Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Zdarza się ze w pracy skaleczę rękę lub obie, pocięte itp.

Czy praca pielęgnacyjna w akwarium takimi dłońmi nie zaszkodzi rybom lub florze bakteryjnej?

Kiedyś w sklepie zoologicznym koleś odradzał mi, dlatego nie wiem czy może jakieś rękawiczki gumowe kupić na wszelki wypadek?

Opublikowano

Generalnie nie powinno się, ale nie ze względu na ryby, a na Ciebie... Jak nie ma wyboru, to można, ale lepiej porządnie później ranę odkazić.

Opublikowano

Pewnie większość z nas, jak nie wszyscy wkładali łapy z drobnymi ranami do akwarium, a z forumowiczów jeszcze nikt od tego nie zachorował... co nie znaczy, że nie można.


Kilka przykładów chorób ryb akwariowych, którymi (w skrajnych przypadkach) można się zarazić:

Mycobacterium marinum

Erysipelothrix rhusiopathiae

Streptococcus iniae

niektóre paciorkowce Vibrio


Z kilkoma przypadkami można się spotkać w Internecie, również w polskim. Generalnie nie ma co siać psychozy, jednak pewne środki ostrożności warto przedsięwziąć, np. nie wkładać rąk ze świeżymi ranami do akwarium, a jeśli się skaleczymy, to warto ranę porządnie odkazić.

Opublikowano

Z tych wymienionych przez Mateusza to tak naprawdę niebezpieczny jest prątek Mycobacterium - robi bajeranckie wrzody na rękach ;) ale to raczej u osób z jakimiś niedoborami immunologicznymi. Włoskowiec różycy i przecinkowce to raczej teoretycznie jeżeli chodzi o moczenie łap w akwarium ;)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.