Skocz do zawartości

Jaki zbiornik do szafki (DIY) 170x100x60


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Swoj baniak tez robilem w 90% sam wiec w razie czego chetnie Ci pomoge. Mam tylko taka uwaga na poczatek. Pamietaj ze robienie wszystkiego samemu jest fajne i zwykle tansze. A na pewno jest kupa zabawy :)

Jesli jednak zaczynasz wchodzic w wymiary nie standardowe - bo takie odnioslem wrazenie ze chesz robic - wtedy moga pojawic sie problemy i gwaltowny wzrost kosztow. Szczegolnie jesli bedziesz chcial dokupic cos gotowego, a nie robic home-made.


Pisze to tak apropos wymiarow baniaka. Bo ja przy zakladaniu - szczerze mowiac - nie potrafilem zracjonalizowac wydania 2-3x wiecej na zbiornik 10-20% wiekszy od najblizszego standardu.. :)

Opublikowano

Po przeczytaniu dwoch ksiazek miedzy innymi Malawi piekno i pasja, orzekam co nastepuje:):

1. Baniak 160x50x50

2. Filtracja: 1xkubelkowy biologiczny, 2x kaskadowe (nie chce pakowac gabek do srodka bo trzeba bedzie je maskowac), filtr uv

3. Obsada: 7x LABIDOCHROMIS CAERULEUS, 7x PSEUDOTROPHEUS ELONGATUS (GRANATOWY Z BLEKITNYMI PASAMI), 2X (za to wszyscy mnie tu znienawidza) ANCISTRUS DOLICHOPTERUS (przepraszam was ale uwielbiam te osobniki)


Jak pakuje sie w jakas mine to prosze o sugestie.


filtracje dobiera sie pod katem planowanej obsady i pojemności akawarium netto. Najlepszym rozwiązaniem na początek bedzie zewnętrzny biolog + silna głowica (2000-3000 l/h)+ cyrkulator (3000-6000 l/h). Powinieneś się zmieścić w 600-700 złotych.



bylbym wdzieczny za rozwiniecie tematu

Opublikowano

a powiedz co ci da kaskada ? nic? szkoda kasy. imo jeżeli biologie chcesz oprzeć na kubełku, to warto o mechanika zadbać. Cyrkulator to taki wiatrak, który spycha gówna w kierunku filtra wew. UV odpusc - te najtańsze są hłytem marketingowym.

kup atmna i jvp jako cyrk., i bedzie idealnie :)

Opublikowano
7x PSEUDOTROPHEUS ELONGATUS (GRANATOWY Z BLEKITNYMI PASAMI)


A dokładnie to jaki elongatus,bo jest ich kilka o takim ubarwieniu.

Zbrojniki sobie daruj...jak tak bardzo ci się podobają to stwórz im biotop w osobnym zbiorniku.

Opublikowano
imo jeżeli biologie chcesz oprzeć na kubełku, to warto o mechanika zadbać.


co bys(cie) polecil(i)?

Bylbym wdzieczny za optymalne rozwiazanie do akwa 400l (biolog + mechaniki + cyrkulator) jestem zielony w tych sprawach i mam metlik w glowie.

Opublikowano

Do yello dodałbym jakąś afrę np. Cynotilapia afra Jalo Reef, przynajmniej nie będziesz miał problemów z dietą.

Co do filtracji to już dostałeś odpowiedź a co to za filtry dowiesz się wpisując nazwy w google :wink:

a powiedz co ci da kaskada ? nic? szkoda kasy. imo jeżeli biologie chcesz oprzeć na kubełku, to warto o mechanika zadbać. Cyrkulator to taki wiatrak, który spycha gówna w kierunku filtra wew. UV odpusc - te najtańsze są hłytem marketingowym.

kup atmna i jvp jako cyrk., i bedzie idealnie :)

Opublikowano

1.Kup maksymalny filtr kubełkowy na jaki cie stać, bo jak sądzę nie będziesz robił własnej filtracji .

2.Pompy cyrkulacyjne dobiera się w zależności od POTRZEB,a nie na zaś, więc nie wiadomo czy w ogóle będą potrzebne,a jeśli już to ile.

Więc z tym spokojnie, dokupisz sobie później w miarę potrzeb.

3.Potrzebny ci będzie denitrator jako część składowa filtracji.Zrobisz to sobie na bajpasie z wyjścia filtra głównego (najprostsza metoda).


Wszelkie filtry kaskadowe odpadają w rozważaniach, one nadają się wyłącznie do małych zbiorników.

Przy takiej pojemności jaką masz (wybrałeś) trzeba zainstalować dobry filtr,a nie "gadżet", np. do takiej pojemności rozważania w kwestii filtru kubełkowego zaczynają się od poziomu filtrów średnich,a wiec nie najmniejszych kubełkowych jakie można kupić.


Jeszcze jedna sprawa o której nie wspomniano : rozważ instalacje zbiornika do podmian okresowych, 20-30% z takiej pojemności to już jest odczuwalna wielkościowo litraż i gdzieś to trzeba zgromadzić/trzymać na czas (minimum 24h przed podmianą, no chyba że masz dojście do naturalnego źródła podziemnego o dobrych parametrach do malawi).


Nie ma rozdzielenia między filtracją mechaniczną i biologiczną (w tradycyjnym rozważaniu) , to jest załatwiane w jednym cyklu, no chyba że mówimy o denitratorze.

Opublikowano

Z punktem 1 się zgodzę (jeśli ma się kasę na duży :) ) Co do 2 to przy długości 160 i mbunie (lubi sporo kamieni) cyrkulator się sprawdzi, no chyba że lubisz kupska na dnie :wink:. Denitrator to przydatny sprzęt ale czy niezbędny? Większość osób go nie stosuje i problemów nie ma.

Opublikowano

Deni .. drak, skoro nie znamy stezenia no3, zapytam dlaczego.. jezeli tak nadal utrzymujesz, to czy dla kolegi nie lepsza bedzie hydroponika? Sam wiesz jak jest z odpaleniem denitratora. Jako wew polecam at-203, jako biolog-dowolny fluval. U mnie 450l, akwa stabilne bylo na 4 l.keramzytu- wiec stwierdzenie "jak najwiekszy na jaki cie stac" uwazam za nietrafione. Wiec nie zawsze sprawdza sie "im wiecej tym lepiej". Drak, zgodzisz sie ?

Cyrkulator-swietna rzecz, nie wyobrazam sobie "czystego"akwa bez niego.

Opublikowano

Do Malawi i Tanganiki denitrator jest niezbędny.

A dlaczego, to już wynika ze specyfiki biotopu.


Cyrkulatory powinno się dobierac do konfiguracji przeszkód (skałek,kamieni) w akwarium, ponieważ to sprawa ściśle indywidualna wiec trudno tu komuś zalecać ilośc i rodzaj (to niemożliwe zdalnie)j, każdy dobierze sobie sam.

Dla porównania : w środowisku ryb koralowych cyrkulatory są niezbędne, i to również wynika z biotopu i to niezależnie czy akurat mają czy nie mają zdmuchiwać nieczystości gdzieś tam.

Nie ma rozwiązań w pełni uniwersalnych, każdy biotop należy rozpatrywać oddzielnie,zatem warto poczytać jakie środowisko staramy się odwzorować,a co za tym idzie czym ono się charakteryzuje.


"Największy na jaki cie stać" pisze z praktyki, a nie z teori jak rzekomo coś tam powinno wyglądac, co sprowadza sie zawsze do kupna...i tu pojawia się pytanie jaki i tka w kółko macieju.

400L to poziom średni i duży.

Nie sądze aby kolega (autor tematu) chciął ruszyć w prace ręczne i samemu sobie robić całą filtracje.

No chyba że się w tej ocenie mylę.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.