Skocz do zawartości

Jaki zbiornik do szafki (DIY) 170x100x60


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Swoj baniak tez robilem w 90% sam wiec w razie czego chetnie Ci pomoge. Mam tylko taka uwaga na poczatek. Pamietaj ze robienie wszystkiego samemu jest fajne i zwykle tansze. A na pewno jest kupa zabawy :)

Jesli jednak zaczynasz wchodzic w wymiary nie standardowe - bo takie odnioslem wrazenie ze chesz robic - wtedy moga pojawic sie problemy i gwaltowny wzrost kosztow. Szczegolnie jesli bedziesz chcial dokupic cos gotowego, a nie robic home-made.


Pisze to tak apropos wymiarow baniaka. Bo ja przy zakladaniu - szczerze mowiac - nie potrafilem zracjonalizowac wydania 2-3x wiecej na zbiornik 10-20% wiekszy od najblizszego standardu.. :)

Opublikowano

Po przeczytaniu dwoch ksiazek miedzy innymi Malawi piekno i pasja, orzekam co nastepuje:):

1. Baniak 160x50x50

2. Filtracja: 1xkubelkowy biologiczny, 2x kaskadowe (nie chce pakowac gabek do srodka bo trzeba bedzie je maskowac), filtr uv

3. Obsada: 7x LABIDOCHROMIS CAERULEUS, 7x PSEUDOTROPHEUS ELONGATUS (GRANATOWY Z BLEKITNYMI PASAMI), 2X (za to wszyscy mnie tu znienawidza) ANCISTRUS DOLICHOPTERUS (przepraszam was ale uwielbiam te osobniki)


Jak pakuje sie w jakas mine to prosze o sugestie.


filtracje dobiera sie pod katem planowanej obsady i pojemności akawarium netto. Najlepszym rozwiązaniem na początek bedzie zewnętrzny biolog + silna głowica (2000-3000 l/h)+ cyrkulator (3000-6000 l/h). Powinieneś się zmieścić w 600-700 złotych.



bylbym wdzieczny za rozwiniecie tematu

Opublikowano

a powiedz co ci da kaskada ? nic? szkoda kasy. imo jeżeli biologie chcesz oprzeć na kubełku, to warto o mechanika zadbać. Cyrkulator to taki wiatrak, który spycha gówna w kierunku filtra wew. UV odpusc - te najtańsze są hłytem marketingowym.

kup atmna i jvp jako cyrk., i bedzie idealnie :)

Opublikowano
7x PSEUDOTROPHEUS ELONGATUS (GRANATOWY Z BLEKITNYMI PASAMI)


A dokładnie to jaki elongatus,bo jest ich kilka o takim ubarwieniu.

Zbrojniki sobie daruj...jak tak bardzo ci się podobają to stwórz im biotop w osobnym zbiorniku.

Opublikowano
imo jeżeli biologie chcesz oprzeć na kubełku, to warto o mechanika zadbać.


co bys(cie) polecil(i)?

Bylbym wdzieczny za optymalne rozwiazanie do akwa 400l (biolog + mechaniki + cyrkulator) jestem zielony w tych sprawach i mam metlik w glowie.

Opublikowano

Do yello dodałbym jakąś afrę np. Cynotilapia afra Jalo Reef, przynajmniej nie będziesz miał problemów z dietą.

Co do filtracji to już dostałeś odpowiedź a co to za filtry dowiesz się wpisując nazwy w google :wink:

a powiedz co ci da kaskada ? nic? szkoda kasy. imo jeżeli biologie chcesz oprzeć na kubełku, to warto o mechanika zadbać. Cyrkulator to taki wiatrak, który spycha gówna w kierunku filtra wew. UV odpusc - te najtańsze są hłytem marketingowym.

kup atmna i jvp jako cyrk., i bedzie idealnie :)

Opublikowano

1.Kup maksymalny filtr kubełkowy na jaki cie stać, bo jak sądzę nie będziesz robił własnej filtracji .

2.Pompy cyrkulacyjne dobiera się w zależności od POTRZEB,a nie na zaś, więc nie wiadomo czy w ogóle będą potrzebne,a jeśli już to ile.

Więc z tym spokojnie, dokupisz sobie później w miarę potrzeb.

3.Potrzebny ci będzie denitrator jako część składowa filtracji.Zrobisz to sobie na bajpasie z wyjścia filtra głównego (najprostsza metoda).


Wszelkie filtry kaskadowe odpadają w rozważaniach, one nadają się wyłącznie do małych zbiorników.

Przy takiej pojemności jaką masz (wybrałeś) trzeba zainstalować dobry filtr,a nie "gadżet", np. do takiej pojemności rozważania w kwestii filtru kubełkowego zaczynają się od poziomu filtrów średnich,a wiec nie najmniejszych kubełkowych jakie można kupić.


Jeszcze jedna sprawa o której nie wspomniano : rozważ instalacje zbiornika do podmian okresowych, 20-30% z takiej pojemności to już jest odczuwalna wielkościowo litraż i gdzieś to trzeba zgromadzić/trzymać na czas (minimum 24h przed podmianą, no chyba że masz dojście do naturalnego źródła podziemnego o dobrych parametrach do malawi).


Nie ma rozdzielenia między filtracją mechaniczną i biologiczną (w tradycyjnym rozważaniu) , to jest załatwiane w jednym cyklu, no chyba że mówimy o denitratorze.

Opublikowano

Z punktem 1 się zgodzę (jeśli ma się kasę na duży :) ) Co do 2 to przy długości 160 i mbunie (lubi sporo kamieni) cyrkulator się sprawdzi, no chyba że lubisz kupska na dnie :wink:. Denitrator to przydatny sprzęt ale czy niezbędny? Większość osób go nie stosuje i problemów nie ma.

Opublikowano

Deni .. drak, skoro nie znamy stezenia no3, zapytam dlaczego.. jezeli tak nadal utrzymujesz, to czy dla kolegi nie lepsza bedzie hydroponika? Sam wiesz jak jest z odpaleniem denitratora. Jako wew polecam at-203, jako biolog-dowolny fluval. U mnie 450l, akwa stabilne bylo na 4 l.keramzytu- wiec stwierdzenie "jak najwiekszy na jaki cie stac" uwazam za nietrafione. Wiec nie zawsze sprawdza sie "im wiecej tym lepiej". Drak, zgodzisz sie ?

Cyrkulator-swietna rzecz, nie wyobrazam sobie "czystego"akwa bez niego.

Opublikowano

Do Malawi i Tanganiki denitrator jest niezbędny.

A dlaczego, to już wynika ze specyfiki biotopu.


Cyrkulatory powinno się dobierac do konfiguracji przeszkód (skałek,kamieni) w akwarium, ponieważ to sprawa ściśle indywidualna wiec trudno tu komuś zalecać ilośc i rodzaj (to niemożliwe zdalnie)j, każdy dobierze sobie sam.

Dla porównania : w środowisku ryb koralowych cyrkulatory są niezbędne, i to również wynika z biotopu i to niezależnie czy akurat mają czy nie mają zdmuchiwać nieczystości gdzieś tam.

Nie ma rozwiązań w pełni uniwersalnych, każdy biotop należy rozpatrywać oddzielnie,zatem warto poczytać jakie środowisko staramy się odwzorować,a co za tym idzie czym ono się charakteryzuje.


"Największy na jaki cie stać" pisze z praktyki, a nie z teori jak rzekomo coś tam powinno wyglądac, co sprowadza sie zawsze do kupna...i tu pojawia się pytanie jaki i tka w kółko macieju.

400L to poziom średni i duży.

Nie sądze aby kolega (autor tematu) chciął ruszyć w prace ręczne i samemu sobie robić całą filtracje.

No chyba że się w tej ocenie mylę.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.