnie , dobrymi testami .


Trzecia sprawa - zbadaj wodę wodociągową i obserwuj zbiornik po podmianie . Być może tam tkwi przyczyna


Zważywszy ,że chodzi o zakwit glonów w wodzie - pomyśl o kupnie parowatowej lampy UV - jeżeli zarodniki dostają sie via kran i podmiana [jest taka ewentualność] - to byc może warto rozwazyc i taką opcję - kupno lampy .



No i powodzenia.

Opublikowano

Żadnej soli. Chcesz szybkiego i skutecznego sposobu :?: Podłącz lampę UV.


Chcesz zlikwidować przyczynę :?: Kup porządny filtr i spróbuj go ustabilizować. Teraz nie masz praktycznie w ogóle filtracji biologicznej. Fluval może i jest dobry, nie wiem, bo go nie miałem, ale na pewno nie jako filtr biologiczny. Owszem, zostaw go, ale przede wszystkim kup kubełek.

Druga sprawa to podmiany wody. Teraz, jak nie masz filtracji biologicznej, na niewiele się zdadzą. Możesz podmieniać nie wiadomo jakie ilości wody, ale sytuacja będzie się powtarzać. Póki nie wyeliminujesz przyczyny, możesz walić do akwa sól, chemię, wybić tak wszystkie ryby, bawić się światłem, a woda nadal będzie zielona.


EDIT: Ładnie się zgraliśmy Mjunszajn :D

Opublikowano

U kolegi,który zaraził mnie przygodą z pyszczakami,w 200 litrowym baniaku jest tylko filtr wewnętrzny Fan3 i nigdy żadne cuda mu się nie działy, a ma już 4 rok. Rybcie są ładnie wybarwione i tarło ma bardzo często.

Myślałem,że i mój wewnętrzny wydoli :)


Mogę raczej wyeliminować złą jakość wody w kranie, ponieważ u sąsiada w jego baniaku nic złego się nie dzieje. Ma paletki a to chyba wrażliwa ryba na tego typu sprawy.

Opublikowano

Jak widzisz, nie możesz wzorować się na koledze, bo u Ciebie to nie działa. Przez dłuższy czas może i było w porządku, ale zazwyczaj nie trzeba dużo, żeby katastrofy posypały się lawinowo. Bez porządnej filtracji biologicznej środowisko w akwarium jest bardzo niestabilne. Czasem wystarczy odrobinę za duża podmiana, czy nawet jednokrotne przekarmienie ryb i tragedia gotowa.


Poza tym to, że ryby odbywają tarło, nie znaczy, że jest im dobrze i że warunki stworzone w akwarium są odpowiednie. swiadczy to raczej o woli przetrwania naszych podopiecznych.

Opublikowano

Po podmianie wody i tygodniowym zaciemnieniu, woda zaczyna robić się czysta!!


Tylko jak długo jeszcze wytrzymają bez światła?? Czy jest może jakaś granica ile moga wytrzymać?


Myślałem,że stracą kolory ale jestem pozytywnie zaskoczony bo widać,że nie bledną, ani nic złego im się nie dzieje. Powiem nawet więcej,że zachowują się tak samo. No może wieczorem idą szybciej spac ;)

Opublikowano

Bez światła ryby raczej nie zwariują- w końcu w naturze jakoś super jasno też nie mają. Jeśli nie masz roślin, to w ogóle nie musisz mieć oświetlenia- ryby w półmroku czują się znakomicie, pozostaje tylko kwestia jak je oglądać :wink: .

Pytanie tylko, co takie półśrodki mają zdziałać :?: Bo zaciemnienie nie poprawi filtracji, nie spowoduje jakiegoś gigantycznego rozwoju flory bakteryjnej w akwarium i nie zapobiegnie nawrotom zakwitu.

Ale jeśli już działasz, to nie zapomnij bardzo mocno napowietrzać wody- bez tego może zrobić się niezła przyducha.

Nie chcę yć złym prorokiem, ale jeśli nie zrobisz nic z filtracją, to nawet jak uda Ci się opanować sytuację, to raczej na krótko.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Dziękuję Wszystkim, którzy odpowiedzieli na problem. Teraz woda zrobiła się czysta jak kryształ.

Napowietrzenie jest mocne a z kubłem to muszę jeszcze poczekać.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.