kunta Opublikowano 9 Czerwca 2010 #41 Opublikowano 9 Czerwca 2010 No dobra my tu gadu gadu, a mnie jedna rzecz zaczela zastanawiac. Powiedzmy ze chcemy zrobic urzadzenie uniwersalne sterujace wszystkim co jest w akwa (biolog, mechanik, grzalka, oswietlenie, temperatura, karmienie itp). Zalozenie jest takie ze robimy to na bazie zwyklego PC'ta. Co w chwili gdy mamy zanik napiecia na powiedzmy 1 sekunde? Przy standardowym rozwiazaniu wszystko wroci do normy - nawet po kilkugodzinnym zaniku - ale co w tym przypadku? Komp sie zrestartuje I...
Sir_Yaro Opublikowano 9 Czerwca 2010 Autor #42 Opublikowano 9 Czerwca 2010 No dobra my tu gadu gadu, a mnie jedna rzecz zaczela zastanawiac. Powiedzmy ze chcemy zrobic urzadzenie uniwersalne sterujace wszystkim co jest w akwa (biolog, mechanik, grzalka, oswietlenie, temperatura, karmienie itp). Zalozenie jest takie ze robimy to na bazie zwyklego PC'ta. Co w chwili gdy mamy zanik napiecia na powiedzmy 1 sekunde? Przy standardowym rozwiazaniu wszystko wroci do normy - nawet po kilkugodzinnym zaniku - ale co w tym przypadku? Komp sie zrestartuje I... ... uruchomi ponownie po czym wszystkie procesy rusza automatycznie ibeda dzialac dalej jakby nigdy nic. wymaga to tylko wlaczenia w biosie odpowiedniej funkcji restore on power lost http://www.pcper.com/images/reviews/725/bios10.jpg ac power lost restart http://img.tomshardware.com/us/2005/09/22/bios_for_beginners/bios-power.jpg itd w zaleznosci od plyty i biosu rozni sie to nieco ale generalnie chodzi o jedno. no i oczywiscie mozna zawsze postawic upsa ktory bedzie krecil kompem i filtrem...
kunta Opublikowano 9 Czerwca 2010 #43 Opublikowano 9 Czerwca 2010 To cieszy :-) Wczoraj instalowalem przez 2 godziny nowego Ubuntu I kicha. Ale to raczej z tego powodu ze nie mam CD w kompie I nie moglem obrazu na pendrivie zrobic. Dzis sie zabiore I zrobie no i oczywiscie mozna zawsze postawic upsa ktory bedzie krecil kompem i filtrem... Nic nie mow o UPSach. Jestem wlasnie w pracy I podlaczam dwa po 5000VA. Ciezkie cholerstwo - a jakie drogie :-)
czester_ Opublikowano 9 Czerwca 2010 #44 Opublikowano 9 Czerwca 2010 5kVA to jeszcze nic takiego;) ale grunt to ładnie napisać 5000VA hihi. Trza by sie kiedyś sprężyć i u siebie coś takiego postawić. Pomysł naprawdę świetny.
kunta Opublikowano 9 Czerwca 2010 #45 Opublikowano 9 Czerwca 2010 5kVA to jeszcze nic takiego;) ale grunt to ładnie napisać 5000VA hihi. Trza by sie kiedyś sprężyć i u siebie coś takiego postawić. Pomysł naprawdę świetny. Jalk chcesz moge sie spytac gdzie kupowali ;-) Wiem tylko ze placili prawie. 5k GBP (teraz ladnie Ci napisalem)
czester_ Opublikowano 9 Czerwca 2010 #46 Opublikowano 9 Czerwca 2010 Ja montuje takie po 200kVA dlatego tak się śmiałem;) dobra koniec off topu
kunta Opublikowano 8 Sierpnia 2010 #47 Opublikowano 8 Sierpnia 2010 Odświeżam temat bo prace posuwają się do przodu i nasuwają się pytania: Czy można zamontować do tego układu jakieś urządzenie które kontrolować będzie wartość prądu? Już tłumaczę o co mi chodzi: Ze strony elektrycznej problemu nie ma - zakładamy na przewód fazowy jakieś mini cęgi Dietza czy inny przekładnik prądowy i na odejściu indukuje nam się jakieś napięcie. Pytanie moje dotyczy strony komputerowej - czy jest jakieś urządzenie do którego można podłączyć odejście od przekładnika, żeby było widać w kompie jaki prąd płynie przez ten przewód (taki amperomierz komputerowy). Wykombinowałem sobie że skoro będę robil ten monitoring to żeby ogarnąć wszystko co się da. Układ ten chciałbym podłączyć do pompy. Działało by to w ten sposób że jak już udało by się "widzieć" prąd płynący w przewodzie zasilającym pompę (dajmy na to 0.5A) to można byłoby ustawić widełki od 0.4A do 0.6A które pozwalały by pompie pracować normalnie. Jeżeli jakakolwiek z wartości byłaby przekroczona - system wyłączał by pompę i włączał małą pompkę zasilaną z UPS'a podtrzymującą tylko i wyłącznie biologię. Z zanikiem napięcia w sieci to raczej problemu by nie było bo do tego wystarczy przekaźnik, większy problem może być z wyłączeniem pompy przy przekroczeniu nominalnej wartości prądu (coś się zapcha itp). Da radę takie coś wykombinować?
Sir_Yaro Opublikowano 8 Sierpnia 2010 Autor #48 Opublikowano 8 Sierpnia 2010 Ja nie slyszalem o takich miernikach w akceptowalnych cenach. Jedyne co mi przychodzi do glowy to poprosic kogos aby zrobił jakis interface ktory wysylal by dane na usb albo w najgorszym wypadku RS232. Mysle ze koszt czegosc takiego bylo z max 200zł - ale tylko do monitoringu. Sterowanie pewnie by podnioslo cene o drugie tyle. Zaznaczam ze ja tylko strzelam i teoretyzuje. Jesli jest ktos kto sie zna dobrze na elektronice niech sie wypowie. Albo trzeba by zapytac na elektrodzie. Jesli chodzi o to jak ja u siebie zrealizowalem monitoring poboru pradu to jest to najprostszy myk z mozliwych. Zmierzyłem ile mocy urządzenie pobiera przy pracy, wprowadziłem to do systemu i po prostu kiedy sie dany element wlacza dodaje sie ww wartosc do sumy wszystkich urzadzeń.
kunta Opublikowano 8 Sierpnia 2010 #49 Opublikowano 8 Sierpnia 2010 Sterowanie pewnie by podnioslo cene o drugie tyle. Jesli chodzi o to jak ja u siebie zrealizowalem monitoring poboru pradu to jest to najprostszy myk z mozliwych. Zmierzyłem ile mocy urządzenie pobiera przy pracy, wprowadziłem to do systemu i po prostu kiedy sie dany element wlacza dodaje sie ww wartosc do sumy wszystkich urzadzeń. Chyba nie do końca zrozumiałeś albo ja nie rozumiem jak to działa (bardziej prawdopodobne) Więc przyjmijmy za wzór termistor. Jeżeli w jakiś sposób będziemy widzieli na kompie że rezystancja jest przykładowo 100 Ohm to wg mnie jesteśmy wygrani, bo skoro mamy jakieś "widzialne" przez komputer dane to czy w tym programie nie można wprowadzić ustawień że przy dajmy na to 120 Ohmach program wyłącza przekaźnik A i włącza przekaźnik B na RelayBoard'zie? Teraz wracając do życia zamiast oporu będziemy mieli zmienność napięcia - czyli gdy napięcie poróżni się od zdefiniowanego o powiedzmy 20% system przełączy przekaźniki na RelayBoard'zie? Zostaje problem "zobaczenia" przez komputer tego napięci.... Dobrze kombinuje. ps. Byłeś w końcu w Londynie?
Sir_Yaro Opublikowano 8 Sierpnia 2010 Autor #50 Opublikowano 8 Sierpnia 2010 Sterowanie pewnie by podnioslo cene o drugie tyle. Jesli chodzi o to jak ja u siebie zrealizowalem monitoring poboru pradu to jest to najprostszy myk z mozliwych. Zmierzyłem ile mocy urządzenie pobiera przy pracy, wprowadziłem to do systemu i po prostu kiedy sie dany element wlacza dodaje sie ww wartosc do sumy wszystkich urzadzeń. Chyba nie do końca zrozumiałeś albo ja nie rozumiem jak to działa (bardziej prawdopodobne) Więc przyjmijmy za wzór termistor. Jeżeli w jakiś sposób będziemy widzieli na kompie że rezystancja jest przykładowo 100 Ohm to wg mnie jesteśmy wygrani, bo skoro mamy jakieś "widzialne" przez komputer dane to czy w tym programie nie można wprowadzić ustawień że przy dajmy na to 120 Ohmach program wyłącza przekaźnik A i włącza przekaźnik B na RelayBoard'zie? Teraz wracając do życia zamiast oporu będziemy mieli zmienność napięcia - czyli gdy napięcie poróżni się od zdefiniowanego o powiedzmy 20% system przełączy przekaźniki na RelayBoard'zie? Zostaje problem "zobaczenia" przez komputer tego napięci.... Dobrze kombinuje. ps. Byłeś w końcu w Londynie? Aby to dalo sie zrobic trzeba miec jakis przetwornik analogowo- cyfrowy + jakos to spiac z magistrala USB. Mniej wiecej o to mi chodzilo w poprzednim poscie (a przynajmniej jego polowie). Ja tego oczywiscie nie potrafie zrobic ale dalo by sie IMO to dosc latwo zrobic przez osobe zajmujaca sie takimi rzeczami... Przypuszczam ze spore wziecie miala by w pewnych kregach elektroda pH podlaczana do komputera, czy u nas jakis miernik no3... Do londynu wciaz nie dojechalem.... :]
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się