Skocz do zawartości

Bezpieczna podmiana wody?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Standardowo powinno się podmieniać ok 20% wody co tydzień. Osobiście przez pół roku podmieniałem po 30% bez zachwiania parametrów. Duże podmiany np. 50% zaleca się w przypadkach wyjątkowych np. zanieczyszczenie chemiczne wody aby w szybkim tempie zmniejszyć stężenie związków szkodliwych.

Opublikowano

źle zadane pytanie. Odpowiedź zależna będzie od jakości tej wody, tzn. jak była wcześniej przygotowana.


W związku z tym można stwierdzić że można podmienić nawet 100% wody.

Bywa, że robiąc restart uzywamy ~50%-70% świeżej wody, ale uwzgledniamy już na pewno jej temperaturę. woda lana prosto z kranu zwykle nie przekracza temp. 14 C i może zawierać zbyt dużo gazów prowadzonych pod ciśnieniem, które po wlaniu do akwa tworzą te drobne pęcherzyki które osiadają na ściankach akwa, roślinach czy rybach - a takich sytuacji musimy unikać. Stąd się też przyjmuje, że podmiana 20-30 % wody, pozwala na dość szybkie ponowne ustabilizowanie się warunków w zbiornikach.


Na co dzien, nie ma konieczności robić dużych podmian wody, ba można nawet zrezygnować z nich w ogóle, ale wiąże się to ze zmianą sposobu prowadzenia akwarium.

Opublikowano
ba można nawet zrezygnować z nich w ogóle, ale wiąże się to ze zmianą sposobu prowadzenia akwarium.


rozwinąć możesz tą teorię?

Opublikowano

Też miałem się o to przyczepić, ale zaraz pomyślałem: chodzi pewnie o rezygnację z dużych podmian, nie napisałby czegoś tak wątpliwego.Bo można podmieniać rzadziej i stosować jakieś tam pochłaniacze/żywice.Albo stała podmiana wody. albo.. Truizm: woda to nie tylko azotany, jeszcze te wszystkie kumulujące się substancje organiczne, substancje wydzielane przez ryby itd.

Opublikowano

zupełny brak podmian ?


- mamy denitryfikator, już można ograniczyć podmiany, bo nie musimy likwidować NO3

- nadmiar węgla organicznego ? - węgiel aktywny, ozon

- filtr glonow, roślinny itp.


Nie raz można spotkać akwaria, w których woda nie była długo wymieniana a tylko dolewana - ogromnie krytykowane itp, ale rybcie które tam żyły o dziwo - nic im nie jest - jest to potwierdzony fakt, którego często forumowicze nie są w stanie zaakceptować, choć to prawie aksjomat. W tym momencie mówię o akwariach ogólnie, bo akwaria z rybami z malawi sa dosć specyficzne, jeśli zakładamy tzw. kontrolowane przerybienie - w takich warunkach raczej trudno o niskie NO3.

Stąd prowadzenie akwa z niewielką obsadą, roslinnościa (filtrem roślinnym, glonowym itp) jest własnie jedną z metod prowadzenia akwarium.

NIe piszę tutaj o przypadkach, kiedy woda jest ściekiem (a takie przypadku również istnieja), bo w takich warunkach trudno aby rybciom nic nie było.


Poparcie naukowe ? Diana Walstad i jej akwarium naturalne.


NIe ma co ukrywać: podmiany wody są zalecane, nie konieczne. W akwariach typu malawi podmiany większe niż 10% wynikały głównie z nadmiaru NO3, i dużej ilości zanieczyszczeń, co powodowało że przy odmulaniu i tak zrzuca sie z 20%. Ponadto, woda kranówka jest jeszcze tania i nie ma sensu się zastanawiac nad metodami alternatywnymi: ostatecznie można podłączyć SCPW (system ciągłej podmiany wody) i przy założeniu że dostarczamy w ciągu dnia min 100% objętości akwa, zrezygnować mozna by było z filtracji bio. Pisze się, że woda to nie tylko NO3, że substancje organiczne, substancje wydzielane przez ryby. Więc sie pytam jakie ? jeśli nie sa substancjami organicznymi ani zwykłymi gazami, które ulegają i tak wymianie gazowej na powierzchni zbiornika.

Morszczacy zapewne by również chętniej podmieniali ogromne ilości wody na świeżą, gdyby nie ceny soli morskiej, stąd układ filtracyjny i ilość preparatów do dawkowania do wody. a ich akwaria i tak kwitną

Opublikowano
Pisze się, że woda to nie tylko NO3, że substancje organiczne, substancje wydzielane przez ryby. Więc sie pytam jakie ?

różne inhibitory proteinaz (prawdopodobnie) wpływające na spermatogenezę, przeżywalność narybku,częstość podchodzenia do tarła

Opublikowano
Pisze się, że woda to nie tylko NO3, że substancje organiczne, substancje wydzielane przez ryby. Więc sie pytam jakie ?

różne inhibitory proteinaz (prawdopodobnie) wpływające na spermatogenezę, przeżywalność narybku,częstość podchodzenia do tarła



ale czy to nie to samo co substancje organiczne ?

Opublikowano

Tylko w morskich mają te odpieniacze i inne zabawki. W słodkim pewnie możnaby oprzeć filtrację na węglu aktywowanym.Ale TOC, gromadzące się fosforany? Podmiana wody jest o wiele łatwiejszym sposobem, załatwia wiele rzeczy na raz.

Opublikowano

ależ oczywiście że podmiana wody jest najłatwiejsza i najtańsza. - zgadzam się. A fosforany ? Na to też przecież są sposoby:


np. zwiększyć ilość NO3 i K w wodzie + rośliny, dawkowanie Ca(OH)2, RowaPhos itp.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.